Ograda

Sa tim avlijanerima ima jedan drugi problem.Cesto laju i bez razloga,tako da nikada niste spokojni.Drugo,retko koji ima hrabrosti da se upusti u eventualnu borbu ,makar i kratkotrajnu,a u slucaju napada na stado desavalo se i da se pridruze napadacima.I najopasnija stvar iz licnog iskustva je ta sto njihovo prisustvo privlaci lutalice,mozda ponekad i vise nego samo stado.Tako da je ponekad bolje biti bez psa nego imati avlijanera.
Komsija ima sarplaninku,odrasla sa ovcama,celicna ogrlica oko vrata sa siljcima,4god.stara,pre dve godine copor lutalica napao mu i ovce i krave na pasnjaku,rezultat jedna povredjena ovca,4 lutalice raskomadane,jos dve ili tri su dobro isecene i jedan dekica polomljenih rebara jer je pokusao da spase svoju dzukelu kad je doslo do klanja,sarplaninka skocila na njega i survao se niz obalu u kanal!
Eh da mi je tako kuce,ogradu bih pravio od prutica!

E pa moj pas Djole, inace AST ima bas takvih sklonosti ka lutalicama. Ne dira ovce macke, zivinu i nase pse ali koje dodje na njegovu teritoriju bogami davi i to vrlo uspesno. Ja mu to ne dozvoljavam i spasio sam gomilu tih jadnih lutalica ali nekad je brzi od mene. Mogu da kazem da je znacajan faktor odvracanja za pse i do sad nase ovce mirno pasu i naravno njuskaju se redovno sa njim, toliko se navikle da ga cesto teraju od jagnjadi glavom, kad pridje da se druzi.
 
34jdf2x.jpg
 
imam ja ogradjeno 3h sa dracevim koljem i bodljikavom zicom u 6 redova, razmak kolceva je 2m, ukupna duzina ograde iznosi nepunih 1000m. razmak izmedju redova zice je 5cm od zemlje, pa 5cm, pa opet 5, pa dva puta po 10, i onda 15-20cm zadnji razmak do gornje zice. slikacu pa cu vam onda postaviti i slike
 
meni predstoji ograda sest hektara na prolece plus pregoni to je 4 do 5km
a imam i cuvara
149ox3r.jpg
[/IMG]
 
Treba da to podelis na nekoliko parcela i da stado drzis po nedelju dana na jednoj pa da premestas,da bi se trava obnovila
jos ne znam cime trazim najjeftinije i najfunkcionalnije resenje
 
nema potrebe da se dijeli na nekoliko dijelova ogradjeni prostor, koze sve prepasu, nista ne gaze, to kazem nakon sto sam vidio, a bio sam se malo prepao da ce pola izgaziti. Sve redom pasu, tako da hvala bogu nema problema. a od sume su napravile park
 
Video sam na staroj planini narandžastu mrežu koja u sebi ima žice električnog pastira, visoka je oko 1m ili 1,5m , mislim da je plastična i služi kao fizička prepreka a ova je zahvatala oko 2 ha površine. Koristili su je za noćno zatvaranje stada od 400-600grla ovaca i koza. Širina traka je 5-10cm. odnosno ima kvadrat mreže pa prazan kvadrat.
Mnogo je bolje uložiti sredstva u tako nešto nego raditi fiksnu ogradu. Ponekad je potrebno pašnjak pokositi, nađubriti, preorati pa ponovo posejati a svemu tome fiksna ograda smeta.
 
Ima za neke smesne pare neki lik na kupujem prodajem prodaje plasticu ogradu koja se inace koristi za sprecavanje odrona,ubila se za ogradjivanje pasnjaka.mozda moze da prodje i ona narandzasta ograda za gradilista,ali ona tesko da moze lepo da se zategne.
 
170 metara bodljikave žice na "Koridoru" Brčko košta 25 km, ova farmerska žica pocinčana je 50 km 50 metara. Moj komšija skoro kupio tu farmersku, ja isto namjervam uskoro zagraditi ukupne dužine ograde nekih 150 m ipak mislim ću uraditi bodljikavom žicom. Bagremove stubove sam sjekao veoma debele, čvrsto su u zemlji mislim da se žica da natezati po volji. Sumnjiva mi ona farmerska žica, mnogo tanka ovaj komšija reče radiće na nju u donjoj zoni i letvu kao ojačanje. Ispane mi to mnogo skuplje od bodljikave.
 
Koja armaturna mreza,odnosno razmak je dovoljan za ovce?
Koristio sam farmer zicu tri godine,ovce napinju i razvaljuju ogradu.Cesto im i glava zaglavi.
Ne treba mi puno oko 100-150 metara,ali me interesuje razmak da ne bi mogle gurati glave.
 
Moze i 4 mm , ja sam stavljao stubove na razmaku od 3 m a mrezu sam sekao na polovini pa dobijes 2x6 m, 1 m visine. A isto tako nisam odusevljen farmer pletivom...
 
Moze i 4 mm , ja sam stavljao stubove na razmaku od 3 m a mrezu sam sekao na polovini pa dobijes 2x6 m, 1 m visine. A isto tako nisam odusevljen farmer pletivom...
Par puta su ih susjedi spasavali.Ne znam koja velicina kocki je dovoljna da ne guraju glavu.
Ja sam planirao stubove na 2 m posto ih imam dovoljno.
 
Imam pitanje vezano za bodljikavu zicu od pocinkovane zice. Koja je debljina zice I na koliko su bodlje da li na 12 ili 15 cm. Hocu da ogradim ranc kod Uzica stubovi betonski 10 x 10 cm visina 2 m u zemlju da ide 0, 5 m I pet redi bodljikave zice na 20 pa 20 pa 30 pa 35 pa 35 cm visine.

Zato pitam koja debljina zice I na koliko bodlje.
 
Zavisi od kvaliteta žice. Prije 2 godine sam ogradio oko kuće na selu bodljikavom žicom 2.2 mm (čini mi se da je proizvod neke firme iz Aranđelovca) i nigdje nije oštećena niti se istegla, a komšija kupio neku 2.4 pa stalno krpi. Isti majstori radili zatezanje tako da to nije razlog.

Ujak opet koristio neku sitnu 1.6 mm (navodno italijanska) i nakon deset godina kao da je juče urađena. Poneki ekser ispadne iz stuba, ali nema traga oštećenja ili korozije (istina, nema ni na ovoj mojoj za sad).
 
Ok a na koliko su obicno bodlje.
Da li je ova gustina dobra 20 _ 20 _30_30_40
stub 2 m a iznad zemlje 1,5 m.

Kolika rupa treba da bude siroka ako je stub 10x10 cm I u zemlju 50 cm. Betonira se.
 
Nazad
Vrh