Kako postupiti u slucaju otezanog izbacivanja posteljice kod krava?

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
Sinoc sam po prvi put imao problem da krava ne izbaci postaljicu sat-dva po teljenju. Pozvao sam veterinara . Izvukao je ostatke posteljice, ubacio lek i odneo 1000din. Da li postoji preventiva od ovakvih problema? Na internetu je samo polemika oko Rakine krivice za smrt neke krave Bilje...
 
Odg: Kako postupiti u slucaju otezanog izbacivanja posteljice (placente) kod krava?

Retencija posteljice može biti uslovljen sa više faktora a to su: starost grla (starija grla imaju slabije kontrakcije materice i teže se odvaja posteljica), vezani sistem držanja, nedostatak vitaina u ishrani i to prvenstveno C, A i E, prisustvi mikotoksina u hrani.... Kod mene se nije desila bar dve godine do pre mesec dana kad mi se jedna krva otelila, bio sam se zamislio ali posle 15 dana otelile su se još dve i obe su izbacile posteljicu za par sati, tako da sam zaključio da je starost grla u pitanju, krava ima 10 godina, imamo dosta potomstva od nje, te je počasni gost štale.
 
@prof. dr.Seljak
Ispravio sam gresku. Slucajno mi se omaklo jer sam razmisljao i o materici. Kod mene je to prvi slucaj od kad se uopste bavim govedarstvom. Ta krava je najstarija u zapatu i to dokazuje tvoju tvrdnju i moguci razlog. Pozdrav.
 
Ako ti je to prvi put onda si ti najveći srećnik ili stručnjak, odaberi sam! :ppozdrav: U uslovima intezivne proizvodnje gde nisu svi uslovi ispunjeni ume da bude jako česta pojava. Ja ti želim da tako i ostane.Pozdrav!
 
prof. dr. Seljak je napisao(la):
Retencija posteljice može biti uslovljen sa više faktora a to su: starost grla (starija grla imaju slabije kontrakcije materice i teže se odvaja posteljica), vezani sistem držanja, nedostatak vitaina u ishrani i to prvenstveno C, A i E, prisustvi mikotoksina u hrani.... Kod mene se nije desila bar dve godine do pre mesec dana kad mi se jedna krva otelila, bio sam se zamislio ali posle 15 dana otelile su se još dve i obe su izbacile posteljicu za par sati, tako da sam zaključio da je starost grla u pitanju, krava ima 10 godina, imamo dosta potomstva od nje, te je počasni gost štale. Inače posteljica se izbacuje a placenta je materica ine želiš da ti izbaci placentu, to se stručno zove prolapsus materice najčešće je praćena inverzijom (izvraćanjem) materice, jako loše stanje i veoma neizvesno za kravu, ali to neka se spominje samo u knjigama, da nam se ne dešava! :ppozdrav: Ne želim da nikom solim pamet i prosipam znanje, čisto da naglasim, i ja sam čovek sa sela, ono me je odhranilo i nosim ga u srcu i tu sam ako mogu da pomognem.
Ako ti ne znaš, to nije ni bruka ni sramota, a podučavati pogrešno...
"retencija posteljice"-pogrešno ; retentio secundinarum-retencio sekundinarum
"placenta je materica"-pogr. ; placenta je posteljica i ima je u 3 tipa kod dom. životinja
"prolapsus materice" ; prolapsus uteri (materica se naziva uterus)
Ako krava izbaci matericu neizvesno je samo ako se blagovremeno ne interveniše, u suprutnom je prost i brz zahvat koji se radi u epiduralnoj anesteziji (može i bez nje, ali je teže i duže traje) i krava se i dalje može teliti bez rizika, a ponavljanja su veoma retka.
" Ne želim da nikom solim pamet i prosipam znanje,..." - ?
 
Da sam ubacio i te latinske nazive verovatni ne bi bi izgeledalo da solim pamet :haha:, nego u svakodnenvnom govoru upotrebljavam te kombinacije reči, radi lakšeg razumevanja sa ljudima koji nisu iz struke. Za placentu si u pravu, moja velika greška, izvinjavam se. A za ponavljanja i posledice prolapsusa nisam siguran, na mestu pucanja tkiva zarastanjem stvara se ožiljak koji je po prirodi neelastično vezivno tkivo koje mnogo lakše puca od normalnog tkiva, tako da svako naredno teljenje je muka za proizvođača, obilaženja, uzvišavanje zadnjeg dela krave, dežuranja. Pitaj ljude na većim farmama šta biva sa takvim kravama?! Da,vi to veterinari rešavate za 5 minuta, i plus flesa zatvarač i milina, ali koji je procenat pucanja krvnih sudova u materici prilikom takvih postupaka i koja je cena koju vi veterinari uzimate za taj postupak?
Post je spojen: [time]недеља, 18. јул 2010. 02:45:51 MST[/time]
_________________________________________________
Ipravio navedene greške, i izvinjavam se Zokiju koga sam kao ispravio a on čovek bio u pravu. ::svaka cast:: Razumi te sunce je juče bilo nemilosrdno! :haha:
 
Preventiva je izbalansirana prehrana.
I to u nekom 4. mesecu steonosti, jer tad se placenta pričvščuje na karunkule.
Ako nije sve u redu, onda se plast, koja bi trebala da se odvoji, ne odvaja i placenta ne ispadne iz maternice.
To je ovako popularnim jezikom.

Pomaže i vitaminiziranje 14 dane pre planiranog telenja.

Meni se ne sviđa, da je sutradan veterinar tek tako izvukao ostatke placente.
Ako samo ne ispadne, to se obično jako 'drži' u razdoblju par sati poslije porođaja i postoji u tom slučaju velika verovatnost, da je nešto ostalo u maternici.

U praksi mi i ne koristimo jaku silu za vađenje, malo se povuče i ako ne ide, ubaciš antibiotičku obletu (mi koristimo Geomicin od Plive) i ponoviš pokušaj za dva dana.
 
Nije ni on koristio neku preteranu silu. Zaboravio sam kako se zovu tablete. Ishhrana je indenticna i za ostatak zapata a problem ja samo kod nje. Bice da je ipak starost u pitanju.
 
prof. dr. Seljak je napisao(la):
Da sam ubacio i te latinske nazive verovatni ne bi bi izgeledalo da solim pamet :haha:, nego u svakodnenvnom govoru upotrebljavam te kombinacije reči, radi lakšeg razumevanja sa ljudima koji nisu iz struke. Za placentu si u pravu, moja velika greška, izvinjavam se. A za ponavljanja i posledice prolapsusa nisam siguran, na mestu pucanja tkiva zarastanjem stvara se ožiljak koji je po prirodi neelastično vezivno tkivo koje mnogo lakše puca od normalnog tkiva, tako da svako naredno teljenje je muka za proizvođača, obilaženja, uzvišavanje zadnjeg dela krave, dežuranja. Pitaj ljude na većim farmama šta biva sa takvim kravama?! Da,vi to veterinari rešavate za 5 minuta, i plus flesa zatvarač i milina, ali koji je procenat pucanja krvnih sudova u materici prilikom takvih postupaka i koja je cena koju vi veterinari uzimate za taj postupak?
Post je spojen: [time]недеља, 18. јул 2010. 02:45:51 MST[/time]
_________________________________________________
Ipravio navedene greške, i izvinjavam se Zokiju koga sam kao ispravio a on čovek bio u pravu. ::svaka cast:: Razumi te sunce je juče bilo nemilosrdno! :haha:
Ubacio sam latinski jer si ga ti upotrebio pogrešno (ako si čitao moje postove primetio si da se izražavam narodnim izrazima i sa nekoliko verzija jer se u razl. regionima različiti koriste).
Što se tiče ispadanja materice u najčešćim slučajevima dolazi do slabljenja materičnih ligamenata (veoma retko pucanja-nasilna telenja), a pošto svaki savestan stočar često obilazi grlo posle telenja tako se i prolapsus uoči na vreme, pa ne dođe do pucanja, povreda i krvarenja materice, a i postupak vraćanja ne uzrokuje iste, pa nema ožiljaka (iskustvo-od 15-ak intervencija samo mi je jedna izlučena jer nije ni planirana za sledeću laktaciju zbog starosti, ostale su i dalje u proizvodnji bez "rampi". Između svih i jedna moja nosi četvrto tele; kod drugog je prolabirala.) Neodgovorni slučajevi se ne uzimaju u obzir (kod takvih krave uginjavaju i od mastitisa).
Već 2 godine ne radim komercijalno vet. pa ne znam cene usluga.
Izvini ako sam bio uvredljiv. Nisam imao nameru da te omalovažim već samo da te ispravim.
 
zx je napisao(la):
Ubacio sam latinski jer si ga ti upotrebio pogrešno (ako si čitao moje postove primetio si da se izražavam narodnim izrazima i sa nekoliko verzija jer se u razl. regionima različiti koriste).
Što se tiče ispadanja materice u najčešćim slučajevima dolazi do slabljenja materičnih ligamenata (veoma retko pucanja-nasilna telenja), a pošto svaki savestan stočar često obilazi grlo posle telenja tako se i prolapsus uoči na vreme, pa ne dođe do pucanja, povreda i krvarenja materice, a i postupak vraćanja ne uzrokuje iste, pa nema ožiljaka (iskustvo-od 15-ak intervencija samo mi je jedna izlučena jer nije ni planirana za sledeću laktaciju zbog starosti, ostale su i dalje u proizvodnji bez "rampi". Između svih i jedna moja nosi četvrto tele; kod drugog je prolabirala.) Neodgovorni slučajevi se ne uzimaju u obzir (kod takvih krave uginjavaju i od mastitisa).
Već 2 godine ne radim komercijalno vet. pa ne znam cene usluga.
Izvini ako sam bio uvredljiv. Nisam imao nameru da te omalovažim već samo da te ispravim.

Kod jednoj prijatelja se pre dvadesetak dana obliznila krava, jednu posteljicu je izbacila, dok je druga zaostala. Pozvao je veterinara, koji je za pet minuta posla i dve vaginalete uzeo 3200 dinara.
Takodje bih pitao ljude iz veterinarske struke, zasto je cesto zaostajanje jedne posteljice kod blizanackih teljenja? Identican slucaj sam imao i ja prosle godine, pitao sam veterinara zasto se to dogadja i on rece da je to gotovo pravilo. Ako neko moze malo da pojasni, bio bih zahvalan. Pozdrav!
 
Ma opušteno, i ja se trudim da govorim narodski pa mi se dešavaju ovakve kombinacije. To je kod odgovornih, tj kod ljudi koji imaju desetak krava i vode računa kao da su ima član porodice ali na jednoj velikoj farmi na kojoj sam radio diplomski bio sam prisutan da vidim da od tri prolapsusa budu dva sa pucanjem materičnih krvnih sudova i uginuće od unutrašnjeg krvarenja. Cenim da sam imao nesreću da se oba puta baš ja tu zadesim ali u podacima ne mali broj grla biva izlučen iz tog razloga jer su došli do zaključka da se češće dešava grlima koja su ga već imala, ali je ogromna farma u pitanju. Ja mislim da kod nas intervencija vraćanja materice i preventivna terapija košta oko 5 000 din, pa vi vidite. Inače imam kravu koja se od tri teljenja dva puta bliznila, dvojajčani blizanci i nije nijednom došlo do zaostajanja posteljice, nisam nikad čuo o tom pravilu, ali to je moje lično iskustvo mada na fakultetu to nije niko pominjao.
 
Slažem se sa svima koji su koment. zaostajanje posteljice kod blizanaca. Ne postoji definicija tog slučaja, ali je veoma čest. Može se dovesti u vezu sa svim što ste pomenuli, a inače najčešći razlog je ili hormonske prirode ili nepotpuna ishrana. Aca74 reče i ranije telenje. U jednom tom slučaju nisam mogao ni da je izvadim.

http://www.vetks.org.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=76
Po ovom cenovniku prolapsus košta 2600 din. + troškovi, a posteljica 2000+tr. (lekovi mogu koštati max 500-800 din)
 
Da, troškovi goriva 1200 din, lekovi 800 i još nešto ostavi da može doći sledeći dan i taman dodje oko 5000 din. :haha: Ali kad muka natera ne pitamo koliko košta. Bar kod nas šišaju i to momački. Ali stvar je u prevenciji tu se može uštediti, to sigurno znam.
 
imenjače,uvek postoji prvi put-nemoj to da te zabrinjava-to je sasvim normalna stvar.Najčešće ne izbacuje posteljicu ako je teljena indukcijom.Problem je što veterinari izvade 2-3 parčeta i ubace lek (kod nas je vađenje posteljice skuplje od teljenja-2.500=).Ja sam imao jednog veterinara koji je sve izvadio-3 sata sam ja držao a on zavlačio ruku-takve je teško naći.
 
Mnogo je razloga za neizbacivanje posteljice i sve što pomislite može da bude. U mojoj štali već 20-ak telenja nema (ne računam pobačaj u 8. mesecu), a nekad se desi 3-4 godišnje. Na neke uzroke se ne može uticati. Inače ne živim od veterine, a vaša je nesreća što tu uslugu plaćate. 99% veterinara nema stoku i nema ni predstavu o troškovima. Ja sam imao nekoliko jebenih slučajeva gde mi nije bilo mnogo ni 100€ da naplatim (kaliram po 2 kg i radim po nekoliko sati). To se izuzetno retko dešava i to su slučajevi koje uvek prihvatim zbog iskustva, a domaćin me je uvek nagradio i kad je ishod dobar i kad je loš.
Vezano za retenciju, ima slučajeva koji se rade za 10 min., a ima zaista i onih od 2-3 sata. Ovaj prvi je previše za 2500, a drugi je malo i 4000 jer u toku njega izlučim 1l znoja i tog dana više nema rada. Iz tog i sličnih razloga više ne radim (kad me neko pozove iz sela uvek odgovorim, a ljudi mi pomognu kad nešto radim i svima lepo).
 
Potpuno si u prvu ZX,deru nas ko da smo dušmani a ne ljudi.osemenjavanje 1600,svako drugo 1200 i posle 3-eg osemenjavanja je ispere 550.Pa valjda nije to seme toliko skupo ko da su kraljevski bikovi
 
Neke usluge nisu skupe, a opet neke jesu; cenovnik koji Vet. komora propisuje ima prilično nebuloza, a uz to ima i nesavesnih veterinara.
 
da se i ja oglasim, kod mene je imalo slucajeva zaostajanja posteljice, ali veterinar koji meni odrzava stoku prvo grlo pregleda ukoliko ja sumnjam, pa treba da prodje cini mi se 24h da sazri posteljica i onda je izvlaci koliko moze, i nakon toga ubacuje pastile - nex\znam dal je bas tim redosledom sto se tice pastila, ali mislim da je tako

inace u slucaju izbacivanja materice - to grlo se kod mene ne zadrzava vise - ja se rukovodim onim da je organizam najjaci dok prvi put ne popusti, a cim popusti kola krecu nizbrdo
 
svaki veterinar nebi trebao da drzi ruke u kravi duze od pola sata,ako nemoze da se izvadi postoji i drugi nacin. radim veterinu 5 godina i izvadio sam preko 400 posteljica. kod nas je cena vadjenja poteljice 700 do 1000 din plus antibiotik i vaginalete plus prevoz
 
Nazad
Vrh