LJubitelji tomosa , apn i drugi modeli

DULEmajstor

Član
Učlanjen(a)
21 Maj 2010
Poruka
646
Lokacija
Josanicka Banja
Otvorio sam ovu temu za sve vlasnike i ljubitelje tomosa, prvenstveno apn6 ali i drugih motora ! To je masina u cijoj se prasini guse skutercici. Takodje sam pokrenuo ovu temu da bi cuo misljenja i iskustva drugih ljudi i ljubitelja tomosa . :ppozdrav:
 
mirmag je napisao(la):
Evo mog ''Tomice''.... APN 4 Postar.Star 31 godinu i jos je uvek u dobroj kondiciji...
Vidi se da je dobro ocuvan i odrzavan . Jel si imao nekakvih vecih problema sa njim slucajno ( tipa klip il slicno) ? Nema danas tog motora koji ce toliku starost da dozivi , 10000km i raspade se , mozes samo delove da mu skupljas .
Post je spojen: [time]1278437418[/time]
_________________________________________________
Lala iz Banata je napisao(la):
Imam T12 i mogu samo reci da je odlican motor. :D
E to je masina ! Kakvo skuterce . Koliko je star ? Jel u voznom stanju?
 
Jednom je radjena generalna,pre 10 godina i to je to...ne bih ga menjao ni za jedan skuter novije generacije...
 
I ja imam apn4 (neznam koje je godište jer nemogu da nađem saobraćajnu) ali je luda mašina, pre 3 godine urađena generalna znači klip, karike, semerinzi svi, ležajevi svi u menjaću, birač brzina, sve sajle, nove gume i sve je to negde izašlo oko130 evra, nije skup za održavanje, netroši mnogo, lepo ide, idealno vozilo za seljaka da obiđe njivu, ode do prodavnice i još more stvari koje sa njim možeš da odradiš, da napomenem moj moped ima i ugrađenu 5. brzinu i tomu je još + za vožnju, sve u svemu samo reči hvale za ovo vozilo. ::svaka cast::
 
Ja imam A3 iz 75. i APN 4 iz 76. godine. Ovaj A3 je prešao mnoooogooo km, izgleda gadno ali ga ne bih menjao ni za jedan današnji skuter. APN izgleda (skoro) kao da je iz prodavnice izašao i sve na njemu je original (osim guma, lanca i sajli). Sad je već dve godine zatrpan u garaži jer mu treba generalna (malko mu je problem vetar u prsa u četvrtoj :D ).

Danas sam trebao slikati A3 kad smo se i on i ja čupali iz blata u leniji (jbg. nisam mogao da izdržim a da ne vidim da li su mi i drugi kukuruzi najebali od jučerašnjeg leda kao ovi koji su na betonu). Sa puta je izgledalo da ću proći ali bilo je delova lenije gde sam morao da siđem u blato do člankova a njemu gas da se sam čupa. I kad pređem kritični deo i dođem do tvrdog, samo šrafcigerom malo oslobodim blatobrane od blata, malo mu pomognem pedalama da krene i piči dalje. Menjač i dalje prebacuje na nekoliko metara i nikad ga nisam uspeo pregrejati. Mislim da se takav kvalitet materijala ne može ni sanjati u novim motorima...
 
Evo vidim da ste otvorili temu o tomosima. Pa da se ispravim svoj post u temi skuteri u vezi cijene novog Tomosa APN 6 ( u BiH). Malo sam se zezno jer sam se preračuno na brzinu iz KM u €. Tomosa sam platio 1750 KM s PDV-om i carinom + registracija i davanja 130 KM. Znači sveukupno 1880 KM=964€. Meni izgleda jako lijepo, metalik boja, alu felge. Sutra stavljam slike. Prije njega sam imao APN 4 (1975 g). A od svih tomosa što sam vozio najviše me se dojmio Tomos T15 SLC.





Evo ga moj Tomos, malo se prašina uhvatila po njemu, jer stoji u garaži, a kiša pada svki dan pa ga ne mogu ni voziti.
 
Da li je moguce da ovde na orumu niko vise ne poseduje tomosa ( mislim iskljucivo na motocikle )! _________________________________________________ Kakva su vam iskustva sa riziranjem motora? Sa stavljanjem veceg klipa , drugog karburatora, auspuha , brusenjem i busenjem cilindra? ::prica:: ::pomoc:; ::pomoc:;
 
Ima njih dosta tomosa samo ih sram da kažu da ga imaju. Danas su skuteri in a tomos je kažu zastario. Ali dovoljno mi je da vidim poštarevog APN 6, koji prelazi dnevno oko 100 Km puta (5 radnih dana tjedno) i tako već 7 godina tek mu je sad mašina otišla na reparaciju. A što se tiče tuninga to sam radio na APN 4, veći karburator, spuštanje glave, 39 L klip, rezonatni auspuh, prožirivanje preljeva, poliranje ispuha i usisa te naravno ubacivanje 5 brzine. Mogu reći da je išo odlično uz najveće brdo vuko je drugom na pola gasa, a uz normalan brda išo je 3. brzinom Razvijao je maksimalnu brinu preko 70 km/h.
 
Sada svi kupuju kineske skutere koji i ako dodju do predjenih 10 000km posle mogu da se bace jer im se i ram i masina raspadnu . A tomos uz redovno odrzavanje moze da sluzi i preko 40 godinica sto kinez moze da sanja . Vidim po oglasima nov bio 900e a sad polovnog starog 2 godine prodaju za 300e i za toliko nece niko da ga kupi . To samo govori o kvalitetu . Tomos star i 30 godina drzi cenu od 350e . _________________________________________________ Koliko ti je trajao posle taj rizirani apn4 ? Koliko mu dugo posle nisi menjao nista ?
 
Trajao je 2 godine da mu nisam ništa mjenja, ali nisam, prelazio puno s njime oko 1000 Km godišnje. Poslije 2. godine primjetio sam da mi je počeo gubiti na snazi te sam ga prodao. Poslije njega sam imo T15, dva automatica, njih sam se isto brzo riješio jer nisu za brda odnosno većeg uspona. Poslije ovog sam prešo na ozbiljnije motore Honda MTX 125 R (6 godina je vozio), perfektan motor, KTM EXC 250, te kawasaki GPX 600 R. Sad sam bio pauziro dvije godine bez ikakavog motora, pa sam kupio ovog novog APN-a jer mi je najzgodni za po selo. Trenutno pregovaram s jednim čovjekom za Tomosa 15 SLC, prvi je vlasnik. Njega mi remontovo komplet i ostavio za sebe jer mi je se taj motor najviše svdiood svih Tomosa.
 
Ja sam imao jednog tomosa apn6 , pa sam ga pre godinu ipo dana prodao. Auto mi je ostareo pa moram da ga menjam, pa onda za to skupljam pare , ali cu bez obzira na sve opet kupiti na prolece nekog tomosa , najverovatnije apn6 ali mozda i cetvorku ili cetrnesticu, petnesticu . Zbog kupovine novog auta nemg. da da uzmem novog . Sad sam skoro gledao tomos apn6 alpino nov je 1200e pa cu cim dodjem do para da uzmem njega . Neznam da li si pogledao na njihovom sajtu neko nove motore od 50ccm sa dizajnom copara , sportaka... Prilicno su skupi a koriste motore automatika. .
 
Gledo sam te njihove nove modele, nema ih baš sviju kod nas kupiti. Lijepo izgledaju, ali ono je sve za grada. Za sela i mjesta gdje ima uspona najbolji su ovi s mjenjačem, nema brda gdje te ne može uzvući. Alpino je jako dobar, nešto više snage od obične 6-ice i malo dodatne opreme. I ja sam imo u planu mjenjati auto, ali kako nisam mogo prodati ovo staro, odlučio sam se na kupnju novog Tomosa i mogu reći da ne žalim jer s motorićem uštedim na gorivu mnogo.
 
Za koliko si prodao tog starog apn4 ( u evrima ako nije problem) ? Ja sam u oglasima vidjao apn4 po ceni od 120e do cak 450e ? A apn6 se uglavnom krece oko 350e . Sad cu na prolece da kupim jednu polovnu sesticu pa cu kasnije da uzmem novog alpina , ako se bude jos proizvodio i odoleo jetinim skutercicima .
 
Nazad
Vrh