psenica ns-40s

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
kakva su vam iskustva?
ove godine sam je sejao prvi put.
kosidba pre 10 dana je dala 36.5m/kj s hektolitrom 75.5
a danasnja 29m/kj s hektolitrom 67.5.
kostala me zivaca debelo.
sinoc jednu prikolicu na otkupnom mestu viktorije nisam uspeo da predam.
te mali hektolitar, te proklijala.
posle 3 telefonska poziva vratili me s kantara.
 
NS40S 4420 kg/kj;da to je 7680 kg/ha sa 13%vlage;76,45hl i 4%primese.Ja sam sa njom odusevljen.Skinuto 3.07.2010
Jes da seme ne lici ninasta al je nacurilo :D
 
moja je izmedju 2 kosidbe dobila 30l kise i vidi na sta je hektolitar izasao.
kad mi skinu 15%, nije bas neki racun.
 
Ja sam je imao posejano na 0.7 kj, prvenstveno da to ostavim za seme za narednu godinu i odustao sam. Jeste da je prinos odličan (oko 32 metera po kj) ali zrno ni na šta ne liči. Više ga ima kvarnog nego zdravog. Ne znam ni hektolitar koliki je jer sam ga predavao zajedno sa odličnom Simonidom pa kad se to izmešalo zajedno u kofi za uzorak hektolitar je bio 73.7 , a vlaga 14.2%. Inače deo te Simonide je vršen dan ranije sa hektolitrom 77.5 i vlagom 12.0 %.
 
mislim da kod mene više neće ući u njivu.
20% su mi skinuli na jučerašnju kosidbu.
 
Seme je isto bilo gadno i kad sam ga doneo sa instituta pre setve,isto tako gadno sam i pokosio sa njive.Ja cu joj dati priliku i naredne godine pa sta bude...
 
Koliko ste semena posijali po kj ili ha?
Nisam ga jos imao,kod nas nije ni bilo semena.Sad ce bit za koji dan, planiram da posijem 7 jutara.
Ne interesuje me vise kvalitet, nek rodi.A mlinari nek p....k.....!
Privatni mlinar primio samo najkvalitetnije u zetvi, a sad sa lagera oce da mi plati 14,50 din. :zli: :udri:
Nece vise dobit kvaliteta!
 
Kod mene paritet za Apac 1kg:3.6kg.A seme očajno šta više jadno.
Kolika je setvena norma za NS 40s i zna li iko paritete?
 
Da li treba korigovati setvenu normu ako se seje mašinom sa razmakom izmedju redova 12,5 cm i 15 cm?
 
Verovatno treba ako hoceh precizno da posejes. Na nekoj povrsini (ako je isti razmak izmedju zrna) sa jednom ces da posejes 150kg, a sa drugom 125kg. Sto je za sestinu razlika i nije zanemarljivo uopste. Ja to onako logikom neznam formulu kako se izracunava, ispravi me ako gresim.
Ns-40s sam imao letos i ubio sam se da je skinem, polegla jako maltene lezi klasje na zemlji. Prinos super oko3600 kg/kj ali hektolitar 66 niko nece da je primi ?? Ostavio sam je kuci pojesce je stoka, a Apac 3300 kg/kj hektolitar 73.5 i vrsen je posle grada a ostao je uspravan.
 
zorancile je napisao(la):
Da li treba korigovati setvenu normu ako se seje mašinom sa razmakom izmedju redova 12,5 cm i 15 cm?
Pa norma je norma, nema tu korekcije. Drugacije je stelovanje (ako je ista sejalica u pitanju, podesena na 12,5 odnosno 15cm), tu onda ima razlike (za 15cm, "otvorenija"), ali broj isejanih zrna treba da je isti, i tu nema korekcije-npr za gorepomenutu ns-40s norma je 200kg/ha za obe varijante stelovanja sejalice
 
Ja ću je sigurno sejati i to na većoj površini nego do sad.Imao sam je na 6h. a ove godine planiram na bar 10h.Izuzetno dobra sorta.
 
kazete 200kg po ha,je setvena norma za NS40s,to je onda po lancu(jutru) oko 120 kg da nije to premalo?prvi put sam uzeo ovu sortu da probam,pa zato pitam.jel to savetuju iz Instituta NS ili ...
 
Ja sam je sejao prosle godine. Odusevila me je. Imao sam 7200kg/h. Vlaga 14. Ne secam se tacno hektolitra, mislim da je 78 ili 76 bio. Za razliku od apaca koji je podbacio nacisto i koji vise nikad nece uci na moje njive. Ja sam hteo i ove godine sve da posejem NS40 ali nisam mogao da nabavim seme. Jeste norma 200kg/h.
 
@dreger
Preporuka za NS 40S je oko 500 klijavih zrna po metru kvadratnom.
Saznaj od prodavca masu 1000 zrna,i klijavost, i dobices setvenu normu po sledecoj formuli:

s.norma=(br. klijavih zrna * masa 1000 zrna) / klijavost
Dobijenu kolicinu uvecaj za 10-15% (tri na karte:osmeh:) i ne sekiraj se!
Prosle godine je racunica bila oko 180 kg semena po ha, i sejao sam 200 kg/ha. Bila je extra, oko 36 mc/kj
 
Nazad
Vrh