Borovnica

Sadnja u toku.
Nažalost sadnice su mi kasno stigle I dugo čekale carinski pregled. S obzirom da je mali koren 0.9 litara u veoma su lošem stanju. Uvezao sam 25.000 tih. Oko 5.000 sam izvukao sa carine i one su posađeno na drugoj lokaciji i super napreduju.

Videćemo koliko će se izvući.
434c98674c48c7aa4433fb6428563550.jpg
7c79481c1d04fae1b1a000176a27bb21.jpg
4e211ff9beb6ba95aa72f7723f7c08f6.jpg


Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Da li je možda previše roda za još dosta malu biljku?

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
To je divno, samo ako bude i odgovarajućeg
porasta mladara.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Pitanje za iskusne kolege-kako odredjujete kada je pravi momenat za berbu? Ja sam juce probao jednu koja je bila modra, al mi se ucini da je bila dosta kisela

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Vreme početka berbe šac metodom. Kada se može nešto i nabrati, kad je zrelo ~10-15% bobica. Ja iako berem već nekoliko godina uvek dovedem "šeficu" žena koje beru kod mene pa zajedno odredimo dan početka.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Pozdrav svima!

Moje interesovanje je vezano za razmenu iskustava u vezi proizvodnje i prodaje sveže borovnice.
Nadam se da ću svojim angažovanjem na forumu u okviru zadatih tema doprineti da on postane još bolji a svi učesnici na njemu imati dobre i pouzdane informacije koje će im biti od koristi. Isto očekujem i od već afirmisanih članova foruma.

Toliko od mene. Za sada.*

Blueberry Serbia

- - - - - - - - - -

U toku sledeće nedelje nas očekuje, ranije nego što je uobičajeno, početak berbe borovnice u Srbiji.
U kontekstu navedenog prosleđujem Vam informaciju o kretanju cene borovnice u Španiji koja se nalazi u završnoj fazi za 2018 godinu.
ŠPANIJA:
Proizvodnja borovnice ili arandanos u Španiji nema naročito dugu tradiciju.*
U poslednjih 10 godina površine pod borovnicom u Španiji su se multiplicirale naročito u poslednjih 5-6 godina sa cca 1150ha na 2890ha. Najveći deo proizvodnje se nalazi u Andaluziji, region Huelva, gde je smešteno preko 95% španskih zasada borovnice.
Ukupna proizvodnja plavih bobica u Španiji iznosi cca 35.000t i čini 35% ukupne proizvodnje u EU (na drugom mestu je Poljska sa 22%, a na trećem je Nemačka sa 16%).
Španska borovnica se uglavnom prodaje u svežem stanju (preko 80%) i to u periodu 5-25nedelja (ili februar-jun).

CENA 2018:
Ove godine otkupna cena sveže borovnice bez pdv-a u Španiji se kretala od 8,50eur/kg (na početku žetve) do 2,69eur/kg.
Prosečna nedeljna cena (21 nedelja) je iznosila 3,17eur/kg.
Trenutna prosečna nedeljna cena u toku ove sezone je: 4,44eur/kg.

U narednim danima ću Vas obaveštavati o daljem kretanju otkupne cene u EU.

p.s.: Fotografija koju je prezentovao ST Bojan sa svoje plantaže je divna. Nadam se da će imati dobar prinos, jer predmetna slika to obećava.

Pozdrav!

- - - - - - - - - -

Berba borovnice je već počela u nekim delovima Srbije.
Bogotehnika je učinila svoje, visoke dnevne temperature sa malo padavina su ubrzale sazrevanje plodova.
Vremenska prognoza za naredni period će još više ubrzati sazrevanje.
Istovremeno španska borovnica se još uvek bere, hladnjače imaju svežu robu za hipermarkete, koji u svojoj bahatosti drže visoku prodajnu cenu (500% veću od otkupne koja je cca 3eur/kg), što direktno utiče na manju tražnju.
Španski borovničari protestuju i preko svog udruženja intervenišu.
Traže da se zakonom reguliše koju maržu mogu da zaračunaju hipermarketi na svež plod borovnice. Pridružuju im se i malinari, kao i proizvođači jagoda...
Imajući sve to u vidu, šta očekivati, koja otkupna cena može da se formira za borovnicu na početku berbe?
Da li borovnicu prskati i usporiti sazrevanje, dok se španska ne obere?
Zabrinutost. Muke.
I nisu baš slatke. ??????
 
Bogotehnika. Prvi put čujem, a odličan izraz, jer je iste važnosti (ili važniji) od agrotehnike i pomotehnike.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Tuki čestitam na postignutom rezultatu.:osmeh:::super::::svaka cast::

Pitanja za iskusne borovničare:
Da li ste ikada tretirali borovnicu neposredno pre branja, kako bi USPORILI, sazrevanje plodova?
Koji preparat ste koristili?
Na kojoj sorti borovnice ste ga primenjivali?

Obzirom da se klima menja, dešava se kao na primer ove godine, da naše borovnice (mislim na rane sorte) dospevaju kada još uvek Španija nije završila sa svojom berbom.
Možda bi bilo "zgodno" tretirati ih nekim sredstvom koje može usporiti sazrevanje, kako bi se na tržište plasirale posle španskih i time dostigla bolja cena u prodaji?!
 
Nazad
Vrh