No-Till , direktna setva bez obrade

https://www.youtube.com/watch?v=HbadHX55brw

...covek postavio sliku....soja posle 72 sata od setve

aue729.jpg


- - - - - - - - - -

Potomci onih što su pokrivali sijalice da ne svetle, ili ih polivali sa vodom.
Nemoj tako Branko pa i Tesla je iz tih krajeva, sad hoces da kazes da nisu znali da ugase sijalicu...:sjasi:
 
Da se vratimo na temu.....
Za kolege iz Ade i okoline, da li znate ovog coveka koji ima ovu sejacicu za diretnu setvu ili mozda znate ko je pravi?
Ovo je slika sa jednog madjarskog foruma cak ima i YT snimak kako je nedavno na jecmiste sejao soju postrno....


2e1zzg3.jpg


covek postavio sliku , soja posle 72 sata od setve....

aue729.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=HbadHX55brw

 
Ma slazem se i ja potpuno sa tobom daj da vidimo sta se mzoe bez skupih ulaganja
1. Jasno je meni to hipoteticki medjutim mene interesuje PRAKSA

Vidim da je tema interesantna mnogima medjutim malo ima ucesnika jer su prakticna iskustva gotovo nikakva
Zato bih zeleo ukoliko medju posetiocima foruma ima stucnjaka sa fakulteta,naucnih radnika po nasim institutima da se ukljuce u ovu temu jer mi paori mozemo napredovati samo ako smanjimo svoje troskove,mi sa nasom proizvodnjom nemozemo neznam kako uticati na svetske trendove cena...mi mozemo kao i dosada ...pokriti se usima i stalno kukati

Pozdrav,

Ima iskustava dosta, samo što se nije publikovalo. Sada smo pokrenuli emisiju/vlog Dr Agro, stoga možete pratiti na Youtube, Facebooku i Instagramu šta radimo.
Obrađujemo PRAKTIČNO temu obrade, precizne poljoprivrede, ekologije, itd...
Pogledajte https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=vhonEi5-5Yk

Pozdrav
 
Odgledao sam sve vase priloge na YT onako sa puno paznje. Malo ima nekih nejasnoca, ali je uglavnom sve korino sto se cuje. Ja licno sam zagovornik no-tila, ali ne znam kako bi to funkcionisalo u nasim uslovima regularne hemije. Mozda bi bio samo prve godine problem sa korovima, a mozda i ne bi.
 
Jedino sto se meni ne svidja je sto nema mehanizacije za nas sitne ficfirice na primer sejacice za traktore do 80ks ili oko 80ks ostalo u potpunosti podrzavam no-till!
 
U predhodnim postovima sam postavio sliku kako radi covek u Adi, pre neki dan je postavio sliku na madjarskom forumu kao izgleda soja trenutno

 
Da li kod no till seve bude manjeg prinosa od klasicne setve sa oranjem
....evo ti odgovora ...:ppozdrav:
NE bih se bas slozio sa zakljuckom... a u pozitivne efekte bi jos dodao VEOMA VAZNE

-povecava se biogenost zemljista
-povecava se humus u zemljistu
-dobijaju se konstantni prinosi bez velikih pikova (oscilacija)
-Poboljsava se struktura zemljista
-koristi se manje djubriva
-izbacuje se oranje kao operacija za koju je potrebno najvise energije (nafte)
-smanjuju se radni sati masina a samim tim i odrzavanje

Zakljucak...postoje masine koje su jeftinije i manje i za njih treba manja snaga traktora .Medjutim, one se ne uvoze se jer se ne isplati distributerima. Ko tebi moze da zabrani da licno uvezes nesto... samo treba volja i plan.

P.S. Nemoze se na svakom zemljistu primenjivati ova tehnika. :cao:
 
Nazad
Vrh