Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Evo jabuke i dunje
b8bd4bf6fff58e267c810d551d1207bd.jpg
9a59e97c0dea5759b0da6d290702b17e.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Ja ne mogu još prići u rastilo, jer sam riljao i još je "kaljavo" ( "kaljavo"- lokalizam koji sam stavio u navodnike označava da je još mokra zemlja i svaki pristup značio bio hvatanje zemlje za obuću, a pošto treba i kleknuti...bilo bi zaista -kaljavo, no možda ni nije lokalizam, možda se tako kaže i u drugim krajevima....) tako da mora sačekati...Na lokaciji u šljivaru je trava , ali tu imam svega par stvari okalemiti...Danas sam , međutim, bio na lokaciji vinograd i orezivao voće,koje je u sklopu sa vinogradom, sa malo zemlje na opancima...ali podnošljivo...Tu sam okalemio jednu jabuku -zimsku na divljoj podlozi koja je sađena još pretprošle godine...u svesci piše da sam je prošle godine okalemio 14 marta i nije se primila...isterala prut uvis skoro metar...eto na isti dan sam ponovo okalemio istu podlogu...U susednoj parceli sam okalemio dve dunje sa viljom , direktno skinutim sa drvetza prilikom orezivanja...Posle sam sa istom plemkom okalemio još tri divlje jabuke nađene slučajno na susednoj parceli...ne ne , to prelazi u bolest...neizdrž...(ili kako se već kaže...kome treba nek stavlja navodnike).
 
Gandrad,
znamo šta je kaljavo, nije lokalizak, neka stara riječ izgleda latinskog porijekla.
Kaljav, blatnjav.... Kaže majka dijetu kada izadje napolje "Pazi, nemoj se ukaljati":osmeh:

Ja sma uglavnom iskalemio šta sam imao.
Sve radim "kalemljenje na procjep". Ostale načine sam pokušavao ali niakda mi nije ništa uspjelo.
Kaže "kalemi se u devetoj sedmici poslije Božića" - narodno predanje tako kaže.
A to je po mojoj računici bila prošla sedmica. Lako je zapamtiti jer je u toj sedmici 8 mart :osmeh:.

Doduše ova godina je kasnija pa se može kalemiti i poslije devete sedmice...
 
Da, izvinjavam se svima za one navodnike...no, smatrao sam da trebam objasniti, jer ipak to "kaljavo" ne označva ,nešto kao isprljati se ili slično, nego stanje te površine...To se isto kaže i u vreme okopavanja kukuruza ili pak drugog useva ili zasada, tjt. očekivanje da ćete se isprljati , odnosno ukaljati...Pa se kaže:"kaljavo je...neću ni probati..."
No što se tiče kalemljenja, danas sam okalemio iz ruke šest trešanja i sedam krušaka, ma divljim podlogama, koliko sam imao na raspolaganju , koje sam sačuvao napolju u pesku...Plemke trešnji koje sam čuvao i dobio od kolege sa našeg foruma su sve "krenule" i ko zna šta će biti sa njima, no ukalemio sam pa kako bude...Oko podneva sam ipak prošetao do šljivika i okalemio nekoliko stvari... te u komšiluku, ranije obećano....neke kajsije i trešnje.
 
Kada sadite kalemljeno iz ruke? Imam nesto kalemova u trapu pa sam hteo za vikend da ih zasadim, ali me pokolebalo vreme.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja juce i danas iskalemio sve sto sam imao u selu. A vidim da su tresnje vec krenule, kao i azijska kruska. Ostalo miruje.

- - - - - - - - - -

Ma kalemicu i ja tazbini sjutra 3 prastare kruske na divljake od jesenas pa kud puklo da puklo ne moze se cekati vise :osmeh: ..jel kalemio neko stenlej ili cacanku na bjelosljivu,to mi je bas zelja da odradim imam ih oko kuce gomilu sve cu ih prekalemiti..
Na belosljivu kalemi kajsiju, to je najbolja podloga, po dosadasnjim istrazivanjima, a i iskustvu starih kalemara-starih kalema na bvelosljivi. Mislim da se moze kalemiti i sljiva, samo je zalosno unistavati takvu podlogu za sljivu. Ljudi debelo placaju sadnice kajsije na belosljivi. Samo neka bude visoko kalemljena.
 
Ja juce i danas iskalemio sve sto sam imao u selu. A vidim da su tresnje vec krenule, kao i azijska kruska. Ostalo miruje.

- - - - - - - - - -


Na belosljivu kalemi kajsiju, to je najbolja podloga, po dosadasnjim istrazivanjima, a i iskustvu starih kalemara-starih kalema na bvelosljivi. Mislim da se moze kalemiti i sljiva, samo je zalosno unistavati takvu podlogu za sljivu. Ljudi debelo placaju sadnice kajsije na belosljivi. Samo neka bude visoko kalemljena.

