Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Kad poskidaš lišće, izvadiš ih, orežeš koren, zatim celu sadnicu i koren oprskaj bakrom...između ostalih radnji pred sadnju :)
 
Nisam znao da treba i koren da se prska mislio sam da ih potopim u restvor balege pre sadnje
 
Pozdrav proljetos sam zasadio kostice djanarike i sada su debele od 6-15mm.Pa me interesuje dali bi u proljece mogao da kalemim sljive na njih da ih nevadim sada pa u proljece kalemim iz ruke
 
Kalemljenje iz ruke je sviranje znaš već čemu. Podloga već krenula ili kreće, ti je vadiš, kalemiš pa sadiš, to dok krene sačuvaj me bože, loše kreće, dosta se i ne prime. Najbolje bi bilo da ih kao što kaže misoo83 kalemiš bez da uopšte vadiš podloge i tako ih odneguješ do jeseni, ako ti podloge smetaju tu gde jesu, rasadi ih sada gde će ti odgovarati pa kalemi na licu mesta klečeći :)

Još je i najbolje da podloge odmah posadiš na stalno mesto gde će biti sadnica već sada, a na proleće samo nakalemiš, međutim ako je to negde u njivi, onda je malo problem jer ih tamo ne možeš odgajiti kao kod kuće (zalivanje, redovno okopavanje, zaštita od zečeva i trave...).
 
Hvala drugari posto su podloge guste razredit cu ih i ostaviti na 20cm razmaka pa kalemit na mjestu a ove zasadit pa kalemit kao sto rece oktopod klececi
 
Možeš i sad izvaditi podloge, sačuvati, pa okalemiti iz ruke u zimu, pa na proleće posaditi i to je skroz ok!
 
Ček to je kalemljenje iz ruke jel, nisam radio pa ne znam tacno kako ide
Sad pred zimu kad se stigne povade se podloge drze se u negrejanoj prostoriji u vlaznom pesku ili strugotinama drveta, pa se kalemi u februaru pa se opet vraca u tu sobu dok malo sadnica ne kalusira i onda na prolece sadi?
 
To sve ima smisla ako ste čiča od 60 leta kojeg ne služe kolena i ima puno da kalemi a unuci da sade :) Najbolji prijem i napredak sadnica je kad se podloge posade na jesen a na proleće kaleme na mestu, još ako se odmah posadi podloga na stalno mesto, da ne mora sledeću jesen da se presađuje e to je prava stvar.
 
samo meni se desava kako god da stavim plemkinje u frizider uvek mi poteraju list
moze li se stavljati grane u zamrzivac, jer sam cuo da kalem ima najbolji porast kada se okalemi u aprilu
 
Plemkinje jeste zezancija očuvati, ja sam ih držao u pesku u hladnom i što kažeš neretko nabubre pupoljci kad je vreme kalemljenja...mislio sam da je frižider sigurnije rešenje, sad od tebe čujem da nije, može se naravno čuvati u zamrzivaču ali ne znam do koje temperature je kritično.

Mnogi rasadnici kaleme već u februaru kad vegetacija još ne misli da krene pa imaju dobar procenat prijema i porast.
 
To sve ima smisla ako ste čiča od 60 leta kojeg ne služe kolena i ima puno da kalemi a unuci da sade :) Najbolji prijem i napredak sadnica je kad se podloge posade na jesen a na proleće kaleme na mestu, još ako se odmah posadi podloga na stalno mesto, da ne mora sledeću jesen da se presađuje e to je prava stvar.
Pa kad reznica bez ikakvog zacetka korena pusti koren i napreduje u godini bez problema, mislim da je mnogo lakse podlozi da izgura tu proletnju sadnju, jos kad dodas potapanje u slavol, balegu, hidrogel ili nesto 5 ne vidim problem uz sistem kpk
a i sam znas zasto se proletnja rezidba obavlja posle mrazeva i da svaki rez izvrsen prezivi mraz mnogo sporije napeduje - e a vamo taj rez kod kalemljenja izlazes tome zar ne
bas cu ti slikati 2 tresnje koje sam jesenos sadio i odmah orezao (krajem novembra) zbog vetra da vidis posledicu
kalemljenjem iz ruke izbegavas izmrzavanje plemkinje, zato na par youtube snimaka posle kalemljenja u polju stavljaju papirnu staniclu
a o rentabilnosti sadnje podloge na stalno mesto i tamo kalemljenje necu da pricam, dobro je za biljku ali ne zaboravi da mnogi sade i da zarade, ako ne da zarade onda da smanje troskove na hranu
 
Iskren da budem, pola te nisam razumeo :) Svakako mislim da će podloga bolje da gura ako se posadi na jesen kao i uopšte generalno sadnja voća, razna potapanja i sistem KPK nisam računao a opet mislim da je bolja jesenja sadnja bilo čega. U reznice se ne razumem baš, njih je koliko shvatam bolje na proleće saditi kada kreće vegetacija.
 
rezidba uradjena rano znaci kad jos su temp. ispod 0 stepeni - ima za posledicu izmrzavanja samih vrhova koji su skraceni tad i to ima posledicu slabijeg vegetativnog rasta - to cu ti i slikati jer mi se desilo
kad kalemis rezes komad jednogodisnje (uglavnom) grane plemkinje i spajas sa podlogom - i taj orezani komad grane se isto ponasa na mrazu kao i svaki drugi skraceni mladar u februaru dok jos vladaju minusi napolju - ima slabiji porast
zato ljudi stite kalem i plemkinju stavljanjem papirne stanicle
a sadnja podloge na stalno mesto i tamo kalemljenje prosto receno se ne isplati - i koliko vidim ni ti je nisi radio - a preporucujes je
 
Aha sad sam te razumeo....imaš poentu.

Ja nisam eksplicitno preporučio, samo sam rekao da je bolje da se sadnica ne presađuje 2-3 puta, ali da to ima i dosta problema tipa kalem zarastao u travu, pojeo ga zec i slično, dok kod kuće može lepo da se zalije, okopa itd i tako bolje vodi računa o njemu. Ako je pak stalno mesto upravo kod kuće, u dvorištu, onda bih uvek izabrao kalemljenje na stalnom mestu, podloga posađena na jesen.
 
Bas u okucnici da na stalno mesto u jesen podloga, kalemljenje u prolece i obavezno zastititi kalem papirnom kesom bar.
Ali sam misljenja ako se radi kalemljenje da je bolje iz ruke pa drzati u zasticenom prostoru, nego odraditi u polju.
 
Nazad
Vrh