Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Verovatno se većina koja ima voćke, bar ponekad zamislila o mogućnosti da radi kalemljenje voćaka. Ja još nisam ništa radio po tom pitanju, ali ću verovatno ove godine probati nešto da kalemim. Neznam za koji način da se kalemljenja odlučim, i gde da nabavim kalemarski vosak?


Dali se možda može dobro odraditi i bez kalemarskoga voska, pošto nije u pitanju neki veći obim posla? :sta:
 

Prilozi

  • 51210budgraftlg.jpg
    51210budgraftlg.jpg
    45,8 KB · Pregleda: 110
Прво треба да видиш шта хоћеш да калемиш и у које време да би одабрао одговарајући начин калемљења.
Шта би калемио?
 
Naravno, prvo bih nešto lako i jednostavno. Razmišljao sam o kombinaciji jabuke i dunje. To mi se čini kao naj jednostavnije. Mada ima jedna kruška u komšiluku jako dobra, pa bih i nju isto nakalemio na nešto, ali neznam dali bi dunja odgovarala. Ili da tu krušku pustim da naraste iz semenki, jer je prastara, pa nju koristiti za podlogu.

Zanima me i koliko je bitno korišćenje kalemarskog voska, dali je neophodan.
 
Kрушку можеш калемити на дуњи или сејанцу крушке. Калемљене саднице које купиш у расадницима су углавном калемљене на дуњу и то је у 99% БА29 или ти провансалска дуња која се користи искључиво као подлога. Ако калемиш на сејанцу стабло ће ти бити веома бујно и касније ће да пророди па се зато у пракси све мање користи.
Калемиш окулирањем тј. на спавајући пупољак, крајем јула или у августу, и за то ти не треба калем восак.
Ево ти линк где се налази мањи текст из књиге професора Кесеровића о овом начину калемљења:

http://www.poljoprivreda.info/?oid=4&id=346

Ако има неких нејасноћа питај. Поздрав!
 
ako se već učiš, onda odmah počni učiti okuliranje (radi se u kasno ljeto, a podloge već sad moraš pripremiti - možeš i posijati neke podloge - džanariku, divlju trešnju, vinogradsku breskvu....)
 
Citao sam da se lesnik kalemi "engleskim metodom".
Nigde ne mogu da pronadjem sta to znaci, kako se i kada radi?
Da li lesnik moze da se kalemi na pupoljak, budni ili spavajuci svejedno?
Imam nekoliko sadnica divlje, mecije, leske (C.colurna) pa bih hteo da ih kalemim.
 
ne mogu da verujem da niko ne moze da mi objasni sta je to englesko kalemljenje ili neki drugi postupak za kalemljenje lesnika?
 
Pa sada ja znam da se to koristi kod vinove loze, kao način kalemljenja. Nažalost nisam vidio kako se radi, pa ne mogu pomoći.
Ima ovde nekih tema o lešnicima pa ako ti nije smor da napisšeš tamo koliko planiraš saditi ili šta planiraš sa kalemljenjem leske.
 
:D vidi, mani se kalemljenja lesnika. to je posle oraha najnezgodnija vocka za kalemljenje. kalemi se na podlogu '' mecja leska'' koja se tesko nabavlja i jos teze prima kalemove. kalemar sam -amater, godisnje za svoje potrebe uradim 100 breskvi na sejanac vinog. breskve, 50 krusaka ba 29 i isto toliko jabuka mm106 i m9.
 
slovak je napisao(la):
:D vidi, mani se kalemljenja lesnika. to je posle oraha najnezgodnija vocka za kalemljenje. kalemi se na podlogu '' mecja leska'' koja se tesko nabavlja i jos teze prima kalemove. kalemar sam -amater, godisnje za svoje potrebe uradim 100 breskvi na sejanac vinog. breskve, 50 krusaka ba 29 i isto toliko jabuka mm106 i m9.

nasto se moze breskva kalemiti?
ja imam: jabuku, krusku, sljivu, vinovu lozu, i pre neku nedelju kupio sam breskvu koju jos nisam zasadio, jos uvek stoji u saksiji.
da li bih breskvin pupoljak mogao nakalemiti na neku od gore navedenih vocki, na nacin kalemljenja kao slovo T ?

pozdrav
 
Na sljivu pogotovu ako je divlja,Bitno je da podloga i kalem budu iste bujnosti
 
hvala ljudi, jos mi je breskva u saksiji i izgleda da ce ostati tako do iduce godine ako se ne smrzne.
 
pozdrav svima evo i od mene neki savet koji sam pokupio od mog pokojnog dede pa sad ja i otac to radimo.Mi kalemimo samo kajsiju i tresnju.Sad na prolece moju sljivu stenlej koja stara 10g.prekalemljavam na kajsiju pa sta bude.U prolece i u avgustu kalemimo pa ako nekom treba savet tu smo da se pomazemo.pozdrav.
23qyog2.jpg
 
treba mi kalemar da mi iskalemi neke vocke slijve i jabuke sada ovih dana sto bi rekli iz ruke pa da to stavim u skolu do jeseni ,brojevi telefona i preporuke dobro dosli pozdrav svima vocarima od dalibora :ppozdrav:
 
@ Somika ako možeš daj neki recept za kalemarski vosak. Ja kad god odem u neku apoteku ili nemaju ili imaju neko veliko (čitaj skupo) pakovanje koje nije za moje hobisanje. Hvala
 
Nazad
Vrh