Gajenje svinja na otvorenom prostoru

opasno je kada ima kaljuziste a krmace se oprase. Podavilo mi se 8 komada tj. usli u blato za krmacom a ova kada se kaljuzala nije obratila paznju
 
naravno da se mora obratiti paznja u periodu prasenja,a svo ostalo vreme mislim da im je mesto van.nemam iskustva do sad ali pokusacu nadam se da ce utorsak hrane biti dosta manji !
 
Upravo obrnuto, utrošak hrane će biti veći jer se životinja više kreće pa samim tim i troši energiju na to, ali bi trebalo da bude mnogo zdravija.
 
Upravo obrnuto, utrošak hrane će biti veći jer se životinja više kreće pa samim tim i troši energiju na to, ali bi trebalo da bude mnogo zdravija.
Ovo isto moze da bude diskutabilno.Kazu da je prilikom tova bikova konverzija hrane manja kod zivotinja koja su bile u grupnom boksu nego kod onih u vezu,jer se kretanjem lakse nabacuje -formira misicna masa.
 
Moguće, ali o kojoj gustini naseljenosti pričamo i koliko ti bikovi mogu da "šetaju", opet je ovde reč o većoj površini, mada sve to treba u praksi proveriti.
 
slušjte priču nekad moj deda ka dj pričao sa jednog čoveka.kaze čovek ja svaku godinu kupim po tri praseta i na travu do svinjokolj dostignu do 80kg pustim ih ,još kaze nemam njive nemam hranu toje štoje kolko se utove to mi je za zimu pa kolko ima
 
Može zbog stresa koji dožive ali ne zbog udara, ali ako ih pustiš u električnu ogradu kad nisu suprasne za par nedelja će naučiti da je ne diraju pa neće biti problema.
 
hvala,ipak ce ove suprasne izaci nakon prasenja,sto je sigurno sigurno.kakvu zicu koristite uz el.pastir?
 
U kanadi i holandiji drže krmače u sličnim igloima kao za telad.
Igloi mogu da budu grupisani u krug a da ispusti budu orgađeni el pastirom i orijentisani ka spolja ili igloi mogu da budu raštrkani po polju.
Takvi igloi su napunjeni slamom i obavezno imaju prag visine 50cm , ovo krmači ne smeta a prasadima ne dozvoljava izlazak van dok ne ojačaju.
@Nikola_KV
bikovi u vezu hranjeni istom hranom i u istim uslovima kao bikovi u slobodnom tovu imaju od 50-100kg veću telesnu masu u istom vremenskom periodu.
Razlika je manja ako je boks manji ali ipak postoji.
 
@ Nemanja, Nikola je govorio o konverziji hrane a ne o kilaži, mada je meni čudno i konverzija da je bolja ali moguće da im zbog kretanja burag bolje funkcioniše i bolje iskorištavaju hranu.
 
e sad je to teško pitanje :) za kg prirasta mesa kod svinja je potrebno oko3,5 kg kukuruza dok je za kg prirasta masti potrebno 7kg kukuruza. Za junad neznam ali u vezu imaju više loja nego u slobodnom tovu. Mada po priči dede i strica budu lakši i više pojedu jer se više kreću, skaču i troše hranu koju bi nače deponovalu u vidu loja. Kada se sve sabere opet teško da je bolja konverzija u slobodno tovu ali proveriću.
 
Ja nemam bikove,i nemogu da tvrdim,ali prenosim ono sto mi je receno od ljudi koji tove.I jos kazu da bolju cenu dobijaju za bikove iz slobodnog tova,jer je veci procenat mesa.
 
Поштовани свињари, пошто крмачу, а сада и прасиће држим скоро потпуно на слободи, имам једно питање. Са колико старости могу прасиће да пуштам напоље, на сунце? Сада имају 10 дана и излазе са њом како им се прохте. Ових дана је било слабо сунце, па сам их пуштао. Обзиром да се спремају поново врућине, не бих да створим себи проблем.

Хвала унапред!

Ако уредник мисли да постоји више одговарајуће место за ово питање, нека слободно премести поруку!
 
Реално, једино сам од тебе и могао да очекујем одговор. Ови остали на форуму ме вероватно гледају као будалу што пуштам уопште напоље. Њихови сунце у животу виде од обора до камиона.

Зато :ppozdrav:
 
Najbolje je za krmace da imaju ispust i kaljugu ,konstantno se setaju i nema problema sa prasenjem itd . E vec za tovljenike neznam cim imaju vise prostora jurcaju se trose konstantno energiju itd ...
 
kad jurca više i jede,rze negledaju te ko budalu nego treba da ti neko da savet koj ima iskustvo,a to je naš dotični drug član:ppozdrav:
 
Да, али моје питање није гласило "да ли једу више када су напољу", јер је то очигледно и логично, него када смем да их пустим на сунце. Не интересује мене лихварска рачуница, него квалитет. Зато што људи знају шта и како радим, продао сам 3 унапред, на невиђено.

Они јесу и биће напољу свакако, али ме интересовало када могу да се опустим и да престанем да пазим на њих. Уосталом, тема се и зове "Gajenje svinja na otvorenom prostoru". Јес' да су код мене у питању прасићи, али ваљда је и то свиња?

33w2qs5.jpg


Ајд' :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh