Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

ovo me interesuje da li moze, znam za vegetativne podloge koje koriste rasadnicari, dunja ma, ba, jabuke m..., ali za divlje?
mozes li opisati tu divljaku koju si uzeo iz sume kakav joj je koren bio i kako napreduju kada su okalemljene?
znam da je divlje kruske i jabuke najbolje dobiti iz semena, ali ovim putem je mnogo lakse.

Nije ni blizu lakse cak naprotiv, samo za sejanje treba vreme i organizovanost
 
Juče sam posijao 50tak koštica Džanarike i oko120 Bjelošljive tako da si probam riješiti podloge za šljivu i kajsije za nagodinu a ako koja baš uznapreduje možda i za na pup već najesen.Stratificirane od 11 mj do juče u vlažnom pjesku u frižideru na 0-5 c° vidio sam 2-3 kom džanarike da su već pustili klicu znači da je stratifikacija odrađena jedino me brine što nije probila ni jedna bjelošljiva ali vidim na forumima da i inače teže klija valjda će sad u zemlji proklijati . Bio bi zadovoljan i sa pola.
 
kalemio sam sljive neke na uzimao sam ono vodopije. nisu se primile zasto koje to granje treba se uznu da bi primile.
 
Moze li se reci za kalem da se primio ako je u sledecoj fazi:
1ba6a9eb8fc31de92787a75512c29019.jpg

c43b46d87fa52e152bee6a630ad402d4.jpg


Ne znam koliko kalem grana sama moze da istera pupoljak pa zato pitam.
Prvi put sam kalemio na jednogodisnje podloge pa mi nesto brzo krenulo, a inace na debljim podlogama to traje po par nedelja.
 
Primilio nego sta super samo napred lepo je videti kad nesto uspe . Entuzijast javi kako napreduje dzanarika i belosjiva kad klija verovatno je da je belosliva mnogo tvrdja kospica pa ce kasnije. U šta si ih posijao zemlja,supstrat i da li si u kontejnere ili direkt u zemlju?
 
Sijao sam direkt u zemlju ali uz pripremu. Prvo sam zemlju dobro izfrezao pa iskopao jarak za ašov dubine ,stavio po dnu pregorenog stajskog đubra i zagrnio zemljom po vrhu zalio vodom poredao koštice na 10tak cm razmaka i prekrio sa otprilike 5 cm zemlje pa opet zalio.Pokazao mi se ovaj način jako dobar za lozu u školici pa sam sad tako probo i sa šljivama pa ću da vidim.
 
Zna li neko kako posejati i posaditi podlogu dunje kruske sljive lesnika.
Imas u temi o tome dosta...
Kanta dno izbusis - kojekakve mesavine (glistenjaka, stajnjaka zemlje ) za brzi rast do pola kante napunis, pa sloj peska i u pesak seme stavis pocetkom 11-og meseca
Seme je u pesku nece istrunuti, u prolece kad krene zile dodju do kvalitetne zemlje i lepo raste.
 
Mirlee, ne mora da znaci da su se primile. Moj otac je jedne godine neiskoriscene kalem grane pobo po parceli nesto je razmeravao i one su takodje olistale i jako dugo je taj list stajao. Ne znam dal ima veze s tim sto su bile pobodene, a mnoge su bile pobodene i naopako. Ista stvar sa onima sto smo bacili na djubriste, i one su olistale bile.
 
Oktopod, to je i meni bilo na umu pa sam iz tog razloga pitao.
Ne znam koliko moze kalem grana sama da potera, ali verujem da je to zeleni pupoljak i mozda malo da se otvori, a sve pre toga je uspesan prijem.

Treba mi mala pomoc! Napravio sam neki mini rasadnik i kalemio, na polovini su zeleni pupoljci, a druga polovina jos miruje. Podloge zasadjene na jesen i u februaru su krenule i tek kada sam bio siguran da biljka zivi, kalemio sam.
Sada me interesuje sta dalje, tj. kako da im pomognem, cime da djubrim i kada. Ako ne padne kisa sledeca dva dana, obavezno cu zaliti i posuti slavol koji mi je ostao. Inace sam pokosenu travu stavio oko biljaka, a verovatno cu izmedju postojeca 3 reda staviti crnu foliju. Sve okalemljene tresnje, visnje, jabuke, kruske su za mene i za poklon, nije mi bitno da to nesto izgleda, samo da pomognem u prezivljavanju. Podloge su divlja tresnja, jabuka, kruska, dunjja 29, m106.

Jedan kalem koji je jako brzo krenuo i bio mi je sumnjiv, napreduje po meni neverovatno. Iz panja divlje tresnje, poteralo je par mladica od godinu dana, kalemio sam neku krupnu visnju, plemka krenula posle 4, 5 dana, a posle 15, 20 dana:
675267e0039f9e5fb1d8840c71605c66.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ја све што сам калемио гранчицама из пијеска, скинутим почетком децембра није се ништа примило. Такође на јесенас пресађеној подлози се није ништа примило. Оно што сам калемио гранчицама скинутим са стабла на лицу мјеста и на подлози на сталном мјесту све су се примиле. О чувању гранчица од децембра више нећу да мислим, све скидам на лицу мјеста и калемим.

- - - - - - - - - -

Битно је да су кренули сокови у подлози, а и ако су кренули у племци није тако страшно. А да угањам да племка мирује, а подлогом колају сокови је тешко изводиво.
 
Ma skidas samo onu kolicinu grana i to u periodu pre samog budjenja, da produzis vreme kalemljenja - ako imas vise za kalemiti
 
Ja sve sto sam kalemio iz peska primilo se, ali februara skidane...
Ја све што сам калемио гранчицама из пијеска, скинутим почетком децембра није се ништа примило. Такође на јесенас пресађеној подлози се није ништа примило. Оно што сам калемио гранчицама скинутим са стабла на лицу мјеста и на подлози на сталном мјесту све су се примиле. О чувању гранчица од децембра више нећу да мислим, све скидам на лицу мјеста и калемим.

- - - - - - - - - -

Битно је да су кренули сокови у подлози, а и ако су кренули у племци није тако страшно. А да угањам да племка мирује, а подлогом колају сокови је тешко изводиво.
 
Ja moram da se pohvalim, da sam imao 100% prijem, bar za sada tako deluje. Kalemio sam samo trešnje sa plemkama uzetim istog dana i sa onim čuvanim u frižideru.
Zanima me kada se bira koje grančice ostaju, a koje ne? Imam jedan kalem na koji sam stavio 6 plemki u procep i 3 pupoljka na čip, verovali ili ne sve se primilo (ili bar tako izgleda). Šta je bolje ostaviti, procep ili čip? Ili da gledam koje budu najjače pa njih da ostavim?
 
Ja pak imam jedno glupo pitanje, ostalo mi je u frizideru nesto grancica kruske, dal je (pre)kasno da ih okalemim na divlju?
 
Ja pak imam jedno glupo pitanje, ostalo mi je u frizideru nesto grancica kruske, dal je (pre)kasno da ih okalemim na divlju?
Po meni je to skroz ok opcija i takodje imam jednu turu plemki u frizideru koje nisam stigao da iskoristim, a uskoro cu.
Neke kruske su mi krenule u frizideru, to treba paziti, a pogresio sam i sa kolicinom vlage u pojedinim kesama, tako da su grane propale.
Opcija cuvanja u frizu mi je odlicna, uspeh poprilicno dobar, a ove godine sam skupljao plemke pocetkom februara.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh