Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Kalemovi su zaliveni i malcirani, sada ide najlepsi deo, prijem i razvoj:
076fb3f2891a7445a2fd89597506d50f.jpg
92459d21b83543989063629f1fafd8cc.jpg
4d5c38d8da804d86590a64c5c444a50f.jpg
daf970b09453c591a95ee46257468033.jpg
11e6c454c2c336c94d218f0c009e98fa.jpg


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Meni kajsije na stenleju na dzanarici nikako da krenu, podloga je krenula plevim lisce...koliko li treba dok krene, kalemio je kalemar bas odlicno i to 20 komada
 
Мени је један калем на спавајући пупољак кренуо тек друге године после калемљења.
А у јуну прошле године сам калемио на будни пупољак и ниједан није кренуо, чак су се некако смањили, усукали, као да пупољка ни нема. Пре 10-15 дана сам брутално исекао подлоге изнад калемљеног места, и сада трљају окице после дугог спавања.
 
Secam se kad sam kalemio sam tresnje na magrivu, magrive su se vec zelenele u momentu kalemljenja, cekao sam nemam pojma jedno mesec dana, pomislio vec ma da eto pravis se pametan....kad sve se primile i od 60 mozda 5 nije bilo za sadnju :)

A ovo se ne secam, kalemio sam sam svega par kajsija na sljivu dal bese toliko dugo treba...kalemljeno je otprilike tacno pre mesec dana.
 
Secam se kad sam kalemio sam tresnje na magrivu, magrive su se vec zelenele u momentu kalemljenja, cekao sam nemam pojma jedno mesec dana, pomislio vec ma da eto pravis se pametan....kad sve se primile i od 60 mozda 5 nije bilo za sadnju :)

A ovo se ne secam, kalemio sam sam svega par kajsija na sljivu dal bese toliko dugo treba...kalemljeno je otprilike tacno pre mesec dana.
I kod mene jos uvek ne kreću kalemovi kajsije a zato kalem trešnje već je počeo da otvara pupoljak koji su u isto vreme kalemljeni. Samo je bitno da su kalem grančice uzete ranije.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Dobre su mi bile kalem grancice, kajsije su bile pocele da cvetaju a kalem grancice se slabo zazelenele, cuvao sam ih jednostavno, na dno korita pa pola korita vlazan pesak, cak sam razmisljao posto je pesak napolju, na betonu, u cosku, da ih samo metem tu dole na beton pod pesak al pomislih ma jok...
 
Dobre su mi bile kalem grancice, kajsije su bile pocele da cvetaju a kalem grancice se slabo zazelenele, cuvao sam ih jednostavno, na dno korita pa pola korita vlazan pesak, cak sam razmisljao posto je pesak napolju, na betonu, u cosku, da ih samo metem tu dole na beton pod pesak al pomislih ma jok...
Sve će to biti ok, samo malo strpljenja. Sledeći put ih uzimaj ranije dok se ne zazelene.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Uzeo sam ih ja ranije, ali su bile zazelenele u trapu, mozda nije bilo dovoljno hladno, a desava mi se da krenu u trapu ali ne koliko i ove na stablima naravno i nije bilo problema
 
Znate li za neku literaturu koja govori o kalemljenju na pupoljak u proleće?
pa na pupoljak se ne radi u prolece iz razloga sto taj pupoljask odmah tera, kako uviti da tera a opet da se spoj ne susi
mada moze ici cipuvijes ga pa proseces strec vrh pupoljka da lagano tera, samo porast moras pratiti i ponegde seci foljiju da mladar dobije mesta za rast
 
Ono što sam do sada viđao i radio jeste da se može odraditi u ovom nekom periodu. Ostavi se prostora za porast iz pupoljka, bilo da se gumicom vezuje ili streč folijom i nema problema. :)
Ide kalemljenje ovih dana pa ću fotkati kako to izgleda.

Literatura mi je bitna zbog nekih drugih stvari, ukoliko postoji. Bilo da su to knjige ili kakva vrsta radova.
 
И код мене кренули калемови кајсије што сам калемио прошлог августа. Калемљено на чип, 3 сорте, једна од њих се није примила ни једна, друга сорта се примила веома слабо, али биће 3-4 саднице, а трећа се примила преко 90% (а њу сам највише и накалемио). Разлога зашто је тако има више: племке су ми стајале 2-3 дана у фрижидеру, нисам припремао подлоге тј. нисам их поливао неколико дана пре калемљења (јер нисам био у могућности) а била је суша, а претпоставам да има везе и са сортном особином, тј. да је трећа сорта мало "жилавија" па су пупољци боље издржали стрес док није настао калус.
Ово су неке слике од првог априла:
IMG-20190401-132845.jpg
IMG-20190401-133015.jpg
IMG-20190401-133104.jpg


И сад овим путем се званично захваљујем члану @ubovicratko што ме је упутио на право место где да тражим племке, а такође се захваљујем Драгану Јовановићу из Почековине што ми је послао племке (перфектно спремљене и упаковане) и то без икакве надокнаде. Велико хвала. :ppozdrav:
 
Kontam da je ta zilavija MLE-1?
Не знам која је та МЛЕ-1? Ова што се супер примила је "Harcot". Уопште се није примила "Sylred" (али њу сам имао само једну гранчицу), а слабо али ипак јесте 3-4 комада "Bergarouge". Важи то за више чипова на једну подлогу, тако сам и радио за оне које сам калемио на сталном месту, о ове остале искрено и ово ми је било много, све сам се укочио док сам завршио :osmeh:. Ипак нисам имао искуство са калемљењем одједном већег броја подлога.
 
Nekoliko fotografija, kajsije na vinogradarki , samo starije nekih petnaestak dana , od gornjih....:



- - - - - - - - - -

Kad sam već kod kalema...Vršio sam "popis" onoga što sam kalemio, ove sezone, i što se primilo, do sada...
No, moram po sećanju , jer mi tefter nije pri ruci...
Dakle od pomenutih kajsija na vinogradarki (podloge su posađene na stalno mesto s'proleća 2018 i s'jeseni 2017...Zašto tako? Jer nisam bio siguran :"šta ću i kako ću...", što bi reko Čola), okalemljeno je 29 kom.,primljeno je sa jučerašnjim datumom 12 kom. i vidite kako izgledaju...većina...neke su i mnogo manje isterale...Plemke za ovu operaciju sam imao sa pet različitih strana. Najviše se primile plemke koje su skidane istoga dana sa kajsije ( inače , meni, nepoznatog naziva, kupljene od rasadničara i posađena pre desetak godina, tu u komšiluku), bez obzira na način kalemljenja: engleski , na procep ili Kreketalov stil, koji sam se potrudio savladati za ovu priliku. Plemke koje sam ja skidao i "čuvao " po propisu nisu se primile, a odličan prijem su bile plemke koje sam dobio od Miroslava iz okoline Valjeva, i ovim putem mu se toplo zahvaljujem!
Ovde mogu napomenuti da je lokacija na vrhu brda, i za razliku od rastila iza moje kuće, u dolini, nijednom nisu zalivene, sem prirodno, što je bilo jako oskudno, ko se seća, koje zam zalio u međuvremenu nekoliko puta. No, što se tiče tog reda sa kajsijama potrebne su mi , ustvari, devetnaest komada, tako da ću ponovo probati iduće sezone ili ih dobaviti na neki drugi način...

- - - - - - - - - -

Kad pričam o kalemljenju krušaka, okalemio sam 29 podlogi sejanca divlje kruške iz sopstvene "proizvodnje" imao sam primitak od 27 komada...plemke su bile od jedanaest različitih sorti krušaka:
karamanka, citronka(?), vidovka, arapka, lubeničarka, duardova, medenjak, vodenjača, kiferov sijanac, hardijeva i "kruška od Slađe"-pretpostavljam kaluđerka...Od svake imam , najmanje dve okalemljene sadnice...nisu se primile jedno drvce karamanke i jedno drvce lubeničarke...Ove nazive sam dao tako kako su moji dobrotvori, koji su mi dali-poslali plemke. Kod citronke sam stavio znak pitanja, jer po opisima i dosadašnjim pričama, mogla bi biti isto što i kiferova, no nisam siguran, valjda ću siguran biti kad prorode, da li je to to...

- - - - - - - - - -

Što se tiče jabuke,oklalemljene su 18 podloga sejanca divlje jabuke..Primitak je 11 kom. a ukupno je bilo jeanaest različitih sorti...Primljene su: budimka, kožara, "pink", vilijamsova, petrovka kruna, zelenika i lubeničarka...Nisu se primile: stari jonatan, slatkača, pamukljia, šifra i jedno drvce od tri budimke...
Ovako relativno, za mene, loš rezultat, ne znam zbog čega, ali neću ni tražiti razloge, jer vrlo dobro znam da više faktora mogu uticati, na to , pa ko će sve istraživati i lupati glavu...

- - - - - - - - - -

Od ostalog što sam kalemio, ne znam da li da pominjem jer su rezultati katastrofalni...no ipak...
Okalemio sam deset izdanaka dunje sa plemkama od " hemusa" , a drvca sam skidao prilikom pomaganja kolegi u sadnji nekih šezdesetak komada, tamo krajem januara. Sadnice su kupljene u okolini KŠ , a ja sam podloge vadio istog dana kad sam i okalemio i posadio u rasdtilu...Međutim , nisam imao ni jedan primitak...
Dalje okalemio sam i sedam izdanaka šljive ranke sa plemkom od TOP sorte šljive koje sam dobio iz Užica...
Možda sam trebao tražiti izdanke džanarike, ali izdanak ranke mi je bio pristupačniji...jebiga linija manjeg otpora...
Uglavnom imam jedan siguran primitak sa već velikim listićima i još dva "živa" drvca sa pupoljcima, koji će možda proraditi, a možda i neće...
Na kraju sam okalemio vrlo rano, pisao sam ovde , bilo je to još početkom februara, tri izdanka divlje trešnje plemkom od komšije sa drveta, karmen je u pitanju...nabubreli su pupoljci u jednom momentu...kad ono "međutim" , naravno ništa od toga...

- - - - - - - - - -

Ovim putem bih zahvalio kolegama koji su mi nesebično slali plemke:
Miroslavu iz Valjeva, Zoranu iz Smedereva, Marjanu iz Sombora i Branetu iz Užice-Novi Sad!!!
Tu je naravno i učiteljica Mige, te komšinica tetka Dafina i moj drug Miki Lutin!!!
Nadam se da ću Vam se nekako odužiti i da ćemo i nadalje sarađivati...
Imate moje poštovanje!!!
 
Gandrad od tih jabuka sto si naveo posle starog crvenog jonatana, po meni kadumana je najukusnija, naravno ne treba specificnost I vrednost kozare ovog puta mimoici.
U tom asortimentu nedostaje kadumana.

Sto se tice kozare u mom selu imaju dva tipa, zelena sa specificnom korom onom koja karakterise kozare I druga koja ima naradzstog. I moj otac je nakalemio jednu koja se primila I koja je zelena I koja se smatra da je kvalitetnija.
 
Nazad
Vrh