Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Gde si nasao sadnice?
I ja gledam da ubacim pored standardnih cacanskih sorti jos neke pa sam uzeo plemke grose felicije i kalifornijske plave. Takodje mi je zanimljiva ruthgersteter, ali nisam nasao grancicu.
Zanima me vreme zrenja sorti koje si kupio, nadam se da cu naci na netu.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Rasadnik Ladjarevic, ne mogu da nadjem na netu telefon, ja kontaktiram vlasnika preko fejsbuka, Ivan Ladjarevic - Medvedja, ako kome zatreba trazicu mu telefon: https://www.facebook.com/rasadanik.ladjarevic

E sad dal je to to videcemo, na fejsu vidim kad kaci fotke, kacio je poslednje fotke grozdja, vidi se da on drzi grozd i da je ta neka nikad cuo sorta...

O ovim sortama sljive znam koliko i vi, samo sam pogledao na netu slike i odlucio ipak po jednu od svake sta znam...

p.s. nadjoh kontakt, valjda je azuran

 
Poslednja izmena:
Ми смо давно, у башти имали две јапанске шљиве. Једна је била плава, средње крупна, скоро увек је преродила, осредњег укуса. А друга крупна, розе боје споља а жута изнутра, месната, бољег укуса, и никада није преродила.
Пре две недеље сам добио пар гранчица од две сорте јапанске шљиве, али су мало дебље за моје подлоге. Вреди ли их калемити на брескву?
 
Krecem krajem ove nedelje, vidim da je preko 18 stepeni. Po meni je taman, pa narednih petnaestak, dvadeset dana. Gledao sam podloge, nisu krenule, ali neke dzenarike otvaraju pupoljke. Takodje sam ranije zapisivao kada kalemim i kretao sam od Zadusnica (juce bile).

Inace sam pre dve nedelje bio zaludan pa sam okalemio neke sljive, ali pokrivao plemku kesom.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Имам намеру да на једну подлогу дивље крушке калемим више старих сорти, па ме занима како би то требало организовати? Нпр. да ли само по 4 (сорте) гране сваке године, или може и више, али би тада можда горње гране сенчиле доње, или...? У фрижидеру имам преко 20 старих сорти, а у башти већ скоро да немам места за нове саднице.
 
To bi po meni bilo dobro kalemiti pupoljak - svaka sorta, jedna ramena grana. Moze i grana sa strane da se kalemi duz podloge pa da isto raste kao ramena.
Radio sam po dve sorte i sve je bilo u redu.
Evo slike sa neta kako sam i ja radio pa tako u krug vise sorti, pitanje je samo koliko max moze, meni da ponovim su dve uspele.
4a519e8539b6fc447c1857118635a006.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja sam za vikend mislio da kalemim kajsiju na sljivu (ne ja vec kalemar, 15ak komada), on mi rece a i ja sam misljenja da sacekamo barem jos nedelju dana, da krene lepo....e sad meni je podloga sljiva, pa ima i do toga tj kad koja podloga krene
 
Danas sam kalemio limun na procep?
Da li treba ostaviti listove? Podloga- limun iz semenke, star 9 godina. Oduvek je ovako zut sa listovima, nikad nije radjao.
d97c2488324c0a30e1af2deb0c22189f.jpg
00d04163eea43895d16dd9b51fee2652.jpg


Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Imam grancice kruske vodenjace, jabuke ajdared, sljive stenlej, kajsije (ne znam koja sorta) i breskve( isto).
A sto se tice podloga imam jabuku iz semena, stara 5-6 god nije radjala, dunju, podlogu breskve samonikle isto, dunju i dzanariku.
Sta na sta kalemiti i KAKO?
Ja planirao: jabuku i krusku na jabuku, breskvu na breskvu, krusku na dunju i sljivu i kajsiju na dzanariku.
Vasa misljenja? Nov sam u kalemarstvu i jako mi je interesantno. Danas sam kupio vilidzer noz za kalemljenje zakrivljeni.
e731a18427c3573f371e172a005a6a24.jpg


Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Nije ovo kresac, barem tako ne izgleda, kresac ima zakrivljenu ostricu, ovo je obican noz za kalemljenje. Kakav je videces, najbitnije je koliko dugo je ostar, kad je los brzo se istupi.
 
Šta mislite o kalemljenju kiwija?
Ima li neko iskustva sa preciznijim terminom?
Da li skinuti plemku i staviti u frižider , pa sačekati termin? Koji?
Ili sačekati termin? Koji? Pa skinuti plemku i odmah kalemiti?

- - - - - - - - - -

Kad sam već kod "termina"...po mom iskustvu postoje tri različita termina za kalemljenje ( mislim pre svega na ovo prolećno kalemljenje , prostim ili engleskim spajanjem): termin za trešnju, zatim kajsiju i ostalo voće...
(pod "termin", ne mislim na vremensku odrednicu , tipa od tog do tod datuma...nego o stanju voćki u smislu "oživljavanja" iz zimsko sna) Moje iskustvo kazuje da trešnju treba prvo kalemiti ...znači čim krene prva naznaka da je podloga krenula...mislim da ne treba čekati mnogo....odmah čim se pokaže prva prilika , što ranije...naravno da su plemke u frižideru bile dotada..
Primetio sam da tada ima mnooogo više primitka nego u kasnijem periodu.
E sad vremenski gledano, sledeća ide kajsija, s'tim što se mora paziti na najavljene mrazeve u narednom periodu , a najviše treba paziti na kišne dane , jer iskustvo mi kaže da kišni dani posebno smetaju kalemu na kajsijama i smanjuju postotak primitka...
Ostalo voće:jabuka, kruška, šljiva ( pričam o onim voćkama koje sam kalemio)...mogu se kalemiti, maltene, celog perioda...i sa plemkama iz frižidera a i sa direktno skinutim sa grane...postotak je dobar.
Napominjem, da ovo pišem iz ličnih beleški, bez ikakve namere, da tvrdim da je ovo generalno tako!!!
 
Ja se nikada nisam striktno držao pravila(iz raznoraznih razloga) tako da i nisam nikada mnogo očekivao pa mi svaki uspeh bude zauvar. Ali pisao sam da uvek kada u kućnim uslovima - iz ruke - kalemim engleskim spojem uvek uradim po jedan pupoljak na čip. Prosto, lepo mi je da tako kalemim i veoma jednostavno. Dosta se toga primi ali kasnije imam problem da očuvam kalemove jer ili se oštete mehanički (kokoši, psi, mačke itd...) ili je suša pa ni zallivanje ne pomaže.

Sutra ću da probam da kalemim badem napolju, na procep jer imam neke vinogradarske breskve koje su prestarele i neke grane su počele su da se suše. A ima par vodopija koje su prilično debele tako da ću probati i na čip.
Mislim da je potrebno za kalemljenje napolju da se obmota pored streč folije i traka kakvu i ti koristiš jer se štiti kalem. Ili onako kako kolega Misoo radi i kako prikazuje na svom video kanalu.
Ja ne radim tako a trebalo bi.

Mislim da je za T kalemljenje potrebno da podloga dobro krene kako bi se kora lepo odvajala.

Hej Gandrad kako ti uspevaju oni kalemovi oraha što si radio po 'švajcarskoj' metodi (tako je barem ja zovem)?
 
Да ли се сада у пролеће може калемити на чип или на Т, са племкама из фрижидера?

Може, без проблема. По мом искуству пријем је бољи него када се калеми у августу, вероватно због бољег рада камбијума и веће влаге у земљишту.
 
Nazad
Vrh