Kukuruz u monokulturi i Diabrotica

Ipak cu vas poslusati i posijati soju iako mislim da ova godina nece biti dobra za soju kao prosla.
 
Lala iz Banata je napisao(la):
Ponco nema veze sa dijabrotikom, to je prodavanje magle. Sejao pretplosle godine B23 tretiran punom dozom Ponca, i opet je bio kriv i padao, isek'o sam ga u silazu.

svaka cast na istinitom prikazu!!!! Ko ume maglu da prodaje onda je taj pravi prodavac:)


Farmer II je napisao(la):
tamara1611 je napisao(la):
Branko je napisao(la):
Jedno dobro rešenje je kasna setva, znači u maju, i raniji hibrid.
Pogresno branko!
A zašto je ovo pogrešno? :sta:

Branko je skroz upravu sto se tice same diabrotice i to je jedino resenje kojim mozda sacuvate usev!!
 
opet sve zavisi od vremenskih prilika prošle godine je bilo dosta kiše i dijabrotika je počela da leti i jede svilu dosta kasnije kada se kukuruz več oplodio to je što se tiče nadzemnog dela štete a šta je ostalo od korena to je drugo pitanje
 
Против ове пошасти се мора спровести вишегодишња акција у којој морају СВИ учествовати,без поговора
и сувишних питања типа Јел баш сви морамо или Може то и без мене и слично.Ако се тако не ради напор је мало је рећи узалудан.
То што Амери сеју по много година исто и то штите по препоруци својих служби им се већ обија о главу само се то јавно не обзнањује.
Неко је раније написао да када би свом профи на испиту рекао да може да се поправи хумус у тлу за 1 %
годишње летео би дотични студент са испита .У њиви је то мало теже и дугорочније али не треба чекати сто година.(Ако би кандидат за лиценцу за једну мало другачију пољопривредну дисциплину ,при полагању испита за лиценцу одговорио да се за повећање само 1 % хумуса у тлу треба чекати сто година чланови комисије би прекинули испит идотичног кандидата послали напоље.Поред тога што би му поништили и саму испитну пријаву послали би и обавештење Асоцијацији у којој је кандидат члан да размотре да ли такав и такав треба да буде и даље њихов члан). Више година би био правилнији одговор.
 
Moram da se ubacim .Ja licno praktikujem da na svojim boljim parcelama ponovim kukuruz . Postoji rizik ali pokusavam da ga smanjim na minimum barem ja razmisljam tako pa ako gresim ispravite me.
Prvo parcela mora biti ne zakorovljena ,parcelu posle skidanja kukuruza u prvoj godini obavezno malcujem tuluziniste pa ga tanjiram dobro da pocupam sav capur i izmesam zemlju da bi se sto bolje zaorala masa .Oranje izvodim nesto malo kasnije sa pocetkom prvih mrazeva jer koliko sam ja svatio zlatica prezimljava u tuluzini tako da kasnim zaoravanjem nece je sigurno biti u istanjiranoj tuluzini.Drugo nikada se nece sloziti lepo oranje kada se ore po vlaznom tako da opet kontam dosta je otvorena zimska brazda pa mraz prodire dublje u zemlju .Kada dodje prolece cim je pre moguce ulazim u njivu i zatvaram zimsku brazdu i praktikujem da ureju primenim najmanje tri nedelje pred setvu kao i predsetvenu pripremu,ako je to ikako moguce.Kukuruz sejem rano znaci rani hibrid koji podnosi hladnu zemlju i to sto je plice moguce oko 5cm ne dublje. Posle setve odma tretman na crno protiv korova i u tom tretmanu ubacim po pola litre totala jer sa ranom pripremom hoce i korovi da se pojave u vreme setve pa ih unistim sa totalom.
Seme ja prasim furadanom i slavolom dan pred setvu i nesusim ga na suncu vec ga stavljam u najlon dzakove i vezujem da seme dobro upije slavoj i furadan skoro da bubri u dzaku .
nakon nicanja agro tehnika je uobicajna kao i za svaki drugi kukuruz.
Evo ovako sam ja radio zadnje cetiri godine i nisam imao problema.Ida dodam cinimi se da je kukuruz bolje napredovao u prvim fazama rasta u tuluzinistu nego u ugarima dal zbog vazduha jer zemlja nije slozena i li je toplija .A prinosi se nisu razlikovali od kukuruza koji je posejan na ugaru.
 
@Isidor , radim skoro sve kao ti .Kukuruz već 5,6 g zaredom , planiram i dalje samo qqrz.Šta drugo da sijem .Soja mi djeluje nekako komplikovana , sve isto uradiš a rod sad ovako sad onako.Za pšenicu su mi parcele zimi uglavnom prevlažne .Rod može biti solidan ali kvalitet (tvrdoća) ne bude kao kod vas u Vojv ili madj , pa mlinari neće da kupuju.
Inače kod kukuruza mi se najviše svidja dosta mase koja ostaje , i vjerovali ili ne primjećujem na nekim mjestima da zemlja mijenja boju ka tamnijoj.
Od jeseni planiram da poslije žetve dam N , i zaorem vrlo plitko (10-15cm) , a na proljeće duboko podrivačem ,gruberom ,čizelom ili šta već budem imao , samo da radi duboko a da ne miješa slojeve po dubini.
Isidor pitanje za tebe : pravi li problem vlažno sjeme u sijačici ako ga držiš u najlonu i imali još uvjek furadan u prodaji?
 
Pa cuj ja tako radim vec par godina ,koristim Furadan za zastitu semena ali umesto vode koristim slavol
.Kada stavis seme u vrecu ono upije sve sto si strpao ono upije pa bude suvo spolja dosta lako klizi .Ja imam nodetovu sejalicu i ploce od 5,5 mm ikada sejem mozda malo idem vecim obrtajima ali ja imama imt 542 sa deset brzina pa onda mogu pod vecim gasom da sejem 1900 obrtaja motora a da ne povecavam brzinu kretanja traktora i nemam problema.
Ja sam ove godine kupio neke zaostale zalihe u hemo slaviji u novome sadu pa sam kupio i za sledecu godinu .A ako mozes naci pozitron i on je dobar im tih srectava na trzistu.
Pa ja ne praktikujem vise ud dve godine ali mislim da moze da se izvuce kukuruz zavisi i od terena na kome se seje .Ali promene sam ja isto na mojim parcelama primetio sto se tice rastresitosti zemlje lakse se ore od kako nepalim u nazad 6 god.Samo sto ja nekako volim da prevrnem zemlju jer ja mislim da se koren hrani dubinski a ne povrsinski .Ali to sto zemlja preradi organo genezom u povrsinskpom sloju mislim da ce biljka bolje iskoristiti na nekih 25 cm nego na 5 cm dubine jer u susnim godinama biljka tezi da pusta koren za vodom dublje. a i min mat su joj onda pristupacnije.
 
Ovako nesto,gotovo identicno nasao sam na svom KWS Kitty koji je sejan 12.05. kao postrni usev,posle mladog luka...Kukuruz je u 10-11 listu...http://www.omafra.gov.on.ca/IPM/engl...-rootworm.html Bojim se da ce je ove godine biti dosta,zima nije bila tako jaka i jajasca su prezivela...Tu ni Pocncho ni Furadan ne pomazu samo plodored,a kod nas u selu seju 60-70 % kukuruz na kukuruz
nece ovaj link, prikazuje :
Not Found

The requested URL /IPM/engl...-rootworm.html was not found on this server.
 
@ savato da li je ova slika iz tvoje njive, tj dali si primetio ove crvice i kod tebe?

@ isidor U potpunosti se slazem sa agrotehnikom za kukuruz u monokulturi, samo mi nije jasno zasto tanjirati kukuruzovinu koja je vec istarupana? Jer ako se te bube nalaze u tuluzini, i kad se istarupa ona se usitni, ali i dalje su bube u tuluzini na povrsini njive i kao takve moze da ih dokaci neki jesenji mraz, ali kad se to istanjira teskom tanjiracom onda se zetveni ostaci unesu i malo u zemljiste i onda toj zlatici ne moze da naskodi neki jesenji mraz, pre nego sto se uzore njiva. Mozda gresim, i ako je tako, ispravljajte me pod hitno:sta: Da li si probao neku njivu da ne tanjiras, i onda na osnovu toga izvukao zakljucke? :cao:
 
Da primetio sam ih kod mene,na kukuruzu koji je ubedljivo poslednji sejan i rana fao grupa...Znaci ta kombinacija pada u vodu,posto su mnogi rekli da se tako moze izbeci zlatica...Ja sam postrno posejao kukuruz na toj parceli...Identicni crvici kao sa sajta bayercropscienc-a...
 
Ovo je kukuruz sejan 11.05.2011 kws kitty
30u927k.jpg

a ovo je "ona" Diabrotika
6s7yx1.jpg
2ql4vmd.jpg
14vjy81.jpg
15xmt20.jpg
 
Ne mogu da verujem da su vec tolko napredovali:zli:
Mislim da je ta preporuka o kasnijoj setvi ranije fao grupe napravljena da bi kukuruz malo kasnio u razvoju, tj da u trenutku kada odrasli insekti zlatice seku svilu na tek formiranim klipovima, ovaj kukuruz iz kasnije setve jos ni nema svilu, i tako prezivljava napad.

Inace u vezi ovih crva i sprecavanja njihovog napredovanja, predstavnik jedne semenske kuce mi je objasnio da nikakva zastita na semenu ne moze da ga zastiti dovoljno da stigne da napravi prinos do jeseni, vec da je jedino resenje ubacivanje nekog insekticida prilikom setve, znaci mora sejalica sa specijalnim depozitorima namenjenim za to.
 
Ja cu izmalcirati ostatke i plitko oranje 10-15cm.
Al nisam ni sam pametan dal da nakon oranja to potanjuram i bacim ljulja il neku zitarku po toj zemlji.
Pa u proljece opet izorem... kuruza mi treba ali ovo je vec2 godina zaredom
 
Ne mogu da verujem da su vec tolko napredovali:zli:
Inace u vezi ovih crva i sprecavanja njihovog napredovanja, predstavnik jedne semenske kuce mi je objasnio da nikakva zastita na semenu ne moze da ga zastiti dovoljno da stigne da napravi prinos do jeseni, vec da je jedino resenje ubacivanje nekog insekticida prilikom setve, znaci mora sejalica sa specijalnim depozitorima namenjenim za to.

Milsim da ni to nije resenje,vec mislim da bi trebalo tretirati seme furadanom ili drugim sredstvom a kasnije u vreme pluzenja ubaciti u redove granulisani imnsekticid to je period recimo pocetak juna a pilenje larve diabrotike je pocetak jula meseca...ja mislim da je to najbolje resenje nisam jos probao ali sledece godine cu sigurno jer stalno imam kukuruz u monokulturi 2- 3 godine
 
Poncho dupla doza dosta pomaže , Ja imam kukuruz u monokulturi i među najboljima je ........ nije bilo napada Diabrotice .
 
Nazad
Vrh