No-Till , direktna setva bez obrade

Kod nas u okolini su forsirali direktnu setvu par godina, i kukuruzu su ostajali zakržljali, tj visine do 1,2m i klipa skoro bez. Sve to zavisi od tipa zemljišta, jer teza zemljišta ukoliko se nekoliko godina ne obradjuje nikako, zemljište se sabija i koren biljke ne može da se razvije. Tako da uopšteni zaključak ne postoji, svaki tip zemljišta traži svoje.
 
Da se vratimo na temu.....
Za kolege iz Ade i okoline, da li znate ovog coveka koji ima ovu sejacicu za diretnu setvu ili mozda znate ko je pravi?
Ovo je slika sa jednog madjarskog foruma cak ima i YT snimak kako je nedavno na jecmiste sejao soju postrno....


2e1zzg3.jpg


covek postavio sliku , soja posle 72 sata od setve....

aue729.jpg


Predusev je bilo soja iz postrne direktne setve
Psenica ovako izgleda 06.01.18 takodje posejana diretnom setvom

https://www.youtube.com/watch?v=1qTw2rMKBWM
 
Meni se mnogo svidja kako ovaj covek pravi te masine.
Deluje mi jako prosto odradjeno. Odrzavanje ce sigurno biti jeftino.
Samo sto bih ja isao na kukuruzistu jedno tanjiranje, ili gruberisanje pa onda ovo.
 
Gledam ove snimke sto je kolega rabadzija postavio pa mi sinula ideja kako bo bilo kad bi te njihove radne organe fiksirao za ram nodetke pa da ulazu djubrivo sta mislite da li je to dobra ideja
 
posto je onakva masina odlicno resenje za nas male farmere plug tanjiraca setvospremac obe sejalice sve na dobos i uzeti tako nesto i dobra prskalica i to je to od masina ostao bi mi prazan hangar da se klikeram
 
Meni se mnogo svidja kako ovaj covek pravi te masine.
Deluje mi jako prosto odradjeno. Odrzavanje ce sigurno biti jeftino.
Samo sto bih ja isao na kukuruzistu jedno tanjiranje, ili gruberisanje pa onda ovo.
Meni jedino se ne svidja sto nema neke tanjira za razgrtanje ili prosecanje mase ispred radnih organa gledao sam sve nejgove snimke ali opet kad bi se sejalo u kukuruziste sa masom kao od 2016.god.mislim da bi podosta gusilo.Inace ovako bez nekih drugih zamerki gledam sliku sto je kolega Rabadzija postavio zito izgleda fenomenalno.
 
Neznam kako bi to išlo u Banatu gde ima zemlje koja se jako teško obrađuje ili kakva repišta zagažena, verovatno onda treba neki gruber ili tanjirača, ovo sa snimka sve lepo rastresito.
 
Samo tako je i moguce ,jer mora da se podrije ako se nece oradi zbog sklonosti zemljista za sabijanjem ali to se onda ne zove no til zar ne
 
Meni jedino se ne svidja sto nema neke tanjira za razgrtanje ili prosecanje mase ispred radnih organa gledao sam sve nejgove snimke ali opet kad bi se sejalo u kukuruziste sa masom kao od 2016.god.mislim da bi podosta gusilo.Inace ovako bez nekih drugih zamerki gledam sliku sto je kolega Rabadzija postavio zito izgleda fenomenalno.

Ja bih i tako prvo potanjirao, pa onda posejao sa ovim.
A da ima te tanjire, trebao bi da vuce neka mrcina. Sto zbog tezine, sto zbog teze vuce.
 
Pa I ovako se gubi svrha kada sledece godine kada bi posejao kukuruz, posto kukuruz ne bi sejao u not till.
Mada za sada su to samo puste zelje.
 
Onda se gubi ceo smisao No Till setve,a cilj je zemlju nicim ne prevrtati vec direktno sejati u masu.Onda bolje raditi Strip till.
 
Nazad
Vrh