LJubitelji tomosa , apn i drugi modeli

Nisam menjao semeringe nikad. Moze malo opsirnije, procedura zamene?

Послато са m3 note уз помоћ Тапатока
 
Zamenicemo i semeringe pa cu da podelim sa vama rezultate

Послато са m3 note уз помоћ Тапатока
 
Vidi procedura je sledeca, najlakse je kad se skine masina sa rama i rastavi na pola, mada moze i bez rastavljanja ali dosta komplikovanije. Najbolje bi ti bilo rastaviti masinu i zameniti komplet sve semeninge i kad je vec rastavljena i lezajeve radilice, sve ukupno te nece izaci ni 1500din za lezajeve, semeringe i dihtunge. A mozes i samo semeringe bez rastavljanja, sa jedne strane moras skinuti paljenje da bi prisao, a sa druge moras deklu od menjaca, korpu sa lamelama, i onda mislim da mu mozes prici.

Sent from my Lenovo K10a40 using Tapatalk
 
Hvala puno, dok je ovo kisovito vreme, pokusacu da ga resim, onu stranu menjaca sam otvorio puno puta, stalno je lomio onu oprugu kao znak pitanja, pa sam ih imao kao rezervne sijalice.

Послато са m3 note уз помоћ Тапатока
 
Nista nisam uspeo. Menjao sam i semeringe na radilici. Jos uvek isto, pali iz prve, samo nema snagu, kad mu dodam gas hoce da se ugusi i da se ugasi, a ne da krene.

https://youtu.be/SJq9xA75NNU

Послато са m3 note уз помоћ Тапатока
 
Novi klip dal je isti tip ko stari?(klip mora imati sa strane dve uzdužne rupe).Ventil na cilindru između cilindra i krivine dali je montiran pravilno?Koji je broj dizne u karbu..
 
Cilindar nije promenjen, samo klip i karike, isti je klip ima dva otvora, znam zato sto su me pitali kad sam ga kupio, pa sam morao prvo da otvorim masinu. Cilindar je pregledao prodavac, ubacio je kariku i nije imao lufta, tako da nisam morao da ga menjam. Ne znam tacno koja je dizna u pitanju jer je originalna, znam da karburator je DeLorta. Probao sam sa drugim karburatorom, pozajmio mi ga je drug @talianu, isto se ponasa. Nije problem do majstora, problem je bio od ranije, zato sam se odlucio da ga popravim, sve menjam i menjam, a nikako da ga popravim.

Послато са m3 note уз помоћ Тапатока
 
Лепо клепеће, нешто ту још не штима, овако на звук (лупам, не чује се као уживо) по мени има ту луфта у карикама и цилиндру а и радилици. Једна паметна на прву лопту
Тај би требао само да шушка и да ради так-так-так........

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Poznavaoci tomosa,kako da ispitam da li je bobina ispravna ?Ne baca struju na svećicu a ulaz u bobinu dobija struju od magneta.Ovo je bobina.



Da li ovo znači da je probila ?Ima omski otpor izmedju mesta gde ulazi struja i mase.

 
Poslednja izmena:
I jedna i druga se kontorlisu prema masi, odnosno prema tim limovima.
Meni ovo ipak lici da je probilo..
Prvi put se srećem sa ovim,pa ne znam baš ništa.U međuvremenu sam proverio još neke parametre.
Ima omski otpor :izmedju ulaza struje i izlaza za svećicu,samo sam morao da stavim veću vrednost na ommetar.Takođe ima otpora izmedju izlaza za svećicu i mase .e sad da li je probio ...:sta:

- - - - - - - - - -

Da se dopunim.Našao sam na forumu o motorima kako se ispituje ispravnost bobine.

"evo kako jednostavno isprobat običnu bobinu za platinsko paljenje ako imate punjač akumulatora ili akumulator, ja sam isprobavao vanjsku bobinu iskra s 12 v 50w paljenja-stavite punjač na 12 volti, bobina treba bit spojena na masu, na masu prikopčate klemicu za minus pol,svjećicu prislonite na masu na mašini i držite je jednom rukom, drugom rukom uzmete klemicu plus pola (crvenu) i njome samo u dijeliću sekunde dotaknete konektor na bobini za plus, tj za crnu žicu iz paljenja i ako je ispravna bobina-eto iskre, ponovite par puta da budete sigurni, možete i s drugom svjećicom i to je to
icon_biggrin.gif

-NEMOJTE držati plus klemicu na ulazu bobine jer će ona bit pod naponom, a neće se prazniti napon preko iskre da ne spalite, za iskru je potreban samo impuls,tj dodir u dijeliću sekunde"


Probao sam na mojoj ,ispostavilo se da sam pogrešio u spajanju žica koja ulazi u bobinu i one koja deli
struju drugim potrošaćima.Međutim i ako baca varnicu na svećicu ne mogu da upalim motor.Nastavak od nedelje.

 
Nista nisam uspeo. Menjao sam i semeringe na radilici. Jos uvek isto, pali iz prve, samo nema snagu, kad mu dodam gas hoce da se ugusi i da se ugasi, a ne da krene.

https://youtu.be/SJq9xA75NNU

Послато са m3 note уз помоћ Тапатока

Problem je u karburatoru najverovatnije. Kad skines karburator, sa prednje strane (ne ona gde je filter nego ona sto ide na prirubnicu) pogledaj, ima jedna mala rupica dole, moze proci licna kroz nju, velike su sanse da je ona zacepljena i zbog toga ima te simptome. I generalno ocisti i operi karburator, sve kanale prekontrolisi...
 
Međutim i ako baca varnicu na svećicu ne mogu da upalim motor.Nastavak od nedelje.
Ne mora isključivo značiti da iako ima "struju" i baca varnicu motor može da upali...
Jednostavno, bobina mora imati tu "snagu" da kada baci varnicu, ta varnica bude što duža, preko centimetar i izuzetno snažna...
Onda je dobro...
Imam gomilu bobina (imao sam, tačnije, do skoro, pa čistio malo radionicu i bacio sve koje ne valjaju, neki dan) koje bacaju varnicu, slabu i mršavu, za izvoz, ali ni jedna ne mere upalit motora, a kada staviš bilo koju od njih na motor i sve prikopčaš, staviš i svećicu, i zaverglaš, baca redovno varnicu na 0.5 do 0.7 kako je i zazor na svećici...
Skinem bobinu, stavim ispravnu, bez ikakvog dodatnog štelovanja, i motor pali ko mina...
Govorim za paljenja sa platinama....
 
Poslednja izmena:
U bobinama postoje dva kalema/namotaja sa unimerom moze da se ispita samo otpor ili da slucajno neki namotaj nije u prekidu..za ispitivanje bobine postoji namenski aparat....
ovo ispitivanje preko punjaca bas i nije dobro..mogu namotaji da se spale....
kod tih bobina zna biti problem masa(bela zica) korodira stopica...svakako je dobro ocistite stopicu i telo bobine
prekontrolisite plocu paljenja....kondenzator i platine...platine moraju biti ciste i podesene na 0.40mm kad si maksimalno otvorene a kondenzator mora imati 0.17mf(12v50w) ili 0.33mf(12v80w)

aparat



prikljucena bobina...trenutno od 6v...nemam nijedni od 12 kao vasu




ako izmedju elektroda ima varnice bobina je ispravna

picture host



cipu84 kad skines karburator i prekontrolises tu rupicu proverices i usisne lamele..... skini prirubnicu sa cilindra i izvadi lamele pa slikaj
kad puknu ili propustaju lamele motor se tako ponasa
 
Matori mi poseduje tomos apn6 1984 godište.
Nije u nekom extra stanju ali sam.krenuo da ga polako srednjem i krpim sa ovim delovima što ima sad.
Juče sam kupio rezervoar-plastični, naravno kopija-kinez itd i novu slavinu za gorivo. Stari metalni je propao, pun je rdje i imam nonstop problema za zacepljenjem dizne.

Problem koji sam pronašao je u spoju rezervoara i slavine.
Kako najbolje spojiti i pritegnuti slavinu da ne ispada ili pomera iz rezervoara?
Na originalnom plastičnom rezervoaru je predviđena selna na spoju ali ovde to ne ide jer je tvrda plastika i selna nema nikakvu funkciju.
b7381bc031b84dfea16d9604eaac4427.jpg
55ff19db25e7d08a8db63f30bd227ceb.jpg
edac6e686ec8ea63d824166e777a896c.jpg
 
Moj APN 4 iz 1973, obnovljen 2015. Vlasnik lično.
1f642.png


Maksimalna brzina 80km/h, obrađeno/dorađeno svašta nešto da bi se dobilo na snazi i brzini.
1f642.png


Samo da napomenem u vezi registracije čitao sam teme do sada, po novom zakonu SVI APN4/6 proizvedeni do 1990godine idu u motocikle i A1 kategoriju vozila zato što po zakonu 1 parametar se ne poklapa a to je maksimalna brzina od 48km/h, upravo zbog tog podatka APN motori automatski postaju motocikli i nemoguće ih je voziti sa AM jer rizikujete kaznu kao da vozite auto bez vozačke dozvole. Nemoguće je nabaviti potvrdu o maksimalnoj brzni jer fabrika je deklarisala tu brzinu i tako stoji sve do 1990 godine, mlađe motore APN 6 posle 1990 moguće je dobiti potvrdu o maksimalnoj brzini u svakom Tomos ovlašćenom prodavcu sa priloženoj saobraćajnoj dozvoli, nakon toga idu žute tablice. To Vam je zvanična informacija 100%.

A ovo je novijeg datuma skoro sam saznao: "Potvrde o registraciji prestaju da važe 03.04.2019 godine"

Ko vozi APN motore (bicikl sa motorom), traktore, motokultivatore, radne mašine i slično sa potvrdom o trajnoj registraciji treba odmah da uradi prenos na svoje ime dok ima vlasnika da se spremi za ovaj poduhvat da ne bude kasno...


44474603-2172436436102911-5057553419603017728-n.jpg

44500731-2172456942767527-1731195875570483200-n.jpg

44517054-2172436469436241-230362336152518656-n.jpg

44557282-2172457429434145-8161507773113171968-n.jpg

44672377-2172436572769564-6507659873382039552-n.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh