Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Opet ne vidim u čemu je problem kolega ironman?
Opet?
E onda si
stvarno mnooogo glup.

Kažem ti, ponavljajući riječi drugih
A ne, to ja ponavljam svoje napisane davno , nego si ti..pa ne mozes da zapamtis

22-01-12, 17:36
Ironman
Zagreje se parafin ali ne previse, tek da se rastopi, kada se okalemi jednostavno se kalem zaroni u posudu sa restopljenim parafinom, na kelem se uhvati tanak sloj parafina i gotovo.

http://poljoinfo.com/showthread.php?182-Kalemljenje-voćaka-u-kućnoj-radinosti&p=438929&viewfull=1#post438929
 
Pa da kolega ironman, osuđuješ da drugi ne znaju oko voska, pa da je nepotreban a sad opet prosipaš takoreći neku pamet. Smiješan si :)

misoo83, nije loše. :ppozdrav:
 
Kalemarski vosak

Samo jedno pitanje - da li je neko probao da umesto voska koristi silikonski ili akrilni kit, onaj iz kartuša. Nije skup i ima ga u svakoj farbari.
 
nije preporucljivo da se koristi ni silikonski ni ni neki drugi kit kao ni drvofiks ili neka druga glupost , neznam zasto toliko komplikujete oko toga pa ne postoji za dzabe kalemarski vosak ako ga nemate u apoteci ima recepata na internetu pa ga napravite sami. sto se tice izolir trake takodje nije dobra za kalemljenje, jeste da je ima svuda i da kod kineza moze za par dinara da se kupi . bilo je dosta pisanja i zbog cega se koriste i gde ima da se nabave da se ne ponavljamo . za sobno kalemljenje se vosak istopi (najbolje na resou) i potopi toliko da prekrije kalem mesto , prvo vosak nije vreo a i to je samo trenutak koliko je potrebno da se uroni i odmah izvadi tako da nista ne smeta.
 
Jao ljudi procitaosam do 9 strane ....... pa da pitam
Uzeobih od sestre vrhove od sadnica koje je jesenas rasadila i kalemio na podloge sljive , visnje , belosljive i dunje , narucilusmo danas kljesta za kalemljenje i vosak
nasta bi to licilo jesuli pogodni vrhovi od proslogodisnjih sadnica , vosak se stavlja oko spoja ili na spoju
Planiram krusku na dunju a breskve , kajsije i sljivu na sljivu i na belosljivu
Sta mogu kalemiti na visnju?
Kad mogu presaditi kalemove akose prime
 
rale,

Ti to, ako sam dobro razumeo, kalemis na podloge koje su negde vec zasadjene ili su tu nikle? Ne radis ono sto se zove sobno kalemljenje, u sobi?
Ako je tako tu ti vosak nije neophodan, okalemi, vezi gumicom ili trakom i dovoljno je. A ako bas hoces da ga stavljas, kad okalemis premazi njime spojno mesto i vrh plemke ako je presecena, tj ako nije bas sam vrh, onaj sa vrsnim pupoljkom.
Mogu ti vrhovi (valjda mislis na delove koji se odstranjuju prilikom prekracivanja sadnica?) da se iskoriste.
Na visnju mozes tresnju.
Kad se primi, ako ti bas ne smetaju tu gde kalemis najbolje je da tu i ostanu do jeseni. Zalivaj, kopni oko njih malo, ne daj korovu da poraste, malo prihranis preko lista, malo pratis napada li ih sta i eto ti sadnica. Na jesen ces imati dobre, prave sadnice pa ih premestaj kolko hoces :)
Ako ti smetaju tu gde su sad prvo ih premesti pa onda kalemi. Tada ces morati malo bolje da ih pazis i negujes, mora bas bogara rastresita zemlja, moraces malo vise zalivanja i hrane. Dva stresa umesto jednog jbg.
 
Necu ih pomerati sa mesta , nekasu , tek na jesen cu ocistiti 2 placa spremiti za vocnjake i zezatise dalje , a ako to uspe , vadim stare sljive i zasadim druge mlade i gusce ali otom potom ipak sam ja okoreli ratar
 
Imam problem izbora kalemarskih voskova u radnjama u Beogradu, da li je dovoljno dobar ovaj koji se maže, pakovanje od 125 mL je 250 dinara, koliko mi treba otprilike za 300 sadnica i da li mogu njega da prespem u neku posudu pa da umačem umesto da mažem? Da li je on dovoljno tečan, vidim da je količina u mililitrima a ne gramima pa me to navodi na taj zaključak?
 
Ja koristim ovaj. Kalem grancice sam umakao,a kad kalemim uzmem cetkicu i namazem kalemljeno mesto. 400gr 450din rok trajanja je tri godine

 
Ja bih da umočim nakon što nakalemim celu grančicu i mesto kalemljenja. Da je umočim vrhom dovoljno duboko da pokrije i mesto kalemljenja.
 
Pa ja sam vas tako shvatio, kažete umočiti kalem, kačite neke video snimke gde lik umače celo drvce u kazan...
 
Kroz ovaj vosak nece nikako da istera pupoljak jako je gumenast kad se osusi. Ja mazem samo vrh kalem grancice i spojeno mesto,a pupoljak nikako. Prosle god sam koristio vosak od svece samo sto on popuca i spojeno mesto dobije vazduh(mozda ga zato koristi lik sa snimka),a zasto maze ceo kalem to ne bih znao da kazem posto sam amater

Evo kako izgleda moje kalemljenje
 
OK, znači različiti su vosak za umakanje i vosak za mackanje...kupiću onda taj za mackanje pa ću tako.

Nego, tih tvojih 400 grama, na koliko kalemova se potroši? Zanimam me jer ja planiram 300 komada a pakovanje je od 125 mL, to mu dođe slično toliko i grama pa da znam koliko da kupim pre nego krenem u akciju...
A vidim ovaj tvoj se zove fitobalzam, koliko se razumem to nije običan vosak već ima i taj fitobalzam koji jako znači za dobar prijem.
 
Karakteristike:Smola sa posebnim osobinama spremna za korišćenje. Zahvaljujući
mešavini rastegljivih smola, biljnih ulja, omekšivača i zarašćivača,
regulatora PH. Primenjuje se na povredama drveća, pri orezivanju,
kalemljenju itd. Ima ulogu zaštite, ozdravljenja i zarašćivanja.
Upotreba:Kalemi: Premazati četkom oko kalema, čineći tako primanje (uspevanje) i
zarašćivanje

Orezivanje: Naneti posle sečenja po mogućstvu glatkog i koje nikada ne
treba da bude horizontalno, već iskošeno i sloj FITOBALSAMA četkicom ili
špahlom debljine 2-3mm.

Stare povrede: Odseći ceo deo drveta, sve dok se naiđe na zdravo drvo,
ponovo preći rubove povreda sa dobro naoštrenim nožem, tako da povreda
dobije ovalan oblik, zatim premazati ravnomernim slojem FITOBALSAMA
debljine 2-3mm po celoj ozdravljenoj površini.

Mislim da ti 125g nece biti dovoljno bolje da uzmes vece pakovanje. Pored kalemljenja koristim i kod kuce za premazivanje rana tako da ne mogu da ti kazem koliko ti treba,ali dugo traje pa bolje uzmi da imas viska nego da zafali.
 
Pa da, ovo tvoje je baš fitobalzam, a ne kalemarski vosak, ali svakako može da se koristi i u ove svrhe...
 
Bogi sta si ovo kalemio ,lesnik ili nesto dr . Ako je lesnik koji metod si iskorisio za kalemljenje i kakav je procenat primanja lesnika ?
 
Nazad
Vrh