Hvala kolega probacu,mozda razvijem i neki biznis od toga ko zna ..mada u mom kraju slabo ima kajsije bas ..i ja okalemio danas jedno 30 tresanja do u samu noc,neke su bile krenule cak poludio sam a bas sam neki dan odje clanu objasnjavao kako da cuva da ne krenu :osmeh: ..nisam imao srca da ih bacim no nakalemio pa sta bude samo im je vrh pupoljka zelen malo ..

- - - - - - - - - -

Ja juce i danas iskalemio sve sto sam imao u selu. A vidim da su tresnje vec krenule, kao i azijska kruska. Ostalo miruje.

- - - - - - - - - -


Na belosljivu kalemi kajsiju, to je najbolja podloga, po dosadasnjim istrazivanjima, a i iskustvu starih kalemara-starih kalema na bvelosljivi. Mislim da se moze kalemiti i sljiva, samo je zalosno unistavati takvu podlogu za sljivu. Ljudi debelo placaju sadnice kajsije na belosljivi. Samo neka bude visoko kalemljena.

Hvala kolega probacu,mozda razvijem i neki biznis od toga ko zna ..mada u mom kraju slabo ima kajsije bas ..i ja okalemio danas jedno 30 tresanja do u samu noc,neke su bile krenule cak poludio sam a bas sam neki dan odje clanu objasnjavao kako da cuva da ne krenu :osmeh: ..nisam imao srca da ih bacim no nakalemio pa sta bude samo im je vrh pupoljka zelen malo ..
 
Nisam na vreme spremio kalem grancice kajsije, malo je krenula tj crvene se cvetni pupoljci, da li mogu da probam direktno sa stabla na podlogu? Konkretno podloga je takodje kajsija na necemu, stara 4 godine, ali dve zaredom iskasapljena tako da ima puno pogodnih jednogodisnjih grana za kao podloga. One su vec procvetale, to je rana sorta zato menjam.
 
Nisam na vreme spremio kalem grancice kajsije, malo je krenula tj crvene se cvetni pupoljci, da li mogu da probam direktno sa stabla na podlogu? Konkretno podloga je takodje kajsija na necemu, stara 4 godine, ali dve zaredom iskasapljena tako da ima puno pogodnih jednogodisnjih grana za kao podloga. One su vec procvetale, to je rana sorta zato menjam.
Ja sam kalemio takve grancice i primale su se, bitno je da ne krene lisni pupoljak. Danas sam probao da kalemim tvoju kajsiju od one jedne sto mi se primila, grancicom na mladu divlju kajsiju, videcu da li ce uspeti. A letos sam pupoljkom kalemio gde god sam stigo, "oktopodova kajsija" po celom naselju. :osmeh:
 
Evo sad najavljuju 5 dana kisu opet i sto nije krenulo krenuce u frizideru ali cu svakako sve nakalemit..cip okulacija je vrhunska stvar ljudi to mi je odlicno uspjelo jesenas i svakom preporucujem ..
 
Ljudi sta mislite da li nisam zakasnio da kalemim od ove tresnje? Kalemio bih na divljake pored nje tj na izdanke....

I stara sorta jabuke kalemljena na divljaka.

4c82cd81c73b1c3acc373fae7f8a8a49.jpg
9f78aca8f123a9764972290fa377e2a8.jpg
b5a0914a34f6b53aec840fab5306107c.jpg
1d81f0c66214b2c010ef22b56585bfda.jpg
970c3b247cb14afae7d1403545c3c955.jpg
bf535998d6c7a9595d7b2d9891049e00.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Jel si imao neki plod? :)
Nisam, kalemio sam prosle godine u prolece grancicama koje si mi poslao, samo se jedna primila, od one sitnije, pored puta. Ona je isterala prosle godine tri pruta, od dva sam kalemio cipom gde god sam mogao u avgustu, negde se uhvatilo, negde nije. A sad sam skratio tu trecu granu sto je ostala, i od nje kalemio u dvoristu, na divlju kajsiju, jer je odbacila sva kalem okca od letos. Videcemo da li ce se primiti na grancicu.
 
Drugari,zamolio me rodjak da mu sjutra nakalemim murvu(dud),a ja to nisam nikad radio prije plus on nema sacuvane plemke nego da skinemo odmah,kaze nisu krenule,jel se radi dud sad isto ko i sve na klasicne nacine ili ima neka caka? Pozz
 
Ja sam dud kalemio u procep, pre neku godinu i primio se bez problema. Mada citam ovde da se kalemi u avgustu, a meni se u avgustu nije uhvatilo nista na dudu.
 
Nazad
Vrh