Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Evo jedno usecanje strec folijom, sreca na vreme video i skinuo, dok za jednu kajsiju mislim da je bilo.kasno.
db96c3ef1cc6e4f94cd823852723b954.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Večeras mi je bio kolega iz komšiluka...inače kalemar-amater-samouk...i konsultovali se oko onog mog kiwija...Predočio sam mu šta je Mišo predložio onim svojim video-snimcima...Najprivlačnije je , u ovom momentu , kalemljenje na čip ili drugo, prostim , odnosno engleskim spojem sada na zeleno...pa šta ispadne ...A probati i na budni pup, ako se razdvaja kora...Možda ću sve ovo kombinovati ,jer sam ostavio nekoliko zasebnih izdanaka...
 









- - - - - - - - - -

Hobi kalemljenje vinove loze. Na prvoj, drugoj i trecoj slici, vidi se kalemljenje na zrelo, grancicama koje sam sacuvao u frizideru. Kalemio sam negde u aprilu, ne secam se tacno, ali znam da su lastari bili dugi oko 40 cm. Po knjigama, trebalo je jos da cekam, ali su grancice vec bile krenule. Kalemi su dugo cekali na budjenje, ali evo sad uveliko krecu. Prvo je krenula grancica koja je kalemljena pod koru, u T, kao da je pupoljak, prva slika. Sad krece samo pupoljak pod koru, druga slika. Grancice koje se vide na trecoj slici, ubacene su u procep. Jos nisu krenule, ali su "zive", odmotavao sam traku i kalem mesto je sraslo, a danas sam isekao jednu jer ima dva pupoljka, i srz je zelena, vidi se na trecoj slici. Taj pupoljak koji sam odrezao ubacio sam u zeleni lastar od ove godine, da vidim da li ce poterati.
Na cetvrtoj i petoj slici je isti postupak kalemljenja, u isto vreme, ali na drugom cokotu. Prvo je krenuo pupoljak pod koru, sad krece drugi, ali grancice jos miruju.
Na sestoj slici sam kalemio u isto vreme, iste grancice ali na zelene lastare koji su izbili do polovine aprila, jedna grancica je vec u frizideru krenula i to je ova koja je nastavila sa rastom, i onda prestala. Uglavnom obe su se primile.
Na sedmoj i osmoj slici sam kalemio lastare od ove godine, na lastare od ove godine, negde oko 5. juna, te na slici su se primile, ali na drugim mestima su se osusile. Mislim da sam poranio. To kazem jer sam posle jedno 5,6 dana kalemio u selu, isti postupak i sve do jedne su se primile, nekih desetak.
Kalemljenje na zeleno mi je vec uspevalo, i mislim da je druga polovina juna idealno vreme za kalemljenje na zeleno, tako kaze i literatura.

- - - - - - - - - -

A sto se tice kalemljenja na zrelo, u prolece, bitno je sacuvati grancice sto duze, da se cokot probudi kako treba. I trebalo bi da se isece sve do kalema, tako da svi sokovi idu u kaleme. Kod mene je problem sto nigde cokot nije potpuno odrezan, nego paralelno sa njim (iz istog korena) raste normalno loza, koja je ove godine dosta ponela. Mislim da su svi sokovi isli u taj rodni deo cokota, a ne u kalemljeni i da zato tek sad krecu. Da je cokot bio skroz orezan mozda bi ranije krenuli. Sa druge strane, najveci problem ovog kalemljenja je prevelika kolicina sokova koji "isteraju" kalem pupoljak. Ja sam cokot odrezao desetak dana pre kalemljenja, da se "isplace" i nakon kalemljenja sam zarezao stablo, u podnozju stabla, testerom tako da visak sokova iscuri tu, a ne kroz kalem mesto.
Ove informacije ja nisam mogao da nadjem nigde na ovom forumu, pa zato pisem opsirno. Ako sam nesto zaboravio, koga interesuje, neka pita.
 
misoo83, ja kalemim slicno, ali ima nekih caka koje sam ja citao iz stranih tekstova.
1.Na kalem grancici se ostavljaju po dva okca.
2.Ukoliko su se razvili zaperci ostavljaju se, a ako imaju veliko lisce onda se samo lisce odsece. I skida se glavni list.
3.Rez je predugacak, treba da bude kraci.
4.Ovo je jako bitno, kambijum kod loze je jako tanak, nije kao kod voca. Ako se poravnaju ivice kalem grancice i podloge, lako moze doci da se kambijum ne poklopi, a kod loze se on nece prosiriti kao kod voca, znaci ako nema spoja, nema ni kalusiranja. Zato kada se kalem grancica ubacuje, ubaci se pod kosinom, tako da donji, ostar kraj bude malo unutra, a da gornji viri, i onda samo obmotamo kalem trakom koja ce da priblizi gornji kraj koliko podloga dozvoljava. Tako smo omogucili da se kambijum podloge i kalem grancice sece bar u jednoj tacki.
5.Strec folija nije bas dobro resenje, a pogotovo ovo celo zamotavanje grancice. Ne znam koliki uspeh imas sa takvim zamotavanjem, ali kod mene je bio los. Kalem loze na zeleno trazi da dise, zato se u svetu proizvode posebne folije za kalemljenje loze, koje imaju male pore kroz koje kalem dise. Po mom iskustvu, bolje je ostaviti golu kalem grancicu, nego je umotati kao na tvom videu. Mozda gresim.
Ovo su uglavnom saveti ruskih kalemara i cake za bolji prijem.
 
Iseci glavno stablo 5cm iznad te grane koja se primila, da svi sokovi idu u nju. Kad iseces premazi kalem voskom i obavezno stavi neku plasticnu casu preko tog isecenog patrljka koji je ostao. Tako si zastitio mesto od prodora vlage, i od susenja. Ja sam isekao pre mesec dana mnogo vece stablo, i kalemi teraju bez problema, a preko isecenog dela sam samo stavio teglu. Slikacu kad budem imao vremena. Zastiti dobro mesto jer tresnja hoce da se osusi ako se rez inficira i pocne da smolotoci.
 
ma ovo moze da se kaze da je kalemljeno iz zajeb*ncije
Sta da ostavim od ovih silnih mladara?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam danas okalemio moj kiwi...
Jedan prut sam išao na engleski spoj, a drugi na čip...Plemku sam skinuo neposredno pre kalemljenja sa susednog ženskog kiwija...
Nisam obmotavao celu plemku, kao Mišo, nego klasično samo mesto spoja i malo šire... Nemam mašinicu, ili šta već, za čipovanje pa sam improvizovao kalem-nožićem...doduše tek iz trećeg puta sam napravio nešto slično što liči na to...Pošto nisam imao ništa drugo obmotao sam strečom, ali vrlo loše je lepio, tako da sam posle pojačao izolirkom.
Videćemo rezultate...
ns10@ , dobri su ti saveti i zapažanja, i sam sam ukapirao , navedene cake, a ti si ih tačno obrazložio...
Misoo83@ molim te ,možeš li snimiti krajnji rezultat, ili od prošle sezone ili od ove...mene konkretno interesuje to kalemljenje na zeleno loze, kiwija svejedno, kad se razmotava i koliko se ostvari porast do kraja vegetacije na pojedinim načinima..
Hvala!!!
 
Svaka cast! Nisam jos video da je neko kod nas uspeo da okalemi orah na ovaj nacin. Majstorski odradjeno. Meni nikad nije uspevalo kalemljenje oraha. Ocekujem detaljan opis, posto znam da sve belezis pedantno. Osim ako ne zelis da sacuvas malu tajnu velikog majstora kalmljenja.:osmeh:
 
Nazad
Vrh