Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Et posadih ja nju danas, pa sta joj bog da.. Al mi niko ne rece radal to upste i imal neki vijek trajanja....

Radja sigurno samo ce biti problem u kasnijem razvoju posto je kruska mnogo bujnijeg rasta i bice deblja od podloge.Ja licno imam dunju na glogu peta god.i nekako mi krzljavo raste sto naravno meni i odgovara jer je zasadjena u vocnjak gdje su jabuke na m9 rada redovno
 
Pozdrav forumasi,

da li se monilija prenosi preko kalem grancice? Imam kajsiju staru oko 20 godina koja je vec zahvacena (pola krosnje se bilo osusilo) a sasusene grane sam posekao. Kada rodi plod je krupan i sladak zato bih je razmnozio. I zato bih trebao vas savet da li vredi da se koriste kalem grancice sa takvog drveta.
Hvala
 
Monilija se uvuče u grančicu i u tom smislu - da, prenosi se. Ali to nije nešto o čemu treba da brineš jer ona ulazi preko cveta a ti ćeš uzimati jednogodišnje grančice u koje nije imala kako da uđe, ako bismo sada zasedali pred skupštinom možda bi i izneli zaključak da ona nađe put i do te grane, ali samo ti to prekalemi i ne beri brige.
 
skidam ih par dana pre kalemljenja tako da nemam problema sa cuvanjem,jedino ako bas godina porani pa krece raniej pupoljak i kalemljenej pocinej ranije,najsigurnije je skidanje sa stabla i posle dan dva kalemiti,ta cuvanja po zamrzivacima i sl povlace veliek promasaje i mali procenat prijema,
 
Kalem grančica se po pravilu skida odmah čim opadne list,dok se hraniva ne povuku u deblje grane i žile zbog rasta korijena. Dovoljno ih je umotati u crnu vreću za smeće i obilježiti i staviti na hladno i tamno mjesto. Tako sam lane na kraju 2 mj prekalemio vinogradarsku breskvu u nektarinu.
 
mozes da ih stavis u recimo garazu,podrum,sahtu neku,kotlarnicu,samo negde gde je tamnije i da nije izlozenop suncu,a mozes i da uvijes u neko staro cebe ko sto je neko rekao,vazno je da nije neka jaca temperatura i da nije izlozeno vetru i suncu,tako mozes cuvati bez problema 10-15 dana
ako planiras da cuvas sta znam mesec dana onda isto tamno hladno mracno mesto samo sto pete (mesto gde ej seceno sa drveta) drzis u vlaznoj piljevini ili u pesku nekom vlaznom naravno,e sad ako neko zna koliko meni treba kalem garncica da okalemim recimo 15.000 sadnica taj zna da sve ovo sa kesama i friziderima nema blage evze sa mozgom i da je prakticno neizvodnjivo,za 15.000 sadnica treba pun kombi grancica pa i vise,ovo se odnosi na prolecno direktno kalemljenje a ko moze da priusti sebi da drzi u hladnjaci nekoj na temp 2-3 stepena moze i tako,samo sto u toj varijanti moze da se sacuva do maja meseca
 
sve zavisi ako ti kotao greje spolja,moj ne greje spolja,u kotlarnici ko u podrumu,ukopana a kotao dobro izoliran,tako da nemam problem da greje unutra
 
Slazem se sa miroljubceful ko kalemi par komada moze da cuva u frizideru ili da ih skida i odma kalemi ja ih drzim ovako. Stavim ih za jednu trecinu duzine u vlazan pjesak i u hladnom podrumu stoje tako da bez problema mogu kalemit sve do polovine aprila
 
Samo mi recite jedno, zar se ne kalemi kad vegetacija krene tj kad podloga krene, a grančice se uzimaju pre nego što krene?

Kako ja da natempiram baš dan kad nije krenulo da uzmem grančice a da znam da će za 2 dana krenuti, ili vi to kalemite pre nego je išta krenulo, ali je izvesno da će u skorije vreme krenuti? Šta ako grančica krene a podloga ne, primer kajsija na šljivu?
 
Nazad
Vrh