Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ima na ovom videu, (15. minut) čiča pokazuje kako se kalemi orah i prikazuje kako rešava problem sa 'suzenjem' on priča bleeding (što znači krvarenje). Ukratko podloga se poseče dvadesetak centimetara iznad mesta gde će se kalemiti a onda se u malo iznad zemlje zaseče da orah-podloga 'isplače'. Kada se kalemi odseče se dvadesetak cm od vrha, okalemi se i opet zaseče da bi ispustio sok jer taj sok najviše smeta pri kalemljenju.

U kućnim uslovima kao što je kolega Gandrad radio kalemi sa tako da podloga polako kreće, tj. da je tek poterala sokove, tako da to suzenje nije veliki problem. Tu je problem da se pogodi temperatura zemljišta i vazduha i vlažnost vazduha u kome se nalazi kalem.
 
Ja mogu da potvrdim, za onako kako sam radio u zimskim uslovima, imam u rastilu četiri komada...tako veličine oko tridesetak cm. visine ...i negujem ih dalje...
Da podsetim: 25 komada sam okalemio...primilo se sedam kalema... izneo sam pet u rastilo...
Ja sam zadovoljan, jer sam radio za moje potrebe...najesen ću razmisliti da li ću ponoviti...
Kalemljenje na zeleno nisam probao i kolegi mogu da čestitam na uspehu!
 
Ima li neku iskustva kako prekalemiti stariju sljivu na dzanarici? Mislim da je podloga dobra, oko 20 i koju godinu, a sljiva je istrosena. Da li pustiti izdanak pa na njega kalemiti? Druga opcija je seci stablo do podloge pa kalemiti, ali nema hranilicu, a ako isecem visoko i ostavim jednu granu, to je vec sljiva, nije podloga?

https://youtu.be/mMqkbUdsp88

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Kupio sam pre 2 godine patuljastu breskvu (nektarina), ove godine je prvi put rodila. Miris , ukus fantastican. E sad posto je kalemljenje na spavajuci pup na pragu, ako bi ja od nje uzeo plemku i kalemio na vinogradarsku breskvu, ona nebi bila patuljasta,jel tako. Uzgred koja se podloga koristi za patuljaste breskve, verovatno neso krzljavo ali sta. Hvala unapred
 
mirlee, ne moze u avgustu, samo u prolece.
DejoJe, ja sam kalemio grancicom istu tu patuljastu nektarinu, i prve godine rasla je krzljavo, ali sam posle prekalemio, jer mi je to samo ukras. Mada ukus nije los kad dobro sazri . Probaj da odnegujes podlogu pa kalemi visoko, efektivnije izgleda. E sad ako je podloga vinogradarske breskve mozes, a ako je badem ili neki klon neces moci bez istog. Ja ne znam na koju podlogu rasadnicari kaleme.
 
Nisam siguran za cip, a za "T" sam negde pročitao da može, ali uz odgovarajuću pripremu: nekoliko dana pre kalemljenja se čokot, koji je podloga, mora dobro zaliti, kako bi se kora lako odvajala. Ja sam probao bez zalivanja, ali je kora bila tako čvrsto slepljena, da sam je samo nepotrebno oštetio.
 
Nisam siguran za cip, a za "T" sam negde pročitao da može, ali uz odgovarajuću pripremu: nekoliko dana pre kalemljenja se čokot, koji je podloga, mora dobro zaliti, kako bi se kora lako odvajala. Ja sam probao bez zalivanja, ali je kora bila tako čvrsto slepljena, da sam je samo nepotrebno oštetio.
Ako moze T, moze i cip sigurno. Ako se ne odvaja kora i jeste preporuka da se odradi cip jer nema odvajanja kore nego cisto skidanje i umetanje kako bi se reklo. Obicno zbog zalivanja kalemljenje na pupoljak izvegavam, ali ova godina je izgleda pogodna pa da iskoristim gde moze.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Da li neko kalemi na spavajući? U razgovoru sa kolegom, koga sam pozvao da mi nakalemi nešto, jer je vičniji i iskusniji od mene, ovim načinom kalemljenja, izvuko sam zaključak da je godina dosta "ranija" , a jeste, i da je malo kasno za kalemljenje , na ovaj način.
Tako da je pristao samo da probamo da nakalemimo kajsiju na podlogu sejanca kajsije...a za ostale, a imam podloga i jabuka i krušaka te mušmula, tvrdi da je kasno!
 
Da li neko kalemi na spavajući? U razgovoru sa kolegom, koga sam pozvao da mi nakalemi nešto, jer je vičniji i iskusniji od mene, ovim načinom kalemljenja, izvuko sam zaključak da je godina dosta "ranija" , a jeste, i da je malo kasno za kalemljenje , na ovaj način.
Tako da je pristao samo da probamo da nakalemimo kajsiju na podlogu sejanca kajsije...a za ostale, a imam podloga i jabuka i krušaka te mušmula, tvrdi da je kasno!
Tresnju sam kalemio krajem jula, proverio i primila se. Jabuku sam radio pocetkom avgusta i dobro se kora odvajala, bilo dosta kise tada, a nakon toga je upeklo i to nisam proveravao.
Sada vec mora da se zaliva, ali mislim da moze.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja sam cijepio murvu na murvaća na koso i na pupak prije 10 dana. Prijem dobar za sada. Stegao lastikom a preko folijom zamotao. Samo pupak i peteljka lista vire.
Prije dva dana dodao još dva pupka na grani gdje sumnjam u primanje jer se peteljka ne odvaja. Podloga je stara 10 do 15 godina pa ima soka dosta.
Folija drži da se ne isuši pupak ili kalem grančice. Jedna kalem grana je bila potpuno mlada i zelena i primljena.


Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 
Pisao sam već da sam zimus okalemio neke orahe...
Napolju su još od proleća, ali nekako mi slabo napreduju!!!
Naravno da se trudim da ih redovno obilazim, okopavam, đubrim, zalivam...ali nekako slabo...
U početku kad su izbacili onaj prvi zeleni list iz pupoljka, vrlo brzo se od njega napravio žbunić na vrhu od malih listića i grančica...očistio sam to sve i ostavio najaču grančicu, u smislu vodilice, i lepo je krenulo , ali ne u visinu nego opet u širinu...dobro, ima malog porasta u visini u odnosu na prethodni period , ali opet žbunić ...
Nikako , da se odvoji lastar, i krene u porast, kao kod ostalih voćaka....
Ne znam da li je to karakteristika ove biljke ili sam negde pogrešio...pomišljam da opet očistim , i ostavim jednu vodilicu...no nesmem, da ne zajebem nešto...ili da pojačam veštak...
Ostale kalemljene voćke"otišle u nebo", odmah tu pored... i jabuke i kruške i trešnje i kajsije...doduše i kod mušmula je nešto manji porast...
Treba mi savet!!! Ili bar mišljenje...
Hvala!
 
Mislim da kod oraha koren mora da bude veći od dela iznad zemlje.... slabo napreduje. Nije mi jasno kako kod rasadničara naprave dvogodišnje sadnice da budu dva metra visoke.
 
Vecina rasadnicara koristi specijalizovana djubriva,kako bi ubrzali rast i razvoj.
Verovatno je tu problem.
Sada je kasno za unos djubriva jer se blizi kraj vegetacije,ostalo bi mnogo delova koji nisu zadrveneli i bili podlozni izmrzavanju.
 
Hvala vam na odgovorima!!!Nije ni meni jasno, kažem one druge biljke pored njih jako dobro napreduju, neke jabuke su preko metar i po isterale, tako da sam morao da ih prekraćujem na 80 do 100 cm, da razvijaju prevremene grane ,kad već tako bujaju.
Ipak sam ja razmišljao o dodatnom đubrenju , a možda ću to i uraditi...naime planiram da ih izvadim na jesen pa u trap u podrum, onda nema šta izmrznuti , bez obzira u kojoj fazi je dočekala zimu...
Na kraju, i rasadničari vade i trape preko zime.
 
Nije nemoguce da ti je prosto los kalem, tako da se ja ne bih trudio da to poteram, vec sta bude bude, a za prolece spremi da okalemis jos koju
 
Uh! Hvala ti Oktopode na savetu...no nisam siguran da bih opet prošao kroz to...
Ipak je to bio zamoran i zahtevan proces ( koji sam ranije opisao), koji sam ja nekako, na samoj ivici, uspeo da ostvarim.
No videću.... Da , od ovih , šta i kako bude...svakako ću ih izvaditi i uneti unutra tokom zime, umesto da ih , kako je planirano, zasadim na stalno mesto.
Posebno s'toga, što mi je to, stalno mesto, dosta zahtevno i teško...na ivici šume sa malo vlage, tokom leta , toliko ispuca zemlja , da i za ostale voćke nekoliko puta godišnje prekopavam i malčiram da bi ,zatvorio pukotine kojim se izvlači vlaga iz tla pri ovakvim danima sa visokom temperaturom.
Taj deo je jako zahtevan, a nemam baš uvek vremena da dodajem vodu, da i malo lošiji koren na biljci odustaje tokom leta...Već nekoliko godina pokušavam da popunim neka mesta, pa čak i ove , toliko kišne godine imam sušenje, jedne šljive (kalem stenlija na ranki) i kruške...da šljiva i kruška su bili izdanci....Da ne pominjem sitne bobice ,kao ribizle, jošte i maline koje "teraju" neko vreme....
 
Svaka cast. Ja vise nemam sta i gde da kalemim, sve sto je bilo u mojoj blizini okalemio sam.:osmeh: Ja sam foliju skidao krajem oktobra, pre onih vecih kisa i vlaznog vremena. Primetio sam da je bolje zakasniti nego prerano skinuti, pogotovu cip, jer hoce kalus da se osusi. Mora da sazri lepo pa se onda skida.
 
Molio bi za savjet a to je: Htijeo sam da kalemim oskruš al neznam dan je brekinja pogodna za podlogu i dali se oskruš može kalemiti?
Jedan tip mi reče da se oskruše ne kaleme neho da se dobivaju iz sjemena
Molio bi za savjet hvala
 
Nazad
Vrh