LJubitelji tomosa , apn i drugi modeli

@brkin-sonta

Na APN 4 koliko je predpaljenje (tj. koliko pre GMT treba da otvore platine)? I koliki razmak treba da bude između platina na bregu. Ja sam to podešavanje radio mnogo puta i nikako ne mogu da dobijem dovoljno rastojanje između platina (a da se zadrži potreban trenutak otvaranja) već bude manje (prosto nema dovoljno žljeba da se zaokrene ploča sa paljenjem). To podešavanje sam radio sa komparaterom i specijalnim instrumentom koji pokazuje trenutak otvaranja platina, ili sa unimerom al' da odspojim žicu sa bombine.
 
Platine idu na 0.40mm a pred paljenje na 1.5-2mm
prvo namestite da platine kad su maksimalno otvorene(kad se poklope rupica na magnetu i srafic sto drzi platine) zazor bude 0.40....onda ide pred paljenje...tj pocetak otvaranja platina...da se platine ponu otvarati na 1.5 ili 2mm pre gornje mrtve tacne

ako platine tj pertinaks nije potrosen dobicete predpaljenje na sredini gledano po donjem srafu ploce 1.5...ili 2mm na zakretanju ploce u smeru kazaljke na sati izmedju sredine i skroz zakrenute ploce
 
Kad je neispravan kondenzator onda prvo varnici na platinskim dugmadima pa stradaju i ona a strada i svecica malo cesce, pocne da puca, da vraca kontra paljenje..kako kad. Uglavnom, prvo vidi kakva su platinska dugmad, ako je u potrosena kontaktna povrsina ili imaju tacku znaci da ih moras menjati i kondenzator takodje.
 
Promijenio platine, nastelovao i upali radi k'o doxa, tako jedno sat vremena. Onda je pocela da brljavi radi isprekidano sa isprekidanom snagom. Mijenjao svjecicu, provjeravao diznu, pregledao semeringe i sve ok, jedino ostaje jos bobina i plovak.

- - - - - - - - - -

Bubu, jel' odgovara bobina iz ducati paljenja (od apn 6) u iskra paljenje?
 
Iskra crno paljenje je identična kopija Bosch crnog paljenja, Made in West Germany...
Najbolje bi bilo kada bi mogao da nabaviš original (polovnu) Bosch bobinu, bio bi miran i siguran jedno (poduže) vreme...
Inače, za prvu pomoć, ugradi to što imaš, trebalo bi da odgovara...
 
Nije ni do bobine, a imam negdje bosch kompletno paljenje, od puch-a. Probacu sa drugim magnetom, posto mi ovaj ima malo lokera u onom kanalu za klin na radilici.
 
Los kondenzator se manifestuje trokiranjem,pucanjem iz auspuha,brzim trosenjem platina
kondenzator i platine se UVEK menjaju u paru
kod crnog paljenja(kopija bosch) kapacitet kondenzatora je 0.17mf...dok kod belog 0.20mf..ako znate da neki ima aparat za kondenzatore mozete da premerite vas

ducati bobina...ducati ima svoje paljenje sa kojeg nista ne pase na crno/belo paljenje...e sad jedno vreme je ducati proizvodio zamenske bobine za crna paljenja koje su retke

po pravilu koje se pokazalo kroz praksu bobine na umo motorima ne crkavaju jer se konkretno ti motori jako malo koriste...par meseci dok je sezona kosnje,par meseci dok je sezona voznje camcompar meseci dok je sezona zalivanja itd.... dok kod motora koji pogone mesalice,freze,atomizere...nikada ne crknu....par puta godisnje se upale i to je to
vasu bobinu mozete proveriti na dva laka nacina
unimerom....otpor mora biti izmedju 3500 i 5500 oma
ili punjacem za akomulator koji ima izvod 6v....minus klemu na neki od krajeva bobine(gde se srafi za plocu) i kabel prislonite 1-2mm od minus kleme...dok plus klemom pipkajte zicu koja ide na kondenzator...ako je bobina ispravna svaki put kada pipnete sa plus klemom bobine ce baciti varnicu

paljenje od puha je isto kao i na umo motorima ali magnet nije
umo motori vrte u levu i desnu stranu...konkretno zavisi dali kosacica ima reduktor ili nema...puh vrti na desnu stranu ali nema izbusene rupe za vantilator

samo vi kupite platine i kondenzator u kvalitetu...podesite platine na 0.40 a plocu paljenja prisrafite na sredinu i masina ce saputati kao macor
 
Pravim ovih dana jednu kombinaciju na motor apn 6 stavljam Juniorov cilindar a dal ice pasati na njega bing 18 ili ce morati veci.
 
Bice mu dosta...ali bolje radi sa karburatorom od ctx-a bing 21,kantor auspuhom ya bt(samo duza grana za 12.5cm) i kratkim prenosom
ako ti je cilindar novi 38...nemoj da ga montiras nego pravac u masinsku radionicu da se prohonuje(6-7stotih) u odnosu na klip....ako to ne uradis lepice klip sigurno tesno su buseni
nemoj puno da ocekujes od cilindra jer su prefrizirani..motor le lenj u startu ali kad poludi onda ide ko blesav
mogu pisati 3 dana o tom cilindru...naravno ako je kineska varijanta cilindra....
ako je cilindar original junior onda je vec druga pesma.....no neverujem...original junior cilindar je preskup(polovan naravno.anovih nema)

bolja ti je kombinacija 15sl cilindar
 
Pozdrav apenasi!
Imal 6-icu apen uradjen motor generalka ko satal me izludjuje nekad uali ocas nekad nece pa menjaj svecicu,imali tu nekoresenje pismenije od nih platina i kondenzatora da se namesti pouzdanije?
 
Зато је електронско мајка мара за апенџаре... нема платина, подешавања, кондензатора... Сипај и вози.
 
I ja bi duno to elektronsko,kad najvise zurim il ga uzme zena da upali on nece. Koje valja sta sve uzeti??
 
Nazad
Vrh