Podizanje zasada kajsija

Sadnice sam kaparisao u ,,KALEM PRODUKTU'' ,selo Lazarevac kod Krusevca-Milutovac.Tamo sam uzeo po preporuci druga kojem su to prijatelji a i on uzima od njih sadnice.Upoznao sam ljude,pravi domacini(porodica Savic),rade vec par generacija.Sadnice duplo jeftinije nego ovde kod nas po raznim rasadnicima koji dovlace od njih(cast izuzecima) i preprodaju.Ja sam odustao od proizvodnje sopstvenih sadnica jer ne mogu nista novo izmisliti,gubim vreme a razlika u novcima i nije neka pa da se uhvatis za glavu.Eto i sam kazes da se mucis sa proizvodnjom sopstvenog materijala.Da si posadio gotove sadnice za to vreme bi vec donosile rod i zaradu dok se ovamo mucis i nerviras oko podloga,posrednika i ostalo_Odes kod ljudi(ja sam porucio proletos sorte koje hocu da mi nakaleme),kazes hocu to i to i zavren posao.E sada oko kvaliteta sadnog materijala...To niko za kajsiju ne moze da garantuje koliko ce i kako ce da se ponasa.Ja sam u starom vocnjaku isao sve po p.s ,kupio sadnice na institutu,lepo platio,cuvao ,orezivao,prskao i sta sve drugo i opet otislo za 8 godina 20% sadnica.Pravila nema.Moj kolega sa Fruske Gore je nesto pokusavao na vinogradarskoj breskvi i evo muci se vec 5-6 godina sa rodom.Manje se suse ali nema plodova ni za 1/3 kao ja kome se suse.I vecito pitanje sta je onda bolje.Imati dobar rod i vaditi i menjati kada se osuse ili imati slab rod ali manje susenje.Po meni je prva varijanta mnogo bolja.Ja sam vec zaradio nesto,obnavljam stabla i zaradjivacu i dalje a on i dalje ima kajsije koje mu samo pokrivaju troskove i sa kojima ceka da ga ,,udari'' neka dobra godina sa malo vecim prinosom.
 
A da ti lepo dodjes u komsiluk kod mene ,obidjes vocnjak,popijemo pivo i sve ti lepo kazem.Vidis sve sorte,razmak,susenje...Ja se borim sa kajsijom od 2009 godine i na jesen podizem jos jednu povrsinu,otprilike kao tvoju.Sadnice sam uzeo(kaparisao) u V.Drenovi ovaj put.

Odlicna ideja a i motam se cesto po tvom kraju. Gledacu da dodjem i ispitam te
 
PORUKA ZA DRAGANA VS Dragi Dragance pola intelektualaca nam ode u Kanadu ,Ameriku, zapadnu Evropu a ako treba druga polovina da kleci po njivama i da kalemi voce onda je ova zemlja u ozbiljnom problemu.Pusti carapane da rade svoj posao ne uzimaj ljudima leb iz ruke dobices vodu u kolenu od klecanja a taj tvoj kulant koji bi izbacio je EMBRION FAZA stigao bi na rod tamo 2022 godine a do tada bi ga podsadjivao nekoliko puta a ako odes kod njih dobijas KNIP SADNICU DEBELU KAP PALAC da nemoze da udje u kola [UZIMAS DETE IZ VRTICA ] koje zna i da cita i da pise ]a prvi rod stize sledece godine a VREME JE NOVAC slozices se jedina ti je razlika kod ovog tvog embriona znas da si ga ti pravio nema greske a kod CARAPANA moze da bude saroliko kao kod ANDJELINE DZOLI ali dobijas bez virusa i sa sertifikatom od ministarstva TEKSASA
 
Nisam ulazio u detalje pa je ispalo da samo hoću da uštedim. Za sada nemam slobodnih mesta (sadio sam kako sam pripremao mesta i nisam gubio vreme), kupovao sam od 6 različitih rasadnika za par godina.
Prvo sam uzeo od ševara i bile su dobre, ali 600din 2012. Ovi drugi rasadnici su jeftiniji ali kvalitet šaren-pola katastrofa, pola solidno. Naravno na veliko ideš na lice mesta i ne uzimaš ako ne valja (ali ti ostaje šarka i pogrešna sorta).

Zbog tog nerviranja sa rasadnicima sam počeo zaj... sa belošljovom, pritom ih imam u dvorištu a uglavnom je hvale kao podlogu. Kritično je nicanje, ove koje su nikle super napreduju i kad je presadim ima da bukne a ne ove sadnice sa tri štapa od korena što im treba posle dve godine da se opasulje.

@mornar Znao sam da si rasadničar
Ako ću da uštedim 500-1000e za par nedelja rada, ću da klečim...bolje na njivi nego u kancelariji:)
 
2014/15 kad je ono zateglo iz tople jeseni 20 decembra na minus 15 a mladi kajsijari nisu povukli sokove i posmrzavali kajsijari masovno i sledece prolece svako ko je probao da kalemi na licu mesta nista nije uradio jer je procenat primanja bio minimalan kalem grancice su izmrzle pa sledece godine ponovo kalemljenje na licu mesta a cak i da se primi to je opet kulant i gubi se dosta na vremenu,E sad veruj mi najlaksi deo posla je samo kalemljenje,posle toga treba da se titra i da se zaliva i okopava i prehrana celu godinu ima tu dosta stvari a rasadnici samo to rade imaju i kap po kap i masine za vadjenje i sve profi ,na kojoj nadmorskoj visini je ta parcela gde sadis
 
Nakon sto sam podigao zasad tresanja svojim kalemovima, nikada vise ne bih kupio sadnicu. Ali i na zalost, sa time se ne bih vise nikada zezao.

Ono sto je i dobro i lose jeste to odgajanje, to trazi okopavanje, zalivanje, prskanje, ali znate koja je sorta, sacekate lepo kraj oktobra pocetak novembra da opadne list pa sadite, a ne ove iz rasadnika sto su na trzistu maltene u septembru.

I koje ne znas dal su bile u poplavama tj posadis vec mrtvo stablo.

Da sam to znao i ranije i bavio se time, sada bih kod kuce imao 12 tresanja od 12 godina i 25 od 7 godina full sorte, ovako imam 10 koje bih zeleo a ostalo su sarene, visnje i slicno.

Od 12 tih starih 12 godina, dve sam izvadio a jos cu dve skoro pa pola.

Od tih 25, susi se stalno ukupno 10 komada, svake godine kupim nove, one izbace list i djoka, jednu sam sam bas nakalemio imao sam podlogu i eno je istera znas kako, nije do zemlje.
 
@mornar
Imam 60 ari na 100m i 3 ara na 400m.
Baš mislim da treba više titranja za loše sadnice nego za ove sa busenom koje bi proizveo i kalemio jer je ranije staviš sa više žilica i ona se aklimatizuje pre kalemljenja, a kalemljenje joj je stres ko rezidba...mnogo je veći stres presađivanje, pogotovo kad se siluje pri vađenju i stoji par meseci u reš pesku.
.......
Naravno da je bolje kupiti jeftine a dobre sadnice nego ih skupo proizvoditi ali treba biti
siguran u kvalitet jer po mom iskustvu do sada, 33% jeftinih sadnica je bilo stvarno dobro i nezaraženo i prava sorta.
 
Poslednja izmena:
prvo DOBRI MOJ OKTOPODE ovo je forum kajsije a ne tresnje ali to nije vazno.To susenje moze da bude od podbarnog niskog terena sto kod tebe nije moze da bude ako imas pistake u njivi a kod tebe je verovatno suvo,moze da bude od virusa sto je redji slucaj ,moze da bude od uree da si na mlad kalem bacio malo vise energije i sprzio ga a moze da bude a u to najvise verujem da si posadio u LEDINU negde oko kuce pa udarila jaka vrucina a nije imao ko da zalije ti na moru izvodis viceve dok si se vratio sadnica dehidrirala.Ja sam u par navrata sadio po nekim vrzinama i coskovima kao armatura tvrdo koliku god rupu da iskopas to ce biti mucenje i za tebe i za biljku . Gledao sam parcele gde je rigolovano sa Belorusom nema susenja i njegova sadnica u 5 godini je kao moja u 10 godini u ledini,mora da radi freza dok je mlad kalem i asov obavezno i ne bacati ureu ili jaka djubriva na samom pocetku

- - - - - - - - - -

Imao sam sadnju prosle godine u rigolovano to je najlepsa bajka a imao sam ranije sadnju u nepripremljenu njivu kao da ustedim i da dobijem na vremenu puko sam ko bas susenja i mucenja koliko hoces leto 2012 ,2013 ,2015 suse nezapamcene
 
Mornar, nisam stari vocar, ali znam sasvim dovoljno.

Tema nije tresnja, ali jeste podizanje zasada i da li sam kalemiti, ja o tome pricam.

U njivi imam 130 komada tresanja koje sam sam kalemio i odgajao. Nekih 50 su mi kalemili kalemari ali kod mene kuci, mojim materijalom.

Za 5 godina mi se osusilo ukupno 10. Od toga 7 direktno zbog poplava pre 2-3 godine, tacno one koje su na zaravni gde se voda zadrzava.

Tih 10 sam obnovio kupovnim sadnicama. Prve godine poterale 4, 6 se osusilo.
Sledece godine kupujem 8 jer 4 poterale 2 su bile slabe.
Od tih 8 osusilo se 4, a 4 eno i nekako rastu.
Kupim jos 4, osusi se dve, dve slabo rastu ali krenule su naredne godine.

To pricam za njivu. Kod kuce konstantno sadim 10 komada svaku jesen i svako prolece samo olistaju i uvenu....ako i olistaju, polovina uglavnom ne olista. Na jednom od tih ISTIH mesta sam posadio magrivu imao jednu pa sam nakalemio i stablo odlicno raste vec 3 godine.

Svih nemenjanih oko 120 u njivi koje su moji kalemovi i koje ovih 5 godina nisam menjao, rastu i previse dobro i ne pokazuju znake problema.


Jel sam sad objasnio moj stav?

Ovako izgledaju ove koje sam sam kalemio, nakon 100 dana:


A ovako te koje sam pola ja kalemio a pola kalemari. Magriva je bila posadjena na to mesto prethodne godine, otud i ovoliko bolji porast.

 
P.s javljam se iz okoline novog beceja u planu mi je da ove godine tj u jesen posadim na 1.5ha kajsije stim da nemam iskustvo o odabiru podloga i sorti više bih neku sortu koja malo kasnije cveta i koja se trazi na tržištu i na koji se razmak sadi hvala u napred za svaki savet:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh