Borovnica

Ljudi previse gledaju sta se desava sa strane a da ne zele ukljuciti mozak :)

Holandija je severnija zemlja, sa dosta svezijom prosecnom temperaturom nego mi, a posebno je potrebno naglasiti bez tropskih dana, kao sto su nasa sad vec prosecna leta. To dosta govori da mi ne trebamo kopirati njihovu tehnologiju vec je optimizovati za nase uslove. Mnogo stvari se ne uklapa kod nas, izmedju ostalog i saksije, za njihove uslove skupog i nekvalitetnog zemljista za borovnicu, saksije su cak i vise nego pozeljne. U nasim uslovima uglavnom nema potrebe. Jedna stvar je to sto kod nas su zemljista koja uglavnom u proseku imaju manji pH i agromelioracije su nam dosta jeftinije. A druga i mnogo bitnija stvar je to sto zemljiste u tim tropskim danima ima funkciju hladjenja korena, zivotni prostor korena u zemlji se greje samo sa jedne strane, na banku sa 2, a u saksijima se greju sve sem jedne strane! Koren se kuva bukvalno u takvim uslovima, a simbioza gljivicom koja usvaja vodu (nadam se da znamo da borovnica nema korenove dlacice koje usvajaju vodu vec simbiozu sa gljivicom iz roda Hymenoscyphus sp. ) je u problemu, i biljka pati od deficita vode u takvim uslovima. Neki proizvodjaci cak pocinju da nagrcu saksije sa zemljom, kako bi rashladili ceo supstrat.

Slican,ako ne i isti efekat, ima i bilo kakva folija ili agrotekstil. Dzemper tokom leta, ne znam da li pravi razliku da li je crni ili beli?

Naravno potpuno je druga stvar koji nam je cilj proizvodnje, ukoliko zelimo smanjiti troskove (plevljenje) to radimo uvek na ustrb vitalnosti biljke.

Da dodam jos, svaka cast na mini eksperimentu, i non stop pokusavaj nesto novo, usavrsavaj tehnologiju, i ne veruj nikome, naravno ni meni, nego uz praksu dodji do onoga sto ce tvoju tehnologiju proizvodnje podici na maksimalni nivo! :)

Ne mora se ići u holandiju. Može se pogledati kako rade u Rumuniji koja je takođe veliki proizvođač borovnica i na sličnom klimatu kao mi.


Dalje, što se otkupa tiče cela ta priča mi deluje isfingirano. Na dva dana stane otkup pa kao preko noći cena padne na ispod 4 eura. I još kao da budemo srećni što uopšte uzimaju robu.

Elem vidim ja da ćemo mi morati use i u svoje kljuse.
 
Po mom misljenju, ne radi se tu o hiper produkciji, mali smo mi jos sa tom Borovnicom da bi se oko toga polemisalo.. E sad jedino kao sto su ovi uradili u Brestoviku, da se osnuje zadruga i cepaj izvozi kao zadrugar , nema nam druge... Mada i drzavi odgovara dobra cena , zbbog izvoza , sto bolja cena to bolji porez imaju sta znam.. I ja mislim da nece biti u ovom bobicastom vocu kao sa malinom sto su uradili, jedino da ne pocnemo sami proizvoditi sadnice zarazene kao sto su i ovi radili pa da se nesto da se izrazim ovako "sjebe" sa borovnicom..
 
Po mom misljenju, ne radi se tu o hiper produkciji, mali smo mi jos sa tom Borovnicom da bi se oko toga polemisalo.. E sad jedino kao sto su ovi uradili u Brestoviku, da se osnuje zadruga i cepaj izvozi kao zadrugar , nema nam druge... Mada i drzavi odgovara dobra cena , zbbog izvoza , sto bolja cena to bolji porez imaju sta znam.. I ja mislim da nece biti u ovom bobicastom vocu kao sa malinom sto su uradili, jedino da ne pocnemo sami proizvoditi sadnice zarazene kao sto su i ovi radili pa da se nesto da se izrazim ovako "sjebe" sa borovnicom..

Tako bi trebalo da bude ali evo pozovi te u Brestoviku i reci ce ti da ni oni nemaju kome da prodaju. Trenutno otkupljuje neku malu kolicinu po ceni od 3.5e (15+ kvalitet) ali nemaju kome da je prodaju jer se nesto dogadja a ne znamo sta.
 
Da li je moguće da nas je EU "roknula" zbog neke neposlušnosti?

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Tako bi trebalo da bude ali evo pozovi te u Brestoviku i reci ce ti da ni oni nemaju kome da prodaju. Trenutno otkupljuje neku malu kolicinu po ceni od 3.5e (15+ kvalitet) ali nemaju kome da je prodaju jer se nesto dogadja a ne znamo sta.

Ali kroz njihovu neku pricu, nece otkupljivati Botovnicu od svih, sem njihovih zadrugara i koperanta, sta znam..
Sad ne znam nisam jos usai u ovu pricu, ali ne znam da li je imala uticaja ova velika kisa, kao na malinu sto je trulila !
 
