Stajsko djubrivo

Nije isto razbacati stajnjak i kad ovce noćivaju na toj parceli. Mokraća ovaca ima puno amonijaka. Probaj ako imaš mogućnosti da ti ovce borave tu jedno mesec dana. Ovčiji stajnjak je čudo.

Tako sto ti ovce gaze po toj zemlji jako narusavas strukturu iste iako je stajnjakom koji prave popravljas ali opet to nije najbolje resenje!

---------- Poruka napisana u 15:41 ---------- Prethodna poruka je at 15:36 ----------

Dragane, nije potrbna nikakva dezinfekcija, nikakva hemija, posipanjem komposta, pravljenog pomoću EM1 tehnologije.
Na jednoj površini možeš saditi jednu te istu kulturu, (povrće) bezbroj puta, nikakve bolesti se neće preneti na novi nasad.
Bas ne vididim logiku,oces da kazes ako primenjujes to tvoje ne treba plodored:haha: to mi se bas ne cini kao neka super zamisao,ipak je monokultura monokultura i zna se da ne valjda i da su resenja teska i bazirana na teskoj hemiji....
 
i kod nas se tako pre radilo ogradjivalo se na njivi mesto koje se zvalo torina,obicno kad se skine zito na strnjiku,vremenom se premesta dok se ne nadjubri cela njiva,ali toga vise davno nema jer ne moze se sa ovcama u atar,a i malo ih je ostalo
 
Samo, sam pitao, a dobar ti taj motikan, drži se njega ne menjaj, sve drugo je štetno po zdravlje.
 
Što Vi kažete na zaoravanje svinjskog gnoja na polje gdje će ići povrće.
Jer ćuo sam da svinjski gnoj ima previše fosfora.
Ima tko kakva iskustva sa svinjskim gnojem?
 
Мене интересује када је најбоље време да се у пластеник унесе стајско и земља? Исправите ме ако грешим, ако у септембру унесем и пред прве мразеве покријем пластеник, то би требало бити делотворније него у јануару када је земља промрзла и у то време скоро па залеђена. Што се тиче корова, да ли дезинфикација делимично прљаве земље под најлоном има добар ефекат?

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena od urednika:
Mene interesuje sta je najbolje za vocnjak? Da li da bacim stajsko djubrivo ili vestacko (tri petnaeske)? Ili pak nesto trece?
 
Opisi malo pojam "vocnjak" da li je to mladi zasad, ili pak stariji,koja je vrsta u pitanju kao i nacin gajenja vocne vrste.
 
Mladi zasad je u pitanju (100 stabala), uglavnom su dvogodisnje. Kajsija je u pitanju (oko 5 sorti).
 
Baba i deda su se bavili povrtarstvom 50god, svake godine uredno je orano i djubreno. Jedino zadnje 2 godine nije uopste djubreno..
 
Stajnjak u svakom slucaju nece skoditi,bar ne bi smeo,a za ostalo mozda bi najbolje bilo da napravis neku analizu zemljista pa ces onda znati na cemu si,i kolko treba da dodajes i cega,s obzirom da je mlad zasad nema on neke ogromne zahteve jos za hranjivim materijama,kao na primer kad je u punom rodu.
 
A samo da te pitam nesto, gde ja mogu da odnesem analizu zemljista, koja institucija ili kako da navedem da to radi?
 
hmm,obicno to rade instituti,ako se obratis nekim savetodavnim sluzbama i slicno.,ali postoji tema kod nas na forumu o analizi zemljista pa tamo malo prelistaj za slicne ustanove.
Jer kada dobijes analizu automacki i napisu na osnovu podataka koje das koje djubrenje oni preporucuju.
 
Jel istina da bacanjem svinjskog djubriva da hoće da se pojave rovci na toj zemlji?
mrmak.jpg
 
Pileci stajnjak direktno iz objekta gde ih drzim iznosim na parcelu, tada nema ni glista ni rovaca. Sto se tice prevelog stajnjaka u svakom ima rovaca bez obzira od koje zivotinje bio. Najvise rovaca ima govedjem stajnjaku,tamo ih najvise trazim kad idem na pecanje :osmeh:
 
Nazad
Vrh