Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Gandrade pod hitno isprazni privatne poruke da ti mogu poslati jednu.

------------------------------------------------------------------------------

poslao sam ti na email....
 
Da pročito sam i izbrisao nešto iz pp-a To kad treba da brišem te poruke iz pp-a, baš mi je muka, jer bih hteo sve to da sačuvam...onda moram od početka sve da isčitam , pa onda...
Hvala!!!
 
Poslao sam ti i na pp. Probaj da odštampaš ili sačuvaš poruke koje su ti važne. Ili samo iskopiraj u neki word dokument pa sačuvaj. Imaš opciju da obeležiš poruke i da ih sačuvaš kao tekst.

Može brisanje ove i dve prethodne poruke da ne kvare temu.....
 
Kalemljenje oraha je koliko se secam specificno jer se kalemi u zatvorenom prostoru, tako da je podloga krenula a plemka ne, a onda se jos neko vreme cuvaju pre sadnje.

Ali evo covek kalemi grancicom na stalnom mestu:

 
Da pogledao sam ovo...a i wuxsd što mi je poslao...te postupke nekih iz Bosne,koji koriste plastenike za te potrebe...valjda sam nešto naučio.
Poenta je otprilike da se stvore ulovi da podloga veštački krene...samo spajanje je prost ili engleski spoj, i onda se vrati u one prethodne uslove, koji su otprilike preko 25 stepeni i sa dosta (?) vlažnosti. Znači mora krenuti u zatvorenom i ostati u njemu duže vreme...duže nego ostale voćke.
Pa slušaj , probaću...mislim da mogu stvoriti slične uslove ,a koristiću kućnu varijantu...pa šta ispadne...
Spremio sam 15 podlogi, trenutno su u podrumu u piljevini, pa koliko bude...Koliko sam video i oni stručnjaci kažu da je kod oraha 50-60 % uspeh.
Pa nek bude deset posto , ja ću biti zadovoljan ( dobro, spremiću još...).Hvala!!!
 
Pozdrav svima.
Moje pitanje je sledeće: Pre 2 dana sam dobio podloge za kalemljenje koje ću da zasadim sledeće godine početkom marta, pa me zanima da li iste godine (sledeće) mogu da kalemim na te podloge ili je potrebno čekati godinu ili dve da se podloga prvo primi?
Hvala.
 
Marko, možeš prelistati ovu temu i videćeš da postoje odgovori na ova pitanja.
Možeš da utrapiš podloge i da ih u februaru/martu kalemiš 'iz ruke' pa sačekaš lepo vreme i posadiš kalem na mesto. Možeš da sada posadiš podlogu na mesto i da sačuvaš kalem grančice pa da kalemiš kad krene podloga jer je jedno od pravila da podloga krene a kalem grančica/pupoljak da miruje. Možeš da posadiš podlogu u martu pa da u junu kalemiš na zeleno pa ako ne uspe da čekaš avgus/septembar da kalemiš na spavajući pupoljak koji će krenuti 2019.
Pogledaj još malo materijala o kalemljenju pa odluči....
 
Ko ima strpljenja, nije lose zasaditi podlogu pa kalemiti na leto ili sledece godine na prolece. Bolje se razvija u sadnica!
Pametno bi bilo uzeti deo podloga pa okalemiti na prolece, a planirati i deo odraditi sledece sezone.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Zašto čekati? Iskalemi sve "iz ruke" i na proleće posadi...Šta se primilo primilo ( mislim na kalem) , a šta ne... imaš letnji period ili idućeg proleća...
I ovako ih moraš trapiti do proleća, pa onda ih trapi i posle kalemljenja, a pre sadnje...jedino ako se ne stvore neki povoljni uslovi da se može saditi u skorije vreme, ili u rastilu ili na stalno mesto.
 
Ovogodisnji kalem jabuke, danas slikao.
Podloga divlje jabuke je bila tu, debljine oko 3 cm.
44f566fba69fcbde741720a2aa9490f7.jpg
1feab6e30aa12b3d7f608b8d5e1fc42f.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja sam danas skratio, na skoro istu dužinu, sve one mladice oraha , koje sam navadio prethodnih dana...
Tačno po onom videu, koji mi je kolega vuxsd@ pokazao. Stavio ih u jednu kofu od 25 litara, što će da izigrava onu saksiju, i sipao mešavinu peska, piljevine i zemlje...Ostavio sam onako vlažno, kao da se sadi cveće u proleće....pošto kofa odozdo ima rupu kao prava saksija, višak će svakako oteći... u tu svrhu sam stavio jednu tacnu, da mi ne ide na parket...Kesu odozgo stavljam sutra, pošto je nisam imao pri ruci...Onda čekam da krenu...
Inače imam 35 komada u kofi...Videćemo...
 
Gandrade mislim da je rano. Čini mi se da je kolega koji je imao uspeha to uradio početkom februara a da je kalemio početkom marta. Onda je držao pod kesom mesec dana da krenu kalemi. Onda još neko vreme u hladnijoj prostoriji da se 'hladi' i prilagođava spoljašnjem vremenu. Onda kad noći ne budu mnogo hladne izneseš napolje na terasu ili ispred kuće na malo zaklonjeno....

Ono što mi se čini kao ključne tačke...
- podloga mora da ima dobru debljinu iznad korena jer teško da ćeš da nađeš tanku jednogodišnju grančicu za kalemljenje....
- treba u odnosu na vremenske uslove na vreme uzeti grančice za kalemljenje i sačuvati a možda je moguće i da ih uzmeš odmah pre kalemljenja
- sačuvaš ceo letorast i deo dvogodišnjeg dela a uzimaš jednogodišnje
- birati srednje pupoljke ni one na početku letorasta ni one na kraju
- najviše dva pupoljka za kalem
- broj kalema u kanti... 3-4 komada jer kad staviš najlonski džak preko može da se desi da ti povredi kalem
- naći neke letvice ili grančice da ti odbijaju najlon od kalema
- potreban broj kanti... zemlja u kanti treba da je propusna da višak vode ode iz kante ali da ima dovoljno vode da stvori vlažnu atmosferu unutar najlona
- u videu se koristi prosto spajanje ali je moguće koristiti i engleski spoj... eno videa... turci i kinezi koriste engleski spoj...
- u videu se kalem mesto vezuje prirodnom rafijom a kinezi i turci koriste neke trake mada možeš probati i izolir traku a negde sam video i da koriste vanilu-manilu...
- svuda se posle kalemljenja i vezivanja kalem mesto potapa u vosak a mislim da će posao raditi i ako sve to premažeš sa kalem voskom
- mislim da kalem mesto ne treba da ima vazduha jer to je ključna tačka... to i vlaga+toplota atmosfere ispod najlona
- postaviti kante na pravilnu udaljenost od izvora toplote i od pogleda domaćice :osmeh:... i znatiželje unučića....

U svakom slučaju želim ti uspeha! I tvoj sam veliki navijač!
drugarski pozdrav
 
Poslednja izmena:
Da, hvala ti na savetima! što se vremena tiče, čini mi se da je početak procesa sredina decembra (i da ova prva faza ustvari najduže traje)...ako sam dobro rastumačio...mada sam pogledao nekoliko puta...no pogledaću ponovo...Što se tiče debljina podlogi....ima raznih, ali birao sam od nekih 6-7 mm , tanje sam odbacivao , ili nisam ni vadio, do nekih12-15 mm u prečniku...Iz nekakvog "iskustva" sopstvenog u kalemljenju, i pregledavanja nekoliko oraha, sa kojih ću da skidam plemke ( a skidaću ih neposredno pre), zaključio sam da su te mere idealne za engleski spoj u samom kalemljenju, koji ću primenjivati. Što se tiče veziva, primenjivaću gumice i ,naravno , umesto onog njihovog voska, ili šta već, koristiću kalem-vosak ,kao i prošle sezone, kao i za drugo voće.
Uglavnom , hvala na brizi!!!
Pozdrav!!!

- - - - - - - - - -

No, kad smo već u temi...Ovih dana sam riljao i sređivao šljivar, i naišao na jednu sadnicu duda...Otkud tu , nemam pojma ( ne znam samo kako sam je zaobišo trimerom letos), no, pošto ima solidnu debljinu (oko 8-10 mm),palo mi na pamet da je nakalemim , i to onaj žalosni-ukrasni dud...Pa da prenesem u neki ćošak dvorišta...Već sam ošacovao nekoliko lokacija ( privatnih dvorišta i školskog dvorišta) , gde bih mogao da skinem plemke...Ako se to tako radi , od toga i na zamišljeni način...
No, vidi možeš li naći neki edukativni video i o tome...nadam se da neće samo meni biti na korist...Ja ti, brate, slabo baratam sa tim pretraživanjima...
Zahvalan!!!
 
Kao i voce u februaru ga iskalemi na engleski.
Otopi svecu dve i kada utopis u vosak odmah u hladnu vodu, utapanjem si siguran da se spoj nije pomerio.

- - - - - - - - - -

Ovogodisnji kalem jabuke, danas slikao.
Podloga divlje jabuke je bila tu, debljine oko 3 cm.
Kad je jaca podloga dobijes grananje na plemki, cak grane budu pod dobrim uglom da kad presadis ne moras povijati grane, tako da ako sebi radis sadnice uvek radi:
-manje bujne sijance (jer ce ti manje bujati stablo)
-ispikiras koren prve godine i presadis da se lepo razgrana
-druge godine u leto ga okalemis
-treca godina korenovog rasta dobijas sadnicu sa lepim sirokim grananjem, a koren nece imati velike preseke
-a ako ne krene da se grana ti na zeljenu visinu prvog grananja otkines vrh naraslog lastara
 
Gandrade, u pravu je ubovicratko.... poslušaj ga. Moj ti je savet da ne sadiš to žalosno drvo u dvorištu jer je žalosno. Stavi ga ispred.... A u dvorištu posadi neki dud da te pamte generacije i generacije....
Gledah da dud može da se razmnoži i reznicama.... probaću.... samo nemam više mesta gde da sadim... al naći ću mu mesto....
 
Nazad
Vrh