Skladištenje kukuruza i vlaga

Ja sam jednom stavio 7 velikih tableta na 10t kukuruza.Tri dana je bilo pokriveno I 4-5 dana se luftiralo.Prodao sam fabrici koja proizvodi hranu za kerove I kad su uradili analizu kazu da je bio kiseo strasno I da ne treba toliko tableta da se stavlja.
 
Ja sam jednom stavio 7 velikih tableta na 10t kukuruza.Tri dana je bilo pokriveno I 4-5 dana se luftiralo.Prodao sam fabrici koja proizvodi hranu za kerove I kad su uradili analizu kazu da je bio kiseo strasno I da ne treba toliko tableta da se stavlja.
Mislim da nije on bio kiseo zbog tableta,nego je krenuo da se kvari.Tablete u dodiru sa vlagom ispuštaju otrovan gas,i onda žižak krepava.
 
Možda nekom zatreba,kako napraviti sondu za tablete.
2po8qb9.jpg
Koliko je duzina cevi,tj.koliko duboko treba stavljati tablete?
 
Dužina je 160 cm. u zavisnosti na koliku visinu lageruješ kukuruz,toliku cev napraviš.
Zatvoriš klapnicu i ubodeš na odprilike 20 cm. od poda i ubaciš 1 tabletu,kad povušeš cev,klapna se otvori i tableta ispadne.
Cev izvučeš odprilike 1 m.,klapna je već otvorena,i ubaciš drugu tabletu.
Obavezno pokriti kukuruz,jer je tada dejstvo najbolje,nema isparenja.
 
Šta mislite o uskladištenom kukururuzu u košu sa mrežicom širine 1.3 metra. Vlaga kukuruza je 17.3 Na probnom merenju je bila 15,4 i to mi je bilo OK i da nadođe 1% pa je idalje ok. Nosio sam ja dan pre dva uzorka i to je bilo to, ali sada je 17.3 i temperatura na uskladištenju je bila 21.
Sada tražim neku sondu da izmerim, ali hladniji je nego što je juče bio.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
 
Ja sam ga sa 17 ostavljao i u podnom skladistu debljine oko metar i po. E tu se desilo da je bilo budjavog do zida koji deli skladiste i stalu pa je verovatno kondenzovalo preko zime zbog toplog zida stale. U kosu slicne sirine gde takodje imam mrezicu kao i tu nikad nije bilo problema a punjen je do maksimuma. Mislim da tu neces imati problem..
 
Evo sad je temperatura u dubini od oko 30 cm 22,6C mrreno kinezom a juče sa baždarenim ali pola sata bio u kesi na betonu. Ujutru ću videti da li raste ili pada.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
 
Do koliko vlage bi kukuruz mogao ici u Dzambo vrece da se ne kvari?
To zavisi najvise od temperature. Neko je postavio tabelu broja dana cuvanja kukuruza u zavisnosti od temperature I vlage kukuruza, ali ja sad ne mogu da je pronadjem. Mislim da je 17% neka granica preko koje ne treba rizikovati , I to bi moglo da se sacuva do aprila-maja. Kasnije u junu-julu pocinje da radi zizak i da budja
 
Odustao sam od dzambo vreca, istresao sam na plocu do 80 cm visine, 16,2 vlaga
Mislim da ne bi trebalo biti problema, jedino mjesto gde zrno ispada iz puznog tansportera, tu bude necistoca pa zna se poceti grijati
 
Nazad
Vrh