Skladištenje kukuruza i vlaga

230120143780.jpg
i jos jedna slika kad je sve gotovo,a sto se kobaja tice - oljusti i njam njam
 
Ja sam nesto skido sa tavana a i dole smo tovarili. Sve je uredno vlaga jos uvek 17.





x59vsh.jpg
 
Poslednja izmena:
Cizme obavezno . U protivnom pocne srce da stuca koliko je hladno po nogama.
 
@spasoje sa koliko posto vlage sipas kukuruz na tavan, i koje sorte najvise sadis za krunjenje ?
 
Usled dobrog roda,hteo bi kukuruz da lagerujem na tavan,tavan je betonski,okolo je blok,iznad je crep.
Ventilacija nije bas nesto,ima promaje,ali ne nesto preterano.
Na koju debljinu smem da lagerujem kukuruz tu u klipu,a da se ne upali?
Imal' ko iskustva sa tim?
 
Nije. Doduse to je tavan od radionice, i tako su i planirali (imali su otvore (ne zazidan deo) da moze elevatorom da tovari kukuruz na taj tavan, namenjen i planiran za skadistenje kukuruza), pa zbog tih otvora mozda je malko veca promaja, to ne mogu tacno znati, ali nije se nikad nije zalio da je imao problema.
 
Usled dobrog roda,hteo bi kukuruz da lagerujem na tavan,tavan je betonski,okolo je blok,iznad je crep.
Ventilacija nije bas nesto,ima promaje,ali ne nesto preterano.
Na koju debljinu smem da lagerujem kukuruz tu u klipu,a da se ne upali?
Imal' ko iskustva sa tim?

Ja na takav tavan, lagerujem kukuruz u zrnu. Debljina je 1-1,2 m . Nikada nam se nije palio, doduse i vlaga nikada nije bila veca od 16-17%. Mislim da ni sa klipom ne bi trebalo da bude problema ako je do 20% vlage.
 
Drugar na slicnom tavanu godinama skladisti kukuruz. Poredjao je palete ispod, kako bi imalo promaje. Nikad nije imao problema, a bralo se i sa 30% vlage.
 
Uf pisali smo o tome u temi soja. Grubo oko 700-800kg/kubik. Zavisi od vlage, kvaliteta robe i hibrida/sorte
 
Jel mogu kukuruz sa vlagom od 16-18% da stavim u dzakove po 48kg? To je za maloprodaju. Nece se upaliti? I da li stoka jede takav kukuruz? Mislim da nije vlazan?
 
Jel mogu kukuruz sa vlagom od 16-18% da stavim u dzakove po 48kg? To je za maloprodaju. Nece se upaliti? I da li stoka jede takav kukuruz? Mislim da nije vlazan?
da li ima neko odgovor na moje pitanje. Sutra bi trebao da punim dzakove, pa reko da ih ne praznim posle.....:osmeh:
 
Nazad
Vrh