Nije ništa do nas. Kvalitet je kod svih kolega sa kojima sam kontaktirao izuzetan.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Koji merni instrument koristite za merenje vlaznosti zemljista (tenziometar, irometar)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja koristim šac metodu. Šalim se, od ranog proleća do posle berbe zalivam dva puta sedmično po oko 30 minuta. To je malo više od litar po kapljaču. Najčešće je to sa prihranom. Ako nema prihrane onda je voda sa tačnom pH vrednošću.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ne mora se ići u holandiju. Može se pogledati kako rade u Rumuniji koja je takođe veliki proizvođač borovnica i na sličnom klimatu kao mi.

Od celog posta spomenuo si samo prvu rec.. :D Ne potcenjujuci Rumune, sumnjam da su toliko napredni da su oni izmislili, unapredili ili sta vec tu tehnologiju sa saksijama. Naravno, cela tehnologija, kao i kod nas, dolazi od strane uvoznika repromaterijala koji ce ispricati da je to hit u svetu i da to Holandjani rade, da Ameri rade, i da trebamo svi to tako, naravno platite i mi cemo vam sve to napraviti da bude super. Sigurno da ima gde i kod nas moze da se iskoristi ta tehnologija, i nisam u potpunosti protiv nje, nego samo protiv primene necega za cim nema potrebe, ili je kontraproduktivno.
 
//Crvenkasti listovi ukazuju na fosfor, ali kakvom vodom se zaliva? Treba za svako zalivanje podesiti pH. Kad to imamo stalno, duže vreme, verujem da će listovi dobiti pravu boju. Ako je ne bude, da gledamo šta ćemo.//


Crvena boja je poreklom iz antocijana. Intenzivno nakupljanje ovog pigmenta moze biti posledica mnogih faktora tj stresa. Npr. niska temperatura, vodni rezim ali i P, naravno. Borovnica cesto reaguje u stresnim uslovima sintezom ovog pigmeta. Poenta> uraditi folijarnu analizu i po potrebi korigovati hraniva.
 
Sta se desava na trzistu borovnice? Za zapad postoji prica da su Spanci pustili veliku kolicinu robe iz ULO hladnjaca pa oborili cenu. Za istok prica o stopiranju uvoza u Rusiju zbog nekog reeksporta? Sta se dogadja?
Gde je Blueberry Serbia? Ima li kakvih vesti?
 
Sta se desava na trzistu borovnice? Za zapad postoji prica da su Spanci pustili veliku kolicinu robe iz ULO hladnjaca pa oborili cenu. Za istok prica o stopiranju uvoza u Rusiju zbog nekog reeksporta? Sta se dogadja?
Gde je Blueberry Serbia? Ima li kakvih vesti?

Berba je zavrsena, roba prodata i naplacena. E sad, ovi sto sade Auroru i ostale kasne sorte neka se cesu jel Poljaci uveliko beru. Nema nikakve zavere “istok-zapad” itd....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Berba je završena u Šumadiji i drugim nižim krajevima, ali nije još ni na pola u brdsko planinskim. I ne radi se o kasnim sortama već o klimi.
Ima li više informacija?

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Berba je završena u Šumadiji i drugim nižim krajevima, ali nije još ni na pola u brdsko planinskim. I ne radi se o kasnim sortama već o klimi.
Ima li više informacija?

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
To je katastrofalna greska u samom startu prilikom podizanja zasada. Cela prica o borovnici se sastoji u tome da imas obran rod do 20-og Jula kada cena ima smisla. Trebali su da sade Auroru i da jure berbu krajem Avgusta. A ovako su se samoubili.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
A sto se tice Blueberry Srbija, mislim da je klasican prodavac magle, tj metod rada mu je copy/paste. Borovnicu je video ali u supermarketu. Ima ga i na twiteru

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
A sto se tice Blueberry Srbija, mislim da je klasican prodavac magle, tj metod rada mu je copy/paste. Borovnicu je video ali u supermarketu. Ima ga i na twiteru

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ovakav nacin diskvalifikacije je karakteristican za malinarski deo foruma. Sta ako covek nema svoj zasad? Svoj zasad nemaju ni A. Leposavic ni Prof. Nikolic ni prof. Sveta Petrovic. Jesu li i oni prodavci magle? Jesu li prodavci magle i svi oni agronomi koji uzimaju pare od svih, ili bar 95% borovnicara kojima odrzavaju zasade, a nemaju svoj zasad? Mislim da je na forum i ovu nasu temu dobrodosao svako koga zanima bilo koji aspekt proizvodnje borovnice, bez obzira da li je gaji, proucava, njome trguje, ili sta god.
Prema tome Blueberri Serbia pisi ako imas sta!
 
A ovu trojicu necu uopste da komentarisem... probaju na tudjim zasadima i sa tudjim parama. Kad naprave po 5 ari, pa pokazu rezultat svaka cast. Ovako je sve prazna prica. Pise covek o borovnici koji nije zasadio i odnegovao zbunova??? Daj budi ozbiljan

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
I ona. I onaj agronom sto ti uzima 800 evra po hektaru da ti izmeri pH vrednost u gredici i propise prihranu, a nema svoj borovnjak. Doduse nesto ga mrzi de pise na forumu.
Svaka cast Pseudomonasu.
 
I ona. I onaj agronom sto ti uzima 800 evra po hektaru da ti izmeri pH vrednost u gredici i propise prihranu, a nema svoj borovnjak. Doduse nesto ga mrzi de pise na forumu.
Tu si se malo zajebao. Ja nemam te agronome od 800 €/hektar. A nemam i gredice

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh