Skladištenje kukuruza i vlaga

Imas neku sliku tog ventilatora ili neko objasnjenje kako se to radi? Ja sam mislio za jesen da nabijem nekoliko izbusenih cevi u gomile i da duvam kompresorom da dobije vazduha.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
http://imgur.com/a/fh267
recimo nešto ovako za mobilnu upotrebu
U donjem delu kod spirale je cev perforirana

- - - - - - - - - -

Ili napraviš mrežu perforiranih cevi, ili krovića po podu, namontiraš ventitor sa strane, i po potrebi produvavaš.
Sa krovićima sam ja rešio, i ventilator od 2,2kW sa 1,56m3 u sekundi radi posao :osmeh:
 
Trebo bi pocet pravit cardak za drzanje kukuruza u klipu.E..dvoumim se kako da ga okrenem.Meni bi odlicno odgovaro kad bi ga postavio sjeveroistok..jugozapad,al bi onda bio na velikom udaru jakih kisa i snjeznih nanosa.Daleko bi mi se brze kukuruz susio kad bi ga tako okreno al neznam radi tih kisa koliko bi smetalo :sta:
 
Trebo bi pocet pravit cardak za drzanje kukuruza u klipu.E..dvoumim se kako da ga okrenem.Meni bi odlicno odgovaro kad bi ga postavio sjeveroistok..jugozapad,al bi onda bio na velikom udaru jakih kisa i snjeznih nanosa.Daleko bi mi se brze kukuruz susio kad bi ga tako okreno al neznam radi tih kisa koliko bi smetalo :sta:
E,napravi okrugli,pa onda kao šipci što prave okrugle kuće da ih niko ne može sačekati iza ćoška.
 
Sto tako uzana ?,kod nas 2m u proseku mislim,ja imam jednu stariju kotarku,cardak ili kako vec ko zove,2.3 metra je sirine,nikad nikakvih problema.
 
Nemamo mi ovdje nekih vjetrova...gotovo nikad ne duva vjetar,sem ako ne nosi kisu kao ovaj sad trenutno sto duva i pokoja kap prokapa.Vi dosta ranije berete i kukuruz...ja ga necu pocet brat sigurno jos 20 dana
 
Trebo bi pocet pravit cardak za drzanje kukuruza u klipu.E..dvoumim se kako da ga okrenem.Meni bi odlicno odgovaro kad bi ga postavio sjeveroistok..jugozapad,al bi onda bio na velikom udaru jakih kisa i snjeznih nanosa.Daleko bi mi se brze kukuruz susio kad bi ga tako okreno al neznam radi tih kisa koliko bi smetalo :sta:
Samo okrugli.Jeste nezgodno za napraviti ali na najmanjoj povrsini dobijas najvise prostora.Ja napravio 3.96m precnika i 5.5m visine sa 0.8x0.8m tunelom unutra.Stane bruka kukuruza a zauzeo samo oko 12 kvadrata prostora (temelj je 4x4 ali je ravan sa zemljom). Kad se okruni bude oko 22-23 tone suvog zrna. Imas slike ranije na temi.Nikakvih problema sa susenjem a stavljao sam i ne bas savrseno zreo klip unutra.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Sto tako uzana ?,kod nas 2m u proseku mislim,ja imam jednu stariju kotarku,cardak ili kako vec ko zove,2.3 metra je sirine,nikad nikakvih problema.

Klimatski uslovi... Sto juznije, sve sire... Takodje vazi pravilo i za nadmorsku visinu. Na jugu Banata su najsire kotarke medju Karpatima, vec napr. na severu Backe su uzi cardaci...
 
Jel dobro ovo,15 stepeni u kukuruzu a 16.5 napolju?
81542ec541d44849bbb96c9089b893a6.jpg


Sent from my A6 using Tapatalk
 
Oko 45cm duboko,zid je 1.5m debljine i unutra je tunel 80x80cm sa gadnom promajom.Sutra cu naci duzu sipku da ubodem sondu do sredine i dalje pa cu da vidim temperaturu.Sad je u cardaku 2.2m visine kukuruza. Po zapremini i pretpostavljenom hektolitru od 0.7 tu bi trebali biti oko 16 tona.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Da li moguce kukuruz u zrnu spremiti u zidanu prostoriju 3x3m,a u visinu cca 2metra,betonski pod,zidovi ozbukani (malterisani) a da je kao silos,znaci 4 zida,ali punim odozgo..da se ne upali ili nesto,kukuruz je 15% vlage?

Imam neku prostoriji u kojoj je samo neki otpad,pa si mislim prenamjeniti u silos s obzirom da kod nas ne uzimaju kukuruz vise..jer su navodno puni..
 
Sa tom vlagom nema problema u bilo kojoj količini, ali ipak gledaj da ga prvo ohladiš ispod 20°C, onda si miran. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh