Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Upravo sam saznao da izgleda postoje 3 tipa magrive, razlikuje se vreme sazrevanja i možda još nešto...Postoje hercegovački, fruškogorski i još jedan tip.

Evo slika jednog od tih tipova, danas dečko nabrao zrele.

 
Prateci vase savete i uputstva od sjemenke dzanarke dobio sam lijepe sadnice koje sam prosle godine kalemio na spavajuci pup.Sobzirom da sam pocetnik u ovoj oblasti mogu da se pohvalim da sam imao odlican prijem. Tokom proleca lijepo sam ih njegovao tako da sad imaju lijepo formirane grane ali mi se cini da previse rastu sad su visine od 2-3 m. Dali bih trebao i kako da im obuzdam rast posto mi deluju jako tanke.
 
Koje je voće u pitanju?

Možeš ih u roku od još par dana prekratiti da se razgranaju i da već formiraš prevremene grane a možda i početak krošnje, zavisi koliko je bujno voće, znači šta si kalemio? :)
 
Kalemio sam Cacansku rodnu i ljepoticu vec sad na visini od 80cm imam po 3 lijepe grane koje sam razveo sa caskalicama. Na drudom nivou tj 30 cm vise formirao sam nove 3 grane. Na pojedinim sadnicama nema grana a dostigle su visinu od 3 m. Dali sam nesto zarljao ili ....
 
Jesi li ti prekraćivao te sadnice nakon sadnje, kako 3 metra i bez razgranjavanja?
 
Nista nisam prikracivao . Na nekim imam visak grana dok na pojedinim nema gola siba a tjeraju u visinu jako brzo.
 
E pa trebao si prekratiti na 60-80 cm pa bi ti se onda jako razgranale, prekrati sad što pre ali gledaj da ispod mesta gde prekraćuješ ima pupoljaka koji bi isterali pa shodno tome cinculiraj visinu na kojoj ćeš prekratiti. To moraš uraditi u narednih par dana da bi stigle ove godine da se razgranaju i da te grane dovoljno odrvene do zime.
 
I da nema vidljivih pupoljaka isterace, mada mislim da je kasno sad je sokirati na ove visoke temperature.
 
Na svu srecu mali je broj onih koje sam morao prekratiti. Uskoro vam javim prve rezultate. Sutra sve to fotografisem da malo bolje bogledate i date jos koji dobar savet. Veliki pozdrav i hvala.
 
Što kaže, Ratko...visoke su temperature...Da li treba premazati rez nečim, da ne bude previše isparavanja vlage biljke kroz njega?
I da li treba skidati pupoljke koji su suviše nisko, da oni ne bi poterali?
 
Rez uvek nije loše premazati, ali leti je to manje bitno nego na proleće...

Donje naravno treba poskidati.

Ako si u mogućnosti, zalivaj ih, pogotovo ako krene dug sušni period, da ne stane sa rastom to razgranjavanje...
 
Mislio sam premazati rez, baš zbog velikih vrućina da ne dođe do sušenja....recimo lepkom-tutkalom...
Kontam, ako je sadnica preko "dva do tri metra"..onda na visini od 0,8 metara je prilično veliki rez ( naročito ako je koso)...
 
Ово су моји први покушаји калемљења у пролеће, крушка и шљива, са гране одмах на грану, енглеско спајање:
fotografija0104.jpg
fotografija0121.jpg
fotografija0108.jpg
fotografija0123.jpg


- - - - - - - - - -

fotografija0110.jpg

fotografija0122.jpg
fotografija0106.jpg
fotografija0107.jpg


- - - - - - - - - -

А има и овако нешто
fotografija0109.jpg

fotografija0126.jpg

fotografija0126.jpg

fotografija0126.jpg

Ове калем гранчице су стајале у фрижидеру око месец дана, па мојом грешком цео дан на спољној температури. Дуго им је требало да крену, десна око 1. маја, лева око 15. маја и то само листови без гранчице.
fotografija0119.jpg

Желео бих и да се захвалим колеги ратку на подршци. Десно је калемљено на његов начин, лево енглески.
 
Poslednja izmena:
Nekoliko vocki sam kalemio na budni pup pa me sad zanima dali treba da se skrati kosim rezom iznad samog pupa koji su poceli da se razvijaju ili da to ostavim do proljeca.
 
Ma bravo!!! Kako si uspeo...opiši detalnije...A koje su voćke u pitanju? Ajd slikaj i to, jer i iz slike se da učiti...
 
Kalemio sam Sljivu ranu na podlogu dzanarke i Jabuku na sejanac divlje jabuke. Podloga je od ove godine a kalemio sam na budni pup isto kao i na spavajuci stim sto nisam ostavljao drvenasti deo. Sad sam i ja u dilemi i molim za savet dali treba da se skrati iznad pupa i premaze sa kalemarkim voskom ili da prekracivanje ostavim za jesen ili prolece kad se to obicno i radi. Slike cu da stavim nesto kasnije ali od mene se slabo ima sta nauciti posto sam i ja totalni amater.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Ma i ja sam amater...probao sam ja par puta taj način , pa mi nikako nije uspevalo...Iz istog razloga , ne mogu ti dati savet o prekraćivanju...valjda će neko iskusniji pročitati...mada je već vreme odmora i mnogo znalaca nije na mreži....
 
Ne znam pravilo ali da bi to sada raslo, treba da dobije sto vise hrane - a to ce se desiti kada odrezes krosnju iznad - licno ja bih par odsekao, a par ostavio ako mi jos neko ne potvrdi ovu pricu, jer kazem nisam radio to kalemljenje.
Moj savet ti je da se prebacis na proletnje kalemljenje - ajd sad po koju ako ispitujes ok, ako mislis vise komada da radis ili na spavajuci ili na prolece.
Dosta ljudi u zadnje vreme sebe nazivaju amaterima, a opet znaju bolje od nas "mudrosera" tako pogotovo sto si iz Banja Luke moracemo jos proveriti jel si amater :cao:
 
Amater jesam volim da ucim svake godine okalemim oko 50 kalema na podlogu koju sam proizvedem . Sa kalemljenjem pocinjem krajem Avgusta ili pocetkom Septembra na spavajuci pup. Ako se desi da nesto neuspe sto se rijerko desava kalemim u prolece procjep ili engleski spoj. Sada sam po prvi put probao na budni pup i jako sam zadovoljan .
 
Danas sam obišao tu jedan komšijski zapušten šljivar, i tražio belošljive...odnosno vildane koje bih obeležio i na jesen, prebacio i u proleće kalemio kajsiju...
Ali nemože ništa naročito da se nađe...sve je nekako izmešano, nekad upaljena trava tako da ne liči ni na šta...a nadao sam se ...A i taj komšija me je uveravao " da ima dosta toga" ali "šipak"...no dobro sutra mi je u planu da obiđem još najmanje dva zapuštena voćnjaka..
.A i moja belošljiva je rodila desetak komada , tako da ću možda ostaviti koštice...
 
Nazad
Vrh