Borovnica

Pozdrav svima! Nov sam ovde, pa se ne snalazim bas najbolje.
Imam zasad visokozbunaste borovnice oko 2ha, koja je pocela sa zrenjem. Interesuju me informacije u vezi trzista, gde prodati borovnicu?
 
Dani borovnice u Mladenovcu

dscn8655.jpg


dscn8661.jpg


dscn8666.jpg


dscn8669.jpg
 
Pa otkud dani borovnice u Mladenovcu bas sad. Hoce li biti kakvih susreta posle 20 og juna negde ako mogu malo da se prdruzim jer sam jako zainteresovan za borovnicu ali ne smem sam da se upustim u avanturu.
 
Pozdrav svima! Nov sam ovde, pa se ne snalazim bas najbolje.
Imam zasad visokozbunaste borovnice oko 2ha, koja je pocela sa zrenjem. Interesuju me informacije u vezi trzista, gde prodati borovnicu?
Па брате зашто си садио толике боровнице ако ниси нашао тржиште?
 
Koliko sam ja procitao ovde, postoje samo saveti gde i kako ne kupovati sadnice borovnice.
Da li neko moze konkretno da me uputi gde da kupim sadnice?
Naime kupio bih po 5-6 sadnica odgovarajuce rane sorte ( recimo duke ), i po isto toliko sadnica sa srednje ranim i kasnim vremenom zrenja.
Takodje, i savet u izboru sorti bi bio dobrodosao, a takodje zbog oprasivanja predpostavljam da treba da budu uvek prisutne bar dve razlicite sorte istog vremena cvetanja.
 
Jos jednom pozdravljam sve clanove foruma. U petom mjesecu sam posadio 1000 sadnica americke borovnice, dvogodisnje sadnice su u pitanju (sorte rubel, blueray i brigittablue). Posto ja nemam mnogo zemlje na raspolaganju, ove sam sadnice ugurao na dva duluma (500 po dulumu). Izgleda da sadnicama ove silne kise gode, mnoge su dostigle visinu od jednog metra pa cak i malo preko.

Teren je pod velikim nagibom, pa sam se bojao da bi to moglo smetati sadnicama, ali za sada nema nikakvih problema. Cvjetne pupove sam skidao, isto namjeravam činiti i naredne sezone, kako bih forsirao vegetativni rast.

Ovo je slika od prije mjesec i po dana:

10668311_715308685184735_1535225812_n.jpg
 
Pozdrav za sve clanove foruma od Ace. Ove godine sam posadio borovnicu na 35a (1000 sadnica). Doduse, posadio sam je malo kasnije nego sto sam planirao zbog onih prokletih kisa ali trebalo bi da je sve u redu. Trenutno mi je zasad pocrveneo ali mi je "savetnik" rekao da je to u redu za ovo doba godine i da su sada skoro svi zasadi crvenkasti. Njegov utisak je da je sve u redu sto se tice biljaka. Posto sam nov u ovoj prici a i u poljoprivredi uopste, nisam zeleo nista da radim bez strusnjaka koji ce mi kontrolisati zasad. To naravno kosta ali ocekujem da ce se isplatiti. Nadam se da cu ubuduce moci da razmenjujem iskustva sa vama starim kurjacima :osmeh: u ovoj prici oko borovnice. Zasad mi je blizu Arandjelovca, na nekih 500m nadmorske visine. Pozdrav.
 
@dzalu83

Situacija je kod mene jako slicna =)

Koju si sortu posadio, koja je starost sadnica?

Kod mene je jedino sorta brigitta pocela crveniti, dok su rubel i blueray jos uvijek zelene. Nadmorska visina je oko 550-600m.
 
@dzalu83

Situacija je kod mene jako slicna =)

Koju si sortu posadio, koja je starost sadnica?

Kod mene je jedino sorta brigitta pocela crveniti, dok su rubel i blueray jos uvijek zelene. Nadmorska visina je oko 550-600m.

Najvecim delom sam zasadio Duke, u manjini su Bluecrop i Patriot. Sadnice su stare 2 god. Normalno je da ove sorte sad pocrvene jer je stigla jesen pa je takva reakcija tih sorti. Moram da priznam da sam se za neke uplasio jer su mi delovale da ce se osusiti ali mi je covek objasnio da se to nece desiti i da je to normalno za ovaj period. Napominjem da je to samo u mom slucaju, moze se desiti da biljci ipak nesto fali pa da bude takva ali bitno je samo da se pravovremeno reaguje.
 
@dzalu83

Pa mislim da kod svake sorte u jesen treba list da pocrveni i da opadne, neke prije a neki poslije.

Interesuje me, da li si posadio sadnice koje su stare 2 godine ili 1 godinu? Jer ako su bile stare 2 godine prilikom sadnje, onda se sada vec mogu smatrati trogodisnjim (kao sto je kod mene slucaj). Koliko su narasle, to jest, koja im je visina?
 
@dzalu83

Pa mislim da kod svake sorte u jesen treba list da pocrveni i da opadne, neke prije a neki poslije.

Interesuje me, da li si posadio sadnice koje su stare 2 godine ili 1 godinu? Jer ako su bile stare 2 godine prilikom sadnje, onda se sada vec mogu smatrati trogodisnjim (kao sto je kod mene slucaj). Koliko su narasle, to jest, koja im je visina?

Posadio sam sadnice stare 2 god, ali ja racunam da ce one od sledece godine biti stare 3 god. Narasle su oko pola metra (naravno nisu bas sve ali velika vecina). Samo ovu prvu zimu da preguraju pa cu onda malo ozbiljnije da ih sredjujem. Naravno, glavni problem mi je protivgradna zastita. Ove godine sam imao velike troskove (kredit za borovnicu, kum na svadbi ...), tako da nisam siguran da cu skupiti za protivgradnu zastitu nego razmisljam o osiguranju ali imam jos vremena do sledeceg leta da vidim sta cu. U svakom slucaju nisam od onih koji vole da kupe nesto jeftino nego kvalitetno sto je inace skuplje.
 
Poslednja izmena:
Ja cu najvjerovatnije i narednog proljeca prilikom rezidbe skidati cvjetne pupove, sva literatura ukazuje na to da prve dvije godine ne treba ostavljati plodove, tek trece sezone ide prva berba. Moj agronom kaze da cu dugorocno profitirati ako plodove skinem, ali da nece ogromna razlika biti i da ih ostavim. Ja mislim da cu ih ipak skidati, tako da mi protivgradna mreza i nije toliko neophodna, a nisam ni ja bas najbolji s parama trenutno...
 
Naravno da treba orezivati. Meni je savetnik rekao da cu u naredne dve godine imati dva orezivanja: prvi put 70% se orezuje a drugi put 30%. Naravno, necemo da govorimo da je posebna umetnost orezivanje. Pravilnim orezivanjem omogucava se biljci da moze da radja vise ali tako sto bi isla u vis. Ja nisam toliko strucan da ti sada navodim posebnu terminologiju za to ali razumeces u svakom slucaju :osmeh:
 
Prvo orezivanje ide u radno proljece naredne sezone, pa ce mi agronom tada pokazati kako to ide. Za sada jedino konkretno znam ono sto sam na youtube klipovima vidio :D
 
Pozdrav svima,

naime imam zemljiste slijedecih karakteristika na kojem sam planirao posaditi borovnicu:

pH KCI 3,8
PH H2O 4,8
Humus 5,5 %
P2O5 1,6 mg
K2O 11,3 mg

Interesuje me da li potrebno popravljati kiselost dodavanjem krecnjaka ili ostaviti ovako kako jeste?
Isto tako me interesuje dodavanje NPK kroz meliorativnu gnojidbu i u kojim kolicinama da se zemljiste popravi na optimalan iznos potreban za borovnicu?
Da li je pri sadnji neophodno dodavanje kiselog treseta (Klasmann Baltica npr.) s obzirom da je zemljiste vec kiselo?
Posto sam planirao jesenju sadnju 2015, koje su leguminoze najbolje, kada se siju a kada zaoravaju da bi bilo spremno za sadnju?

Unaprijed zahvalan na odgovorima
 
@popina

Mislim da ti je zemljiste dovoljno kiselo za borovnicu. Koliko si mislio saditi? Ako se radi o nekoj ozbiljnijoj kolicini, ja ti savjetujem da prvo porazgovaras s nekim strucnim agronom koji ima iskustva s borovnicom. Mogu ti preporuciti mog agronoma iz Visokog, ako si zainteresovan.

Pozz
 
Попина, немој додавати кречњак уопште. Није то превише кисело. Рачунај и да овчије и говеђе ђубре дижу ПХ. Мораш водити рачуна и о растреситости земљишта. Ако је збијено није добро за боровницу. Навуци ти доста стајског ђубрета и пиљевине четинара па заори. Неће ти пуно легуминозе повећати хумус поготово што не воле толико киселу земљу, а треба платити и сјеме. После садње можеш у међуредни простор посијати бијелу дјетелину.
Не знам како је пилеће и кокошије ђубриво, мислим да је кисело, па можеш и њега користити.
 
Skoro sav list je opao sa mojih sadnica. Navukao sam oko 30 kubika piljevine na njih, pa cu jos na proljece ako Bog da. To bi bilo to za ovu sezonu, jedva cekam proljece :)

Edit: Zao mi je sto nema ovih iskusnijih borovnicara na forumu, interesuje kakvi su prinosi bili ove godine, kakva otkupna cijena itd.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh