Setva soje žitnom sejalicom

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.378
Lokacija
Stara Pazova
Počinje setva soje.

Ima li neko iskustva sa gustom setvom žitnom sejalicom?
Međuredni razmak je, ako se ne varam, 37cm.
Nema kultivacije a soja brže zatvara redove.

:sta: :bravo: :sta: :bravo: :sta: :bravo: :sta:
 
pomeni je bolja sjetva pneumatskom sijacicom na 45cm koja se moze kultivirat jer je kultivacija vazna operacija u soji , barem tako ja radim
 
Ja sejem soju mehaničkom sejalicom (Olt) za kukuruz, naravno preuređenom za soju. Međuredni razmak je 70 cm. Prednost sejanja na 50 cm sa pneumatskom sejalicom je u tome što soja pre sklapa redove i time smanjuje isparavanje vlage iz zemljišta i bolje guši novoiznikle korove koji se provuku pored hemije i kultivacije. U prinosu nema znatnije razlike. Viđao sam soju posejanu žitnom sejalicom ali tu je bilo velikih problema sa korovom a i prinos je bio slab.
Potpuno se slažem da je kultivacija u soji veoma važna. 2006-te godine sam jedno jutro soje ostavio ne oparano jer sam prvo čekao da sirak dođe u uzrast za prskanje, pa posle prskanja još dvdesetak dana dok hemija ne odradi svoje i soja mi je pobegla pa nisam hteo da je gazim i kidam. Hemija je svoje odradila i korova nije bilo ali je zemlja bila skorena. Iako je ta godina bila rodna na tom jutru sam imao značajno manji prinos u odnosu na one njive koje sam parao dva puta. Soja voli raspuštenu zemlju... :ppozdrav:
 
slazem se za kultivaciju ja jednom obavezno kultiviram a dvaput ako stignem nekako posle kultivacije kao da je neko kaltaputira uvis :D
 
Viđao sam u ataru,doduše jako retko soju sejanu sa žitnom sajalicom.Tu je problem špartanja,a i prskanje se radi na "crno".
Ako godina nije dobra za tu vrstu hemije onda nema korekcije.Čak su probali sa duplim redovima soje pa tri lule zatvore pa opet dupli pa tri zatvore,tako su dobijali u jednom prohodu mašine četiri dupla reda soje.To se moglo prskati i špartati samo ako je njiva zakorovljena onda između redova ostaje prostor koji nemože da se ošparta.
Video sam čak i sejanje na "kockice".To je prvo setva redovno po dužini njive a potom popreko od jednih do drugih uvratina.To je pravi "sexs".Ovaj što seja da mu bubrezi ispadnu.I tu se hemija radi na crno i nema špartanja.Ni tu nije bilo većeg prinosa od klasične setve pa su odustali. :ppozdrav:
 
Ok, hvala na savetima.

Ove godine sejem samo seme GALEB, na 50cm.
Zatim ću kada bude tri trolista ošpricati kombinacijom Pivot+Deltazon.
Kasnije špartanje, jedno ili dva, koliko stignem.
Zatim Fuzilejd...
Zatim dve tri nedelje pre žetve Reglon i ...

Žetva.

Sve to brzo izgleda, ali dugo traje. :cao:
 
al kad tako prskas pogazi se soja barem kod mene bi posto sejem na 45cm a i dosta puta mi polegne zamrsise jedan red u drugi tako da pesaka jedva prolazis kroz njivu :ppozdrav:
 
ervin je napisao(la):
al kad tako prskas pogazi se soja barem kod mene bi posto sejem na 45cm a i dosta puta mi polegne zamrsise jedan red u drugi tako da pesaka jedva prolazis kroz njivu :ppozdrav:

Ima leka zato.
Svaki noviji kombajn ima podizače.

E, sad još nešto. Imam negde slikanu moju soju tu na forumu. I pored sve dobre volje nisam mogao ni da primirišem sa prskalicom u nju, jer je porasla jako u visinu (Galeb), ali sam zato imao gubitaka prilikom žetve. Donje mahune pucaju ko lude a gornje skroz zelene. ::lose:: ::lose::
Ove godine ne sejem soju, ali ako je budem sejao, nikad više u zemlju sveže nađubrenu stajnjakom. Ode ko luda u stabljiku. Bude i roda, ali mase ima strahovito mnogo...

I još nešto. Grašak je isto mahunarka, samo što se seje u februaru. Njega sejem isključivo žitnom sejalicom, svaki red. Iako bude isto tako isprepletan, nema problema za vršidbu. Problem je prašina. Takođe, kada je u visini 10-15cm oprskam ga kombinacijom Pirat+Galbenon i sva nikla širokolisna trava se osuši. Posle toga grašak prekrije zemlju i nikakva trava, čak ni divlji sirak, ne može ni da mrdne. Sirak se ponegde probije tek kada grašak počne da sazreva, tj. počne da se suši stabljika.
 
znam da za vrsidbu to poleganje nije veliki problem :nono: nego ja sam mislio na pucanje mahuna prilikom gazenja ili to radis dok je potpuno zelena soja :sta:
 
Pa upravo tako. U katalogu ogleda koji sam dobio iz firme Selsem (oni proizvode Galeb) kažu da se desikacija radi kada je vlaga semena 40%.
To znači da je stabljika skroz zelena.
Kažem ti, prošle godine to nije bilo moguće, jer je soja porasla u visinu skoro 1,5 metar.
 
Mi smo radili sa zitnom ali nije mi se svidjalo stonisam mogao da uradim medjurednu obradu! Kod nas se cesto napravi kora na zemlji posle kise koju valja razbiti a ako nemozes da prodjes spartacem..... :nono:
 
I opet ne sejes sire nego nodetkom 6 redi! A nodetka lepse i tacnije poseje od zitne!
 
ZvonaHR je napisao(la):
može iči sa žitnom ali uglavnom se zatvara svaki drugi sijači aparat

Tako smo mi prosle godine sijali soju i nikakvih problema nije bilo. Razmak redova 25cm i da vidis koliko soje...

Slikano 10.7.2008:





Soja je samo na jednoj njivi bila pravo polegla, ali je Zmaj to sve pokupio uz minimalne napore ;)
 
Nazad
Vrh