Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Sadio sam sjemenke u pijesak pa kad je proklijalo tad sam sadio u redove tako da se nisam mogao snaci sta tu da se prekracuje posto je bilo jako tanko poput konca. Sad su jako velike imaju i dobro razvijen korijen pa cu raditi prema vasem uputstvu da nebi sta upropastio. Sve bih to trebao da uradim nakon opadanja lista . Hvala na pomoci .
 
Tu pri presađivanju nisi ni imao šta da prekratiš osim ako nisu imale jako dugu centralnu žilu i ništa više što je npr slučaj kod džanarike, al kako god bilo, pri sadnji sada na jesen ukloni centralnu a ostale debele prekrati. Ako si tek sada kalemio pupoljkom, bolje presađivanje odradi sledeću jesen, da ti budu kod kuće da ih odneguješ lepo u prave sadnice, u njivi će ih pojesti trava.
 
Naravno da može, ali će biti kvalitetnije razvijena kod kuće nego u njivi plus postoji mogućnost oštećivanja dok je mala, kako radnim elementima tako i od strane štetočina.
 
Sada mi je mnogo jasnije, jesenas po opadanju lista lijepo i pazljivo ih izvadim uklonim centralnu zilu jace bocne skratim potom zasadim na privremeno mjesto gdje bih trebale da ostanu do iduce jeseni nakon toga ponovo vadjenje i pravac na selo. Zamaram vas mnogo mada se nadam dacemo imati priliku da ih zalijemo sa hladnom Banjaluckom:ppozdrav:.
 
Ja sam mislio da ih sada uopšte i ne vadiš ako su ti na zgodnom mestu. Tako izbegavaš dva presađivanja, svakim presađivanjem se oštećuje koren i potrebno je da se voćka privikne, tako da ako možeš ti ih sada ostavi gde su do sledeće jeseni, onda ih vadiš, skidaš centralnu, debele prekraćuješ i sadiš na stalno mesto.
 
Uh na losem su mi mjestu jako gusta sadnja vadim svaku drugu ustvari one losije. Probacu sa asovom onako sa busenom da ih i
zmjestim.
 
Ја сам калемио кајсије високо на џанарику и шљиву бјелицу. На џанарици су се примиле скоро све, а на бјелици само једна. Сад видим шта значи да бјелошљиву треба калемити у јулу или у рано прољеће. Калемљење сам обавио 26. августа.
 
Kaljemljenje kruske na divlj. krusci polovinom jula meseca na stit


Ista stvar samo je plemkinja aronija:


Imao sam oko 30-ak tankih podloga bilo je malo problema oko "ukrajanja" posto sam amater, ali uspelo i svi spojevi su mi se hvala Bogu poprimali (mislim srasli, a prijem videcu na prolece).
Cak mi se cini sa mojim skromnim iskustvom da se lakse "prima" na tanjim podlogama.
 
Poslednja izmena:
aroniju kao stablo koja ima jaci koren bar 5x a ako spoj ima veka kasnije i 10x
i da veci pH raspon zemljista za uzgoj aronije
 
Da li znate kome da se obratim za kalemljenje voca, nekom rasadniku ili privatniku. Naime, posadio bih na jesen 2016 oko 1200 dunja ali bih uzeo kalem od drugara koji ima dunje stare oko 30 godina na 800m visine koje odlicno radjaju i nikad nije imao ervinije sto me i najvise plasi... Znaci, treba mi neko ko ima podloge sa kojim cu otici do dunjika da uzme grancice da ih nakalemi... Hvala puno
 
Jel moram 1000 grancica i koje, jednogodisnje, dvogodisnje... ? Koju podlogu ipak preporucujete, MA ili BA, citao sam temu o tome ali nema zakljucka...
 
Dali je rano da sada presadim voce koje sam kalemio na prolece u pitanju su kajsije i sljive
 
Nazad
Vrh