Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Krenuo i orah

20160608_193909.jpg
[/URL][/IMG]
 
Ja danas ,mahinalno, isekao lastar ovogodišnjeg porasta kalema...Bila je to mušmula na glogu...Srećom , posekao sam sami mladar, a kalem grančica ostala. A valjda će izbiti ponovo...I to sam onomad okopavao oko njih , baš zbog toga da ne prilazim trimerom blizu...I opet...
 
Kalemio sam kajsije na starim rakijskim sortama sljive. Mnogo kalemova se nije primilo, jer je kajsija mnogo ranije krenula pa nisam uspeo na vreme da skinem kalem grane. Ono sto se primilo, raslo je dobro do nekih 15-20cm, onda se naglo sparili i osusili kao da sam ih skuvao. Stitio sam og grinja, insekata i plamenjace. Zanima me da li neko ima slicno iskustvo i sta je zapravo problem?
 
Kalemio sam kajsije na starim rakijskim sortama sljive. Mnogo kalemova se nije primilo, jer je kajsija mnogo ranije krenula pa nisam uspeo na vreme da skinem kalem grane. Ono sto se primilo, raslo je dobro do nekih 15-20cm, onda se naglo sparili i osusili kao da sam ih skuvao. Stitio sam og grinja, insekata i plamenjace. Zanima me da li neko ima slicno iskustvo i sta je zapravo problem?

Iz mog iskustva ti mogu reći...i oni što su se primili i isterali nekih dvadesetak cm. , pa se osušili iz istog razloga kao i oni što se u startu nisu primili...Ta razlika u tome da li je krenula pre podloga ili plemka je u ovom slučaju bila jako mala, tako da je teralo neko vreme, pa se osušilo...Nažalost i plemka je dakle bila krenula (što možda, odnosno najverovatnije, nije moglo da se primeti) i gurala...a podloga nije dodavala hranu dovoljno i desilo se šta se desilo...Pratim kad si pisao o tome i kad si kalemio, znam da si zakasnio sa skidanjem plemki...ali šta ćeš...
Za sledeću sezonu se bolje spremi , tamo negde januara... pa sačuvaj...
 
Uspelo kalemljenje na budni pupoljak po preporuci forumasa. Zao mi sada sto nisam probao jos. Ne znam datum, ali kora se bas lepo odvajala. Jabuka je u pitanju.
759ecb18a8eceb2f98f1ef64b8ad8cd7.jpg


Nego mi treba pomoc:
Na placu gde sam sredio pola, zasadio svasta, ostalo mi dosta siblja i krsa, a medju njima i sledece:
Plod, danas uslikan:
606ef51f241258cd07ef8691711f2c87.jpg

I kako izgleda krs
f1dfa52b34a390ccf8376d5236906491.jpg


Sta da radim tu sto se tice kalemljenja? Ovo su sve sljive, a samo na par imam plod kao na slici.
Probao bih to da ne cistim, nego kalem po kalem da sredim, a oko primljenih vocki da odrzavam.
Mogu li cacanske sorte da kalemim ili kajsiju? Ne znam ni koja je ovo sljiva, zna li neko?
 
Koliko ja vidim ovo je ranka.
A na nju mozes kalemiti sve ostale sljive pa i sve cacanke...kao i kajsiju...Koliko se secam jedan kolega je vec pisao da je bio na predavanju o kajsiji i da pre preporucuju kalemljenje na ranki nego na dzanariki...
Ali ovo , koliko vidim moras malo razgusiti, tjt. srediti...Mozes ti kalemiti redom, nego, em ce biti gusto ,em ako zelis kasnije premestati vec primljene kalemove, moras biti siguran u njihov samostalan koren...jer ovako kako izgleda, sve su ove biljke izdanci od susednih vecih i starijih biljaka i ako ih sutradan trebas premestati ....
 
Da, to sam i mislio, napravim neki plan pa jedno nakalemim, a oko njega po par m ocistim. Tako sam vec radio i nekako imam elana da odrzavam oko kalemova prostor. U suprotnom sam se smorio i u slucaju da ocistim teren, ima mnogo korenja u zemlji i ne moze nista novo lepo da se razvije.
A ta informacija mi je trebala, da je ranka, citao sam vec o njoj u ovoj temi. Posebno me inreresuje za kajsiju koju sam na tom placu vec kalemio na dzanariku, a znam da nije idealna kombinacija.
Hvala jos jednom gandrad!
Ps: sta kazes za budni pupoljak, nisam ocekivao uspeh, a sada kukam.sto nisam jos odradio?
 
6bef00956a9b17f0ac4318cfa239b719.jpg


To je to!
Sorte kajsije kalemljene na Crvenoj ranki imaju umerenu bujnost i dobru rodnost. Kajsija na ovoj podlozi manje pati od apopleksije nego na džanarici, a više nego na belošljivi.
 
Poslednja izmena:
Kalemio sam one pupove što sam capnuo sa te trešnje sa letovanja nešto na izdanke višnje a nešto na jednu granu divlje trešnje i sad je sve u rukama onog odozgo..... semenke nisam pokupio ali sam skupio semenke odnekih šljiva....

Skidao sam juče foliju sa tih kalemljenih pupova na čip i mogu da kažem da se to dobro drži. Lepo je kalusiralo. Videćemo kako će preživeti zimu.
Ove godine sam imao uspeha u kalemljenju kajsije na džanariku, trešnje na višnju i na divlju trešnju, badema na vin. breskvu i na sejanac pitomog badema... Sve je to po par komada i sa neizvesnim uspehom koji će se videti sledeće godine ali se čovek lepo oseća kad zna da je nešto stvorio.... Pogotovo kad vidim da je biljka porasla dva metra (sećate se pisao sam o kalemljenju kajsije na izdanke džanarike ispod glavnog stabla). Drago mi je da ću tu ranu kajsiju raširiti jer mi se čini da neće dugo iako ima lepe mlade grane koje odoše u nebo... ali stablo u delu gde izlaze ramene grane truli... neke su grane posečene jer su se osušile...
http://poljoinfo.com/showthread.php...oj-radinosti&p=1126310&viewfull=1#post1126310
 
Nazad
Vrh