Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ne bih se slozio jer sam polivao u isto vreme i jedno i drugo, cak se sanduk mnogo brze isusivao, u basti je bilo uvek vlazno jer je bilo malcirano, a sanduk je skoro uvek bio suv. Mislim da ima veze sa kolicino supstrata i dubinom, koja u sanduku nije bila veca od 50cm.
 
U basti voda pokriva vecu povrsinu zemlje,razliva se,vetar je lakse isusuje u povrsinskom delu i uz sve to ima manju dubinu rastresite zemlje,eto na primer vadio sam neke stare sljive sadjene u pesku sve zile su bile rasprostrene na 10-15 cm dubine jer zuti pesak ima uvek vlage dok je u tezim zemljama drugacija prica

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Opste je pravilo da se biljke bolje uzile u tesnijem prostoru. Zato se sve sadi u male saksije pa posle u vece, niko nije nista sadio odmah u najvecu saksiju.
 
Postoje razliciti pristupi gajenju sadnica, sa jedne strane onaj: od manje ka vecoj saksiji ili u zemlji uz godisnje presadjivanje kako rade rasadnici za gradsko drvece. Dobija se lepo razgranat koren koji se lako prima i sadnica koja relativno brzo raste. Usled presadjivanja centralni koren je obicno isecen ili ostecen.
Sa druge strane celije na vrhu centralnog korena su nezamenljive, postoje istrazivanja koja pokazuju da samo na vrhu centralnog korena postoje "inteligentne" celije koje vode koren ka vodi. Samo te celije mogu da nateraju koren da probije pluzni djon ili sloj tvrde zemlje u potrazi za vodom. Naravno da je takva sadnica nezavisna od zalivanja i mnogo dugovecnija ali sa druge strane se sporije razvija u startu. Dakle postoji razlika u "inteligenciji" celija na vrhu centralnog korena koji je samo jedan i na vrhovima ostalog korenja.
 
Jel ko počeo da sakuplja plemke za kalemljenje?
Ja planiram ovih dana, da obiđem neke lokacije za kruške i kajsije , nešto već imam u frižideru ( od kolege Vuxsd-a), no trebaće mi još ponečega...
Ako neko ima viška nečega...?
 
ja sam poceo jos prije bozica ,mada u odnosu na proslu i pretproslu godinu nemam vise toliko pretrpan frizider :osmeh: jos par tresanja i dunja i gotovo,ne mogu iscekati kalemljenje .
 
Konacno sam uslikao kalem tresnje koji sam hteo da vam pokazem. Posto vise nemam sta da kalemim, kalemim divljake gde nadjem. U ovom slucaju, moj komsija je posadio izdanak svoje tresnje, za koji je mislio da ce biti isti kao maticna. Ja sam znao da je to izdanak podloge jer je list bio potpuno drugaciji. Nisam hteo da se raspravljam, jer je to sadjeno da beru komsijska deca. Kad je rodilo, neke sitne, kisele, krv crvene tresnje. Sam me je pozvao da kalemim.
Opet nisam hteo da kalemim pod koru, jer smatram, da je to najlosiji nacin kalemljenja, pogotovu za tresnju i kajsiju, gde se posle cesto na spojnom mestu naprave rane i kalem se osusi.
Kalemio sam na dve grancice koje su bile nisko, i nisu bile mnogo deblje od plemke.
Prvo sam odsekao dobar deo krune, Zelenom bojom je prikazano koliko je to bila velika tresnja, ostavio samo dve hraniteljice. I kalemio na te dve male grancice, sa jdedne strane jednom grancicom, engleski spoj, sa druge strane sa dve grancice sa strane, isto engleski spoj. Vidi se na slici crvenom boljom obelezeno, tada je vec bilo kalemljeno, 23.03.2018. I najbitnije obmotao samo strec folijom. Da sam kalemio pod koru morao bih da motam tri dana, kako bih zastitio kalem mesto.
Kad se kalem primio, odsekao sam sve do kalema, i ostavio dvadesetak santimtra , jer tresnja zna da se osusi ako se presece bas kod kalema. Prekrio teglom, dok presek ne zaraste. Naravno teglu, posle nekog vremena uzela neka prolaznica za zimnicu, ali je odradila svoje.
Rezultat kalem koji je za godinu dana izrastao neverovatno mnogo. Da je kalemljeno pod koru, mnogo bi malji bio porast.



- - - - - - - - - -

Ono sto sam primetio je da tresnja voli malo hladnije vreme posle kalemljenja. Ako se kasno kalemi, smolotoci i kalem propadne brzo.
Vidi se sa slike da je kalem lepo srastao i da tu nece biti propadanja. Desno je stela, levo burlat i neka slabobujna, krupna, kojoj grane rastu na dole, ne znam koja je sorta.
A ono u pozadini obelezeno plavom bojom, je druga tresnja koju je posadio isti komsija. I kad me pitao da prekalemim i nju. Ja mu reko da sam nju vec prekalemio godinu dana ranije na pupoljak, krisom, jer sam znao da je divljak. :osmeh:
 
Ja sam danas bio u "lov" na plemke...
U pitanju je star stablo jeribasme...
Evo alatke za skidanje...
A evo i rezultata...
A evo i ovog drveta iz daljine...
I još malo dalje...
A ovo je prastara kajsija, sa koje sam takođe skinuo, doduše jako tanušne, ali ipak plemke , koje ćer valjda poslužiti...
Bilo je već oko tri sata danas, tako da nisu najjasnije fotografije, uz malo oblaka , i neiskustva zbog bleštila snega...valjda sam trebao ići sa druge strane.
Inače kruška je obrasla bršljanom i sva je zelena i sada kao neki džin, u beloj okolini, a u prečniku ima preko metar i po, po mojoj slobodnoj proceni...
Kajsija je skoro mrtva, one gore grane nisam nikako mogao da dohvatim ni proverim , ima li nešto mladara, a ova dole imala je samo jednu grančicu živu i od nje sam sakupio nekoliko , jako tankih plemki...
Nažalost , morao sam metodom lomljenja , tjt. onom rakljom povlačio sam dole i polomio grančicu debljine prsta ,te koristio vrhove...Inače oko nje se obrađuje sa svih strana i ostalo je nešto mladara belošljive oko nje...verujem da će sledeći prolaz traktora oboriti i nju...
Po tome kako sam se raspitivao kod starijih ljudi , otprilike je od pre drugog rata ili za vreme ili eventualno neposredno posle 45-te sađeno i jedno i drugo drvo...
Što se tiče plemki , meni još nedostaju jabuke budimke, te kruška karamanka i naročita mi je želja da imam kiferov sijanac i možda još neka vrsta kajsije...zaklopčanka i sl.
 
Poslednja izmena:
IMG_20190213_125332.jpg


Voluharice...
Definitivno smanjujem rasad, jer se tako manje nerviram
Ako ko zeli neku sortu, na vreme se javi i preuzima sadnicu do decembra, za ostale varijante vise nisam.
 
Poslednja izmena:
Gre(h)ota!
No, nemoj se nervirati!
Nema manje ili više nerviranja!
Sve je nerviranje , bez obzira na intenzitet, pogotovu sopstvenim merilima-subjektivizam.
Jer nerviranjem se troše nervi, nervni završeci, samim tim i "električni vodovi i pražnjenja unutar našeg tela, kraće rečeno starenje. Zašto su stariji ljudi smireniji?
Neko kaže: iskusniji, oguglali na sve i svašta...
Ma ne!
Potrošili su sve nerve , ili organe i načine , kako organizam zadužen za te stvari reaguje...
Nemaju se čime nervirati...
Zato druže, ne nerviraj se... sačuvaj malo nerve i za starost!
Pozdrav druže, i u savršenstvu ima manjih manjkavosti, makar i u obliku tih malih životinjica.
Ali eto, našao si izlaz: nedaš im hranu, u obliku tih divnih , oplemenjenih sadnica, nemaju ni mogućnost da te nerviraju...



P.S. Jel ovo nekome liči na ono : "sve u životu je s...nje, sem p....nja..."
Ako nekome, pak liči... nek ne nalazi sličnosti!
 
Postoje razliciti pristupi gajenju sadnica, sa jedne strane onaj: od manje ka vecoj saksiji ili u zemlji uz godisnje presadjivanje kako rade rasadnici za gradsko drvece. Dobija se lepo razgranat koren koji se lako prima i sadnica koja relativno brzo raste. Usled presadjivanja centralni koren je obicno isecen ili ostecen.
Sa druge strane celije na vrhu centralnog korena su nezamenljive, postoje istrazivanja koja pokazuju da samo na vrhu centralnog korena postoje "inteligentne" celije koje vode koren ka vodi. Samo te celije mogu da nateraju koren da probije pluzni djon ili sloj tvrde zemlje u potrazi za vodom. Naravno da je takva sadnica nezavisna od zalivanja i mnogo dugovecnija ali sa druge strane se sporije razvija u startu. Dakle postoji razlika u "inteligenciji" celija na vrhu centralnog korena koji je samo jedan i na vrhovima ostalog korenja.
Imas li mozda link tog istrazivanja?

- - - - - - - - - -

Nego belosljiva
Imam utisak da je ovo bolja podloga, sto za kajsiju ali i za sljivu - pre prorodi jakooo dobar napredak meni su ove dole imale porast i po 2,5m sa tim zilama, a opet manju bujnost.
Ima veka, okitila se cvetnim pupoljcima slikat cu ih ovih dana i dobra stavka su ti korenovi mladari pogotovo ko voli zakalemiti sebi vocku.

belosljiva-2.jpg
belosljiva1.jpg
Belosljiva.jpg


- - - - - - - - - -

Kolt kazu izbegavaj ga zato sto lako dobije rak korena
Ima jedna caka ako se podloga gusce sadi i napravi gusta krosnja buduca podloga uopste ne mora biti u zemlji gde i dobije zarazu koja prouzrokuje rak korena
Ako se imalo zadrzava vlaga desava se ovo na bazalnom (donjem) delu grane.

kolt.jpg

kolt1.jpg
 
IMG_20190213_125332.jpg


Voluharice...
Definitivno smanjujem rasad, jer se tako manje nerviram
Ako ko zeli neku sortu, na vreme se javi i preuzima sadnicu do decembra, za ostale varijante vise nisam.
Postoji caka protiv voluharica, ali ne znam koliko je ucinkovita. Tu gde trapis voce, ili u jamu oko korena kad se sadi, baci se po saka polomljenog stakla od automobila, ili nekog koje puca tako, na sitne komadice. Voluharice tu zemlju ne prekopavaju i koren ostaje zasticen. To sam procitao negde, e sad da li radi treba ispitati.
 
Добио сам јуче племке Оскоруше. Тек када сам их стављао у фрижидер, видим да се зелене пупољци. Да ли да одмах калемим, или да их држим у фрижидеру још неко време? Подлога ће бити дивља крушка.



У фрижидеру већ имам племке од 15-так старих (безимених) сорти крушака, не млађих од 100 година. Сва су у неодржаваном стању, а ипак рађају. Једно сам успео да заљуљам, гурајући га у висини мојих руку. А са једног, које је било толико шупљо, да су морали да га подупиру, да не би пало на комшијину кућу, сам узео племке после 10-15 дана, из снопчића већ уредно исеченог и изцепаног, па шта буде.
 
Добио сам јуче племке Оскоруше. Тек када сам их стављао у фрижидер, видим да се зелене пупољци. Да ли да одмах калемим, или да их држим у фрижидеру још неко време? Подлога ће бити дивља крушка.



У фрижидеру већ имам племке од 15-так старих (безимених) сорти крушака, не млађих од 100 година. Сва су у неодржаваном стању, а ипак рађају. Једно сам успео да заљуљам, гурајући га у висини мојих руку. А са једног, које је било толико шупљо, да су морали да га подупиру, да не би пало на комшијину кућу, сам узео племке после 10-15 дана, из снопчића већ уредно исеченог и изцепаног, па шта буде.
Ako treba, pogledacu moju oskorusu pa ako nije krenula, mogu da ti posaljem.
Budi se polako priroda, uzimao sam plemke nektarine juce i vidim da se crveni pupoljak.
Po meni ta odsecena kruska je sigurno ok, bilo je vlage, hladno, mislim da nije propala.
Inace praktikujem ako postoji sansa, da isecem deblju granu na starom stablu i tu potera nekoliko dobrih grana, divlja podloga je cudo.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Izvadi divlju krusku okalemi i drzi je okalemljenu u posudi sa vlaznim peskom u prostoriji gde nije minus temperattura
Nedelju dana kad samislis da je sadis drzi je u sobi gde ti provodis gde su jace temperature tu ce ti spoj lepo kalusirati i onda iznesi kada se pupoljci lepo otvore i posadi
 
Kad ste već kod kruške, u kakvom području i na kakvim mestima se mogu naći izdanci divlje kruške za podlogu? Već duže vreme većinom u prolazu posmatram razna mesta i još nijedan nisam našao. Sad u nedelju smo ceo dan proveli po zapuštenim voćnjacima u selu i obeležavali razne podloge, svega ima sem kruške.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh