Borovnica

Ako mislite podizati, podizati treba sto pre. Uvek prvi u kolu uzmu novce, kasnije bude "prosecno".
 
Jedan moj rodjak bankar zajedno sa dvojicom kolega kupio negde u Macvi 3,5 ha i posadili borovnicu, 8000 sadnica po ha u saksijama. Samo kopanje bunara sa kapacitetom 3000l u min i sistem kap po kap ih kostalo 50000e. Zalivni sistem im radili Izraelci a sadnice i sadnju sa protivgradnim mrezama im radili Holandjani. Registrovali su gazdinstvo i koriste subvencije. Prema proracunu Holandjana u 4. godini prihod treba da bude 150000e po ha mada on kaze da bi sad potpisao na 50000. Navodno zbog velikog sirenja zasada ocekuje se pad cena u buducnosti na 4e po kg ali ne manje od toga.

Gde se nalazi taj zasad u Macvi? Retkost su zasadi u saksijama na tom terenu iskreno na prste jedne ruke mogu izbrojati zasade u saksijama a i to su parcele oko 1ha..



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ista prica kao i sa lesnicima. Ekspanzija sadnje, a cena svake godine niza. Isto vazi i za malinu, borovnicu, aroniju. Nisam cuo da je pala cena sadnica, busenja bunara, nabavka sistema za zalivanje, protivgradnih mreza, stubova i zice za ogradjivanje, radne snage. Znaci svi okolo imaju ogromnu korist i imaju konstantnu cenu samo cena proizvoda pada.

- - - - - - - - - -

Ista prica kao i sa lesnicima. Ekspanzija sadnje, a cena svake godine niza. Isto vazi i za malinu, borovnicu, aroniju. Nisam cuo da je pala cena sadnica, busenja bunara, nabavka sistema za zalivanje, protivgradnih mreza, stubova i zice za ogradjivanje, radne snage. Znaci svi okolo imaju ogromnu korist i imaju konstantnu cenu samo cena proizvoda pada.
 
Ti si valda jedini koji je zadovoljan sa cenom. Sadnice jesu mozda jeftinije, ali je pitanje kakvog su kvaliteta.
 
Tacno je, cena je ove godine odlicna. I zato ce biti sve vise novih zasada. I zato ce nekada doci do hiperprodukcije. Ali to ne znaci da ne treba sto brze ulaziti u taj "voz". Ne verujem da ce se pola zasada posusiti, jer ljudi koji sada podizu plantaze nisu mali neobavesteni poljoprivrednici vec, da tako kazemo investitori, koji su novac zaradili u drugim poslovima. Ima ih trgovaca, masinaca, gradjevinaca, nocnih bravara itd. Za njih, kad su vec "pljunuli" 50-100-200000 evra u plantazu, nije nikakav problem da plate coveka koji zna, da im vodi posao i da ga imaju na telefonu 24 sata. Prema tome, mislim da je bojcetic u pravu, ko misli saditi nek sadi sto pre.
 
Tacno je, cena je ove godine odlicna. I zato ce biti sve vise novih zasada. I zato ce nekada doci do hiperprodukcije. Ali to ne znaci da ne treba sto brze ulaziti u taj "voz". Ne verujem da ce se pola zasada posusiti, jer ljudi koji sada podizu plantaze nisu mali neobavesteni poljoprivrednici vec, da tako kazemo investitori, koji su novac zaradili u drugim poslovima. Ima ih trgovaca, masinaca, gradjevinaca, nocnih bravara itd. Za njih, kad su vec "pljunuli" 50-100-200000 evra u plantazu, nije nikakav problem da plate coveka koji zna, da im vodi posao i da ga imaju na telefonu 24 sata. Prema tome, mislim da je bojcetic u pravu, ko misli saditi nek sadi sto pre.
Ja pricam samo ono sto sam video svojim ocima. To su zasadi u glinovitoj zemlji, zasadi sa nedovoljno kolicine vode itd... a sto se tice tih sto vode tudje zasade, odgovorno tvrdim da su neznalice i prevaranti.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ja jednostavno mislim da se nece trziste prezasititi i samnjiti cena, jer imamo prazan prostor kada Djuk stize, od nekih mesec dana da mi uletimo sa izvozom i to je to...
 
Da li ima neko resenje za spadanje secke sa bankova u medjuredni prostor prilikom jake kise?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Podeljena su misljenja oko agrotekstila na banku, bar na nasim prostorima.. Koliko ima prednosti toliko i mana oko njega


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mnogo vise mana nego prednosti, trenutno je najveci problem u zasadima borovnice visoka temperatura, a agrotekstil tu ne pomaze nikako nego izuzetno skodi... Takodje to pitanje visoke temperature treba postaviti i prilikom sadnje u saksije..
 
Nekako na ovim prostorima vlada mišljenje da je agrotekstil loš i da ima nekih svobžjih mana.

Ja ću samo reći da znam ljude koji su počeli sa sečkom, pa se prebacili na agrotekstil, a ne znam nikog ko je stavio agrotekstil pa ga je skinuo.


Takođe ovde se prodaje neka priča da holanđani rade bez agrotekstila. Ja sam lično bio na zasadima u Holandiji I makar pola zasada na kojima sam bio bilo je pokriveno tekstilom.

Uostalom svako nek proba na 10 metara reda pa nek sam prati razvoj biljaka i koliko je uštedeo na plevljenju.

Do tada jedna slika od ljudi koji su to probali što ja pričam pa sami donesite zaključak.
5b203d1ec17f3e964382334ff82b1486.jpg


Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Prosle godine sam se zadesio u zasadu sa agrotekstilom gde su otvarali “prozore” zbog temperature


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh