Kukuruz u monokulturi i Diabrotica

Ni ja ne sejem ni brazdu ali od ove godine sejem uz upotrebu force 1.5.Svuda u svetu se radi i rezultati su odlicni.Videcemo.
Ne zelim vise da mi uzimaju suncokret a da ne znam cenu .Ne zelim da me deru na degestiji i prljavstini.Sami ono sto moze da se uskladisti i saceka sa prodajom.
 
Ne vidi se dobro na slici ali stetu od dijabrotike najbolje ces vidjeti na ovim velikim korijenima koji iz stabla idu bocno pa u zemlju. Dijabrotika im unisti vrhove cim dodju do zemlje, larva se potom kroz njih uvuce dublje u korijen i unistava ga iznutra. Kada nadjes korijen kojem je vrh kao truo, uzmi neki nozic i raspolovi ga pazljivo. Mozda neces uspijeti od prve ali eventualno ces naci larvu - tanki bijeli crv.

Lomljenje cijelog stabla cesce izaziva larva plamenca koja izbusi stablo i jede ga iznutra, vrlo cesto to radi odmah iznad klipa, vrlo rijetko sam vidio da to radi ispod klipa. Jos cesce (nesto kasnije u razvoju) se zavuce u sam klip i jede ga pa dobijes onaj zakrzljali, iskrivljeni klip a u sred te krivine nema zrna i mozes da nadjes veliku larvu.

Ovo je odrasla buba diabrotice, nju ces da nadjes kako ti pase svilu na mladom klipu

westernCornRootwormAdult.jpg


Ovo je larva diabrotice, nju potrazi u onim debelim korijenima.

westernCornRootwormLarva.jpg
 
Seljak nikoga ne dira, a njega svi napadaju(led,oluja,suša,bolest,insekti,bube,skladištari,poreznici... i ponekad komšinica).
 
Ljudi ima li kod vas diabrotike? Ja je kod mene nisam primetio. Kao da je nestala. Da i nju nije korona napala?
 
To u mom kraju nikad nije ni imalo,posto kod mene u selu veci deo atara je los za kukuruz ja ga tamo gde dobro uspeva sejem po 3-4 godine zaredom i nikad problema

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Nema je ni kod mene posle dosta godina i ja sam se pitao gde je nestala. Bilo bi lepo da je više nikada ni ne vidim. Svila lepa dugačka netaknuta.
 
Kod mene ima na jednoj parceli od 3kj..za sad nije strašno, tek ponegde ali videćemo na kraju... Skoro nikad ne sejem kukuruz na kukuruz, a ove godine nisam mogao zbog rasporeda drugačije, i Računam ta je njiva jesenas gorela pa će se privući... Ali nije...
 
Kod mene je bilo na soji kao predusevu.Tačnije rotacija dva useva soja/kukuruz godinama ali ništa strašno.U ataru nisam primetio da je ima jer se poštuje plodored mada prolazi setva kukuruz na kukuruz bez problema na dve godine, na više ne znam kakvo bi bilo stanje.
 
Nazad
Vrh