LJubitelji tomosa , apn i drugi modeli

@brkin-sonta
Написао сам ти да нисам буквално мислио препуцавање.
Мало и да те исправим, код Томоса клип промера 48 мм има 90 цм3 радне запремине а клип промера 46 мм има 80 цм3.
Знам добро шта су извлачили из мотора од 49 цм3....брзине преко 150 и преко 25 коња, али то су биле тркалице које нису прелазиле са тим перформансама више од 2-3 трке, а најчешће ни једна цела, без замене кључних делова.
Ако сам добро схватио, кажеш да са истим склопом нпр. од 49 цм3, 15 коња и 10000 обртаја, може да траје исто толико дуго и квалитетно као са истим склопом али само од 5 коња и 4500 обртаја? Да ли мислиш или знаш, да би иста клипњача и лежајеви то поднели, наравно мислим на фабричку уградњу набуџену на ову прерађену, без замене клипњаче и лежајева?


Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Busio sam 15mozda 20cilindara od ctx,ni jedan nije bio hromiran,svi su gusani,hromirani su oni aluminijumski okrugli,na T12 i sl.
 
Јел си ти сигуран да су то били цилиндри од це-те-икса?

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Ctx исто никасил, ко год га је носио на бушење видео да се зајебао.....само ми није јасно какав је то мајстор био да то буши, кад се то не дира.
Причам о никасил цилиндрима израђеним пре рецимо 91'-92', ови после су били очајни.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
48 је електронац.
А ctx сам имао, па да видим шта коме није јасно око њега, могу помоћи.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Ctx исто никасил, ко год га је носио на бушење видео да се зајебао.....само ми није јасно какав је то мајстор био да то буши, кад се то не дира.
Причам о никасил цилиндрима израђеним пре рецимо 91'-92', ови после су били очајни.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга

O cemu ti pricas?taj od ctx a je isti cilindar kao automatik,ili apn,gus,ili ti sivi liv,samo je veci po gabaritima...
 
е баш о томе. Ctx цилиндар је од никасила. Зато те и питам, да ниси заменио са неким другим?

послато са леново к6 ноте уз помоћ плуга
 
Nisam,znam kome sam radio,a i tada smo radili za jedan servis motora,pa su cesto donosili cilgndre od ctx,ali ueruj mi,svaki je bio obican.isti materijal kao apn,ili automatik..tada su se svi delovi donosili iz madjarske..to je bilo krajem 90ih
 
Ја незнам какви су делови из маџарске, али знам да је оригинал цилиндар ctx-a никасил, тако је стизао из Томоса, и мој је био никасил. Овде код нас у целој општини је било 4 таква мотора, и мало ми је чудно да су код тебе доносили тако пуно тих цилиндара на обраду, јер тај цилиндар се не обрађује машински пошто је скупо после да се одради никл-силицијум. Ја говорим оно што знам, а није тешко ни проверити.
Ко зна, можда су нешто муљали.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
U madjarskoj su se kupovale klipnjace,klipovi.itd.cilindri su buseni.ovde je bilo vise ctx,ali kazem ti,radili smo remnt radilica.i busili cilindre za servis motora i motokultivatora iz kovacice.odakle su njemu donosili.nemam pojma,tada delova nije bilo za tomosa,kao sad,na neke motore,smo brusili klipnjace,pravili deblje osovinice i ubacivali iglice.i radilo je tako.nije tada bilo da se kupi klhpnjaca bilo gde,kamoli radilica.jedino kad si nasao kod nekog zabacenu negde u radionici ,u onom stiroporu..
 
Знам, како је било. Мени су тамо негде 93' морали из Аустрије а преко Маџарског неког добављача шверцом преко границе, да доставе елко клип и то ме папрено коштало...ал задовољство нема цене.....и да је било домаћих делова али слабо, а оригинал што кажеш из неких све ћошкова, квалитет је био почео баш као овај данас јако лош. Додуше сад су сви застарели, али су прости за одржавање.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Orginal cilindar za CTX je nikasil (sa hromiranom košuljicom iznutra), a da li ima komplet gusanog cilindra za CTX neznam, ali ja ga još nisam video.
Moj CTX iz 89 ima orginal nikasil cilindar, koji je razbušen i stavljena gusana hilzna na 48, i Meteor klip sa L karikom.
 
Ne znam koji je tacno,ali bilo je tomosovih cilindara,rebra aluminijumska,a unutra ulivena gusana kosuljica,fabricki,nije ubacivana,da li je kolibri ili ne ne secam se..

- - - - - - - - - -

@tesla,znam sta nam je donoseno ,gazda je kupovao klipove u segedinu,46,5..i normalno se strugalo.jedino cilindri od t3,oni aluminijumski,i od pucha -onaj na guranje,imali su ak cilidar sa hromiranom hilznom.
 
OK, ali ja još nisam video ceo gusani cilindar za CTX ili elektronca, i znam sigurno da je oginal aluminijuski.
Ceo gusani, a nalik CTX-ovom, je od kolibrija-novi tip automatika, ali to je fi 38, i ima onaj dupli uzdužni usisni kanal.
 
То и ја говорим како је било на мој ctx, како је долазило из фабрике....а после шта су стручњаци буџили, кад су видели да су сј.бали цилиндар бушењем, е то већ незнам.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
@brkin-sonta
Написао сам ти да нисам буквално мислио препуцавање.
Мало и да те исправим, код Томоса клип промера 48 мм има 90 цм3 радне запремине а клип промера 46 мм има 80 цм3.
Знам добро шта су извлачили из мотора од 49 цм3....брзине преко 150 и преко 25 коња, али то су биле тркалице које нису прелазиле са тим перформансама више од 2-3 трке, а најчешће ни једна цела, без замене кључних делова.
Ако сам добро схватио, кажеш да са истим склопом нпр. од 49 цм3, 15 коња и 10000 обртаја, може да траје исто толико дуго и квалитетно као са истим склопом али само од 5 коња и 4500 обртаја? Да ли мислиш или знаш, да би иста клипњача и лежајеви то поднели, наравно мислим на фабричку уградњу набуџену на ову прерађену, без замене клипњаче и лежајева?


Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга

Nemoras da me ispravis...Umo 08 motor nosi klip 48 i hod klipa 43mm...
sto prostom matematickom racunicom uz formulu...poluprecnik klipa na kvadrat x pi x hod klipa ili ti
24x24x3,14x43 je 77.77..... sto se zaokruzuje na 80ccm

ja sam pomenuo trkalice samo iz razloga da ko nije znao mogao je da pogleda sta sve moze iz motora od 50ccm.....a ne da uporedjujem apenca koji sluzi za obilazak njiva i koji se vrti recimo 6000 obrtaja i ima 3 ks... sa motorom iste kubikaze ali se vrti do 15000 obrtaja i razvija 12 -15 ks

ali ti tvrdim da tog istog apn sklopio sa klipom 38 ili 42 isto ce trajati ...
klip 48 cu izostaviti jer nije lako ugraditi umo08 sklop na apn blok....

Busio sam 15mozda 20cilindara od ctx,ni jedan nije bio hromiran,svi su gusani,hromirani su oni aluminijumski okrugli,na T12 i sl.

Nijedan tomos cilindar nije iz fabrike izasao sa gusanom hilznom...nego ili cisti gus ili aluminijumski sa nikasilom
aluminijumski su bili na t12,ctx,e90 i bila je jedna serija t14 ali jako malo izaslo...
taj cilindar sto ste busili je verovatno neko pre ugradio hilznu....fabricki nije ugradjivan takav...

neki puch je imao slican cilindar kao e90/ctx ali sa hilznom fabricki moguce da ste pomesali

90tih je bilo veselo sto se tice delova elko klip tesko dobavljiv...motins preskup pa su ostali Mule klipovi iz madjarske


inace ctx/e90 cilindri se jako lepo daju hilznovati....ako neko bude hteo nek mi je javi porukom dacu broj od majstora koji meni to radi vec duzi niz godina..kvalitet vrhunski
 
Nazad
Vrh