Podizanje zasada kajsija

Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Razumeo sam ovaj deo a što se tiče vremena rezidbe,pročitao sam o prvoj rezidbi neposredno pre cvetanja a ne u rano proleće pre početka vegetacije(kao jabuka i kruška naprimer),sledeća rezidba je kraj aprila,početak maja i treća rezidba,kraj jula početak uvgusta.Dali tvoje iskustvo to ptvrđuje?
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Da, otprilike tako. Znači dok još ne krene vegetacija, prekratiš sadnice na gore navedenu visinu. Negde u junu, uradi pinsiranje mladara, ostavi 3-4 po sadnici, lepo ih održavaj. Treća rezidba je predviđena za zasad u rodu. Tako da nećeš imati puno potrebe za ovom rezidbom koja se, inače, izvodi krajem jula, početkom avgusta. Bitno ti je samo da održavaš ostavljene mladare, uklanjaš i povremeno konkurenciju koja izraste, pinsiranjem. Isto tako formiraš i ostale spratove. :D
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Može li još koju reč o hemijskoj zaštiti?U jesen sam oprskao sa Bakarnim preparatom (okupao sam ih )
Kada i sa čime to ponoviti u proleće.Imam informaciju da bi sada trebalo to uraditi sa Crvenim uljem.
Dali stabiljke treba krečiti (ako treba,sa kakvom koncentracijom i čime)?
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

U februaru, kad bude neki lep dan bez kiše, da možeš ući ko čovek u voćnjak uradi zimsko prskanje sa cuprozin+galamin+cipkord. A kasnije ti ide tretman protiv monilije nekim fungicidom!
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Hvala vam na dobrim savetima,pitao bih nesto.Imam jednu kajsiju vec desetak godina,kada smo je zasadili na njoj je stajala cedulja da je sorta nju dzersi,vrlo rano cveta vec na opcetku marta,ima izuzetno krupne i ukusne plodove,pune soka i lako odvajanje od kospice,ali plodovi u malom broju sazrevaju njer otpadaju pred samo sazrevanje.Sta da radim da bih sprecio to opadanje plodova.
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Gledaj malo da prorediš plodove, ručno naravno, da ti ne budu u velikim gronjama. Lepo je oreži, pre svega, to je to, što se mene tiče!
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Pozdrav,molim vas da objasnite nacin djubrenja vocaka mineralnim djubrivima.Koju formulaciju primenjivati,kada i kako.
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

U jesen zatanjiraš mineralna đubriva, jedan deo, jednu trećinu otprilike od planirane količine. Pre kretanja vegetacije ideš sa drugom trećinom nekog NPK đubriva. Bolje su formulacije sa viša P i K, a ako nemaš tu, dobra je i 3x15. U toku vegetacije ideš sa N đubrivima, u početku možeš sa ureom ili kanom, samo nemoj da preteraš. I naravno, zatanjiraj rastureno đubrivo. Kasnije po potrebi ideš sa folijarnim tretmanima. Poslednje tretiranje treba da uradiš do kraja juna i tu ne bi trebala da bude velika količina N. :D
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Koji preparati su dobri za folijarnu prihranu kajsije i koliko puta to raditi na mladom zasadu?
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

E pa hvala na savetima,interesuje me,mozda ovo nije mesto za to,kakav raspored vockica je potreban prilikom sadnje,mislim na razmak u redu i izmedju redova,sta znaci saditi u cik cak,cemu to sluzi.Moze li neko objasnjenje?
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Zavisi od sorte koju sadiš, jer nisu sve iste bujnosti. Al najčešće je to 4x5m. Cik-cak ti je sadnja u trougao.
. .
. .
. .
. .
Eo, nadam se da sam ti objasnio. Kad uđeš u voćnjak, imaš 3 pravca redova, a zapravo, samo je jedan. To se radi radi bolje iskorištavanja prostora u samom voćnjaku!
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Shvatio sam,svaka cast :ppozdrav: na savetima,koliko vidim ovako je smanjeno i medjusobno zasenjivanje vocaka,da li sam u pravu?
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Između ostalog i to.... Veći je broj biljaka po jednici površine, a samim tim i veći prinos! Na kraju, i estetski lepše izgleda! :D
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

