Kukuruz u monokulturi i Diabrotica

Prošle, 2012-te godine. Bila je posledica zlatice, jer je i predusev bio kukuruz, ali samo jednu godinu. Računao sam, kao neće zlatica... :sjasi:
 
pozdrav svima!!!

Kako ove godine stojimo sa diabrotikom, kod nas bio juce veliko nevreme 40 lit+ /m2 kise sa pono-puno leda, pa posle oluje vide se prvi simptomi diabrotike , larve su poceli da jedu koren kukuruza, nije tako drasticno ali ima 5-10%. DA li je neko koristio insekticid ( npr. lebaycid, nurrel) u ovoj fazi kukuruza, stim da je kuk sejan 3. godinu, i seme je bio zasticeno sa 0.5 poncho+ furadan u mesalici!!!!
Nije samo da je led potukao momacki nego nam jos dolazi napad od dijabrotike......za godinu proslu koju cemo jos dugo pamtiti!
 
vidim da svi strogo podzavaju plodoreda , i da vecini nije poznat poljam diabrotica ...ali nemojte se ljudi varati tek ce da krene prvi napad i onda svi ce da se cude odakle sad ovo....:sta:
 
Meni je prošle godine na njivi od 1 ha diabrotika napravila haos, iako je kukuruz bio samo u prethodnoj setvi, hibrid kws 3381. Od sada striktno plodoreda se pridržavam pa makar morao i pšenicu sejati.
 
bas i mene zanima sta ce biti imam jednu parcelu deje 3-god kukuruz zaredom,prosle 2 god je bilo o.k pa sam posadio i sad posto mije neko upalio kukuruzovinu pre oranja i sve je izgorelo pa racunam da je i ona jer nije bilo zetvenih ostataka pre oranja al videcemo do jeseni stace biti
 
diabrotica ne polaze jaja u stabijku nego u zemlji, kukuruzni plamenac je onaj koji polaze jaja u kukuruzovinu....!
 
Jel neko prskao kukuruzni plamenac,i sa kojim inekticidom da se prska? Kod nas se pojavio kukuruzni plamenac i zlatica.....po celom ataru,nema gde ih nema.
 
Hvala.
Pa mislili smo podici krila na prskalici,i produziti ih,i uci sa traktorom,pa 2 vrste sto izlomi nije srasno naspram stete koje ce napraviti ove stetovine!
 
Kako sad odraditi najtacnije ogled na diabrotiku?
Samo par njiva ce mi kukuruz na kukuruz i tu bi se trebao pripremiti!
 
Kako sad odraditi najtacnije ogled na diabrotiku?
Samo par njiva ce mi kukuruz na kukuruz i tu bi se trebao pripremiti!
Feromonske klopke se postavljaju krajem juna kad pocinje invazija i skidaju se sredinom avgusta,tako sam nesto citao...Ukoliko na svakoj ima vise od 10 zalepljenih ne preporucuje se setva kukuruza na toj parceli sledece godine.Ukoliko ima manje,moze ali opet je mali rizik...
 
ja Vam svima sad posto sam proverio situaciju na terenu moram priznati sta sam ove godine radio u vezi Diabrotike.
Monokultura druga godine,prosle godine Diabrotice na njivi bilo ...sacuvaj boze...
10 Ha parcela uz medjurednu obradu sam radio prihranu sa UREA-om.
A ureu sam prskao sa DIMETOGAL-om ukupno 4-4,5 L sam potrosio.
Radili smo tako da posto je dimetogal providan u svaku litru sam dodao 1 dcl Furadana da bi dobio crvenu boju i da mozemo pratiti prskanje.
Prskali smo malom rucnom prskalicom od 1l uz mesanje Uree stalno i dok ne bude cela kolicina "ofarbana"
e sad da li je dovoljna ta kolicina aktivne materije, verujem da nije ali guscijeg vrata ja na njivi imam vrlo vrlo malo i to po koja biljka, gledao sam njivu i iz pticije perspektive ( sa kabine Rusa ) ja ne vidim poteze,ogumke ili delove da je kukuruz popadao
cilj mi je bio da tu aktivnu materiju dodam u zonu korena gde se razvijaju larve i koje prave najvecu stetu na korenu
 
Znaci teska misterija?
Pa kako onda znaju da su polozena na dubini do 35cm?
Znaci sad ih vise nemoram ni traziti!

I imam jedan off :

na jednoj njivi mi je sa obe strane psenica i ima puno plamenca, biljke se suse od gore prema dole! Klipovi su formirani skroz i nisam ni siguran kolika je steta! Videcemo. Kako plamenac prezivi zimu i oce mi praviti problem sledece godine tu na kukuruzu?
 
Znaci teska misterija?
Pa kako onda znaju da su polozena na dubini do 35cm?
Znaci sad ih vise nemoram ni traziti!

I imam jedan off :

na jednoj njivi mi je sa obe strane psenica i ima puno plamenca, biljke se suse od gore prema dole! Klipovi su formirani skroz i nisam ni siguran kolika je steta! Videcemo. Kako plamenac prezivi zimu i oce mi praviti problem sledece godine tu na kukuruzu?
Vidi samo da nije crvenilo kukuruza u pitanju,ako se suse od gore do dole...Plamenac mu probusi stablo,uglavnom iznad klipa i taj deo od se susi i od vetra i kise se slama i pada ali do klipa ne bi smelo da se susi.Sumnjam na crvenilo posto je psenica i sa jedne i sa druge strane a taj insekt,odnosno cikada Raptelus panzeri pred zetvu psenice prelazi na obliznji kukuruz ubusuje se u stablo i ono kroz nekih 2-3 nedelje pocinje da crveni i susi se...Proveri i slikaj to da vidimo sta je!
 
Nazad
Vrh