Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Jeste metla, nije mi obicaj, al raste kao ludo, a nisam dirao ove godine. Bile povijene tri grane na pocetku vegetacije, al buknu metla i prodje godina dok trepnes.

Ekstra su podloge, verovatno nemas kruske za prodaju?

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
Imam nesto ali to ti nema debljinu da se iz ruke kalemi za prolece - radim u posudama da sam siguran da nema raka korena pa je mozda porast slabiji
 
Ja imam nekoliko tresanja na podlozi visnje (ne znam koja je sorta visnje u pitanju) i zadovoljan sam sa njima, prorodi brzo i obilno radja.
A imam i na oblacinskoj visnji nekoliko mladih sadnica tresnje koje bi za 2-3 godine trebale poceti cvetati i radjati.

Misoo, kad ce update? Bas me interesuje da vidim spojno mesto na ovim tresnjama. Mozda je ova tvoja visnja perspektivan klon. Dosta si kalemio i isprobavao ovo tropsko i juzno voce.:osmeh:
 
Interesuje me za razmnozavanje vegetativnih podloga:
1. Koliko da je skratim na prolece iznad zemlje,
2. Koliko treba da izrastu mladari da bih nagrtao zemljom?

Moze li se prepoznati koja je vegetativna podloga za jabuku?
Imam kupljenu sadnicu koju sam polomio trimerom pa me interesuje ako moze da se prepozna koja je podloga, da je ostavim za razmnozavanje jer nemam slabo bujnih, a mozda zatreba.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Nekad sam se bavio i time. Pa sam nasao na ovom linku slike. https://www.dpi.nsw.gov.au/agriculture/horticulture/pomes/apples/rootstock
M9 se razlikuje od mm106 po ovim zapercima u osnovi lista. Jedino tako. Iskusni rasadnicari verovatno razlikuju po jos necemu, pa neka ti kazu. Ja bih pustio da iz te podloge istera jedan lastar i kalemio bih na njega vise sorti jabuka, jer ima jak koren i brzo ce da stigne ove neisecene. A podloge prve klase imas da kupis uvek, za male pare. Mada je proizvesti sam mnogo interesantnije.
 
Nekad sam se bavio i time. Pa sam nasao na ovom linku slike. https://www.dpi.nsw.gov.au/agriculture/horticulture/pomes/apples/rootstock
M9 se razlikuje od mm106 po ovim zapercima u osnovi lista. Jedino tako. Iskusni rasadnicari verovatno razlikuju po jos necemu, pa neka ti kazu. Ja bih pustio da iz te podloge istera jedan lastar i kalemio bih na njega vise sorti jabuka, jer ima jak koren i brzo ce da stigne ove neisecene. A podloge prve klase imas da kupis uvek, za male pare. Mada je proizvesti sam mnogo interesantnije.
Odlican sajt, mislim da moze da se utvrdi. Imam npr 106 pa mogu da uporedim.



Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Sadnica se razlikuje po korenu, na maticnjaku je razika velika izmedju 9 i 106 za 26 nisam upucen jer je nemam

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Evo i primer sa sajta, gde je drvo i list sa zapercima m106, a druga je m9.
482aa365c4a717c1bbfa576bb1c87fc3.jpg
1e21be9063d166db2c3d4021146333b1.jpg
9918c7e654c25e2a2ae16cfc3844d9f7.jpg
cb789535910271512348e7f796f7bfae.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Evo moje podloge.... pre nekoliko godina je ocu neko doneo sadnice jabuke i one su stajale desetak dana. Onda sam ih samo urovio da ne propadnu. Posadio na nekoliko mesta ''ukraj što se kaže''. Da ne smetaju. Prošle godine je jedan, ne mogu da napišem drvo nego žbun rodio i imalo je plodova.

Ove godine manje plodova jer je bila suša.

Izgleda da je MM106 prema današnjim fotkama jer ima one listiće u korenu lisne drške ali meni se čini da je M9 jer je sama biljka mala, više liči na grm. Nisam siguran... tu se koren verovatno pita... mada sam više puta čuo da MM106 može da poraste visoko i da se skoro organski gaji...


 
Poslednja izmena:
Lici na m106, a razgrana se nisko.pa ispadne kao zbun. Molim te reci kakav je plod, jel kao divlja?

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Plod nije kao kod divlje jabuke nego je slatkast. Jeste sitniji ali je kao obična jabuka lep za jelo. Ove godine je biljka odbacila puno plodova jer je bila suša. U pravu si da izbijaju grane odmah iznad zemlje. Da sam te neke grane skidao verovatno bi biljka bila višlja.
 
Plod nije kao kod divlje jabuke nego je slatkast. Jeste sitniji ali je kao obična jabuka lep za jelo. Ove godine je biljka odbacila puno plodova jer je bila suša. U pravu si da izbijaju grane odmah iznad zemlje. Da sam te neke grane skidao verovatno bi biljka bila višlja.
Formiraj normalnu krosnju, probacu i ja. U kojoj godini je prorodilo, nisam razumeo?

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ne mogu da nadjem adekvatnu temu, pa cu da pitam ovde, interesuje me da li neko ima iskustva sa rasadnik Colic - Konjuh, Krusevac?
Moze i na pp, hvala.
 
ubovicratko, imas li nesto od kalema tresanja za prodaju ove sezone?
imam nesto burlata, regine kordije ali ne mnogo

otoFZ

2h49e94.jpg
[/IMG]


- - - - - - - - - -

Interesuje me za razmnozavanje vegetativnih podloga:
1. Koliko da je skratim na prolece iznad zemlje,
2. Koliko treba da izrastu mladari da bih nagrtao zemljom?

Moze li se prepoznati koja je vegetativna podloga za jabuku?
Imam kupljenu sadnicu koju sam polomio trimerom pa me interesuje ako moze da se prepozna koja je podloga, da je ostavim za razmnozavanje jer nemam slabo bujnih, a mozda zatreba.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
Nagrtanje radis kad narastu grane da se mogu nagrnuti, seces sto da ti je lakse nagrnuti, daj sliku pa cu je mozda prepoznati, trebao si traziti ima sve tri vrste podloga.
 
Poslednja izmena:
Moram jednu odgajiti da vidim sta ce ispasti, vec sam odvojio u red.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
imam nesto burlata, regine kordije ali ne mnogo

otoFZ

2h49e94.jpg
[/IMG]


- - - - - - - - - -

Posto nece sam sebe da hvali, moram ja. Evo za sve one kojima su potrebne kvalitetne (ZRELE) sadnice, mogu da uzmu ove. Prosle godine sam sadio kruske i jabuke od njega i sve su se primile. Nema potrebe da se rizikuje sa preprodavcima dok ima ljudi na forumu koji imaju odlicne kaleme i garantuju sorte. Samo da okaci jos neku sliku i postavi oglas, da ljudi vide.::namigivanje::
 
Nazad
Vrh