FruitBoy je napisao(la):
Zavisi od sorte koju sadiš, jer nisu sve iste bujnosti. Al najčešće je to 4x5m. Cik-cak ti je sadnja u trougao.
. .
. .
. .
. .
Eo, nadam se da sam ti objasnio. Kad uđeš u voćnjak, imaš 3 pravca redova, a zapravo, samo je jedan. To se radi radi bolje iskorištavanja prostora u samom voćnjaku!
Pratio sam ovu temu i ako mozes da mi objasnis da li postoje konkretne prednosti sadnje u razmaku 5*5m u odnosu na 4*5m ako ih ima uopste. Hvala unapred interesuju me teme vezane za kajsiju,uopste jer planiram da zasadim vece povrsine pod kajsijom.
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Pa ako je reč o većim površinama, mislim da bi tome trebalo malo ozbiljnije da se pristupi, da ovaj forum nije dovoljan za to, počevši od izbora terena, njegove agromeliorativne pripreme, osnovne i dopunske obrade, razmeravanja, izbora sorti, načina sadnje i samo održavanja voćnjaka.
A sama sadnja u trougao ima mnogo prednosti. Prvo, po jedinici površine stane više voćaka, a samim tim je i veći prinos za nekih 5-10%. Nema samo zasenjivanja, estetski je mnogo lepše, a i za samo održavanje je mnogo lakše. Ako želiš pomoć, javi se, pa ćemo se dogovoriti. Koliku površinu bi sadio?
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Za pocetak ja planiram sadnju za jesen na oko 60 ari.A kasnije postepeno iz godine u godinu da povecavam povrsine pod kajsijom.Medjutim nisam tu samo ja postoji nas vise koji planiramo proizvodnju kajsije,teren je pogodan, imamo i udruzenje.Eto ja rekoh da prikupim neke informacije o iskustvima drugih ljudi pa procitah neka tvoja obrazlozenja u vezi sadnje kajsije.Konkretno sam i video da se zalazes za sadnju u trougao jer povecava prinose.Medjutim ja sam hteo da sadim u razmaku 5*5m pa me interesuje da li mozes da mi objasnis da li taj razmak daje neki boljitak u odnosu 4*5 ili on je ovaj drugi razmak bolji. Svi sa kojima sam pricao kaze da je bolje 5*5 ali niko konkretno da kaze sto.Jel mozes da mi objasnis.
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Pa sve ima svoje prednosti i mane. To pre svega zavisi od uzgojnog oblika, bujnosti sorte, tipa zemljišta. E sad ovde još da se razumemo, ni ja nisam bio dovoljno prezican. Kad se kaže 5x5 u trougao, to znači da je razmak između sadnica 5 metara, a između redova 4,5. Bilo bi jako dobro sad da imam skicu sa označenim dužinama.
Sama sadnja ti najviše zavisi od uzgojnog oblika, sorte, tipa zemljišta. Primer, znam za jedan zasad od 5ha u Bačkoj, na černozemu, extra nađubrenom i pripremljenom. Taj je sađen 5x5 u trougao. Na slabijim zemljištima može i malo gušća sadnja. Nema neke prevelike mudrosti, bitno je da se što bolje iskoristi zemljište, a da tom prilikom ne dođe do zagušenja!
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Hvala na pojasnjenju.Da li mozda znas nesto o navodnjavanju kod kajsija tj. kolike su potrebe kajsije za navodnjavanjem.Da li je potrebno non stop navodnjavanje ili samo periodicno, po potrebi.
 
Odg: KAKO POČETI SA VOĆNJAKOM KAJSIJA

Pa poželjno bi bilo kad bi imao optimalnu vlažnost stalno u svom zasadu. Apopleksija najčešće nastaje zbog nedostatka vode koja prouzrokuje zagušenje sprovodnih snopića. A o samim količinama vode ne znam puno, to ti zavisi od količine rezervi vode u zemljištu i od padavina!
 
Nazad
Vrh