Borovnica

Učlanjen(a)
27 Feb 2010
Poruka
165
Lokacija
smederevska palanka
Gajim visokožbunastu borovnicu i želja mi je ako ima još ljudi koji gaje borovnicu da se jave da razmenjujemo iskustva ...


 
Odg: Borovnice

11iq06a.jpg

Post je spojen: [time]1272992226[/time]
_________________________________________________
hwcwas.jpg

Post je spojen: [time]1273024863[/time]
_________________________________________________
2j2zsbm.jpg

Post je spojen: [time]1273057331[/time]
_________________________________________________
Ovo su slike iz Maja meseca 2009 godine a inace tada su bile u drugoj godini starosti.
Post je spojen: [time]1273090895[/time]
_________________________________________________
D:\radni\dejan\borovnica1\borovnica lep tekst.pdf
 
Odg: Borovnice

za belit , pazi ovako humus je idealno da bude od 5-10 meni je 4,8 i deluje da sasvim ok za sada ,kiselost ti jeste malo jaca aliverujemi ako se previse opterecejues nista ne dobijas ,pusti to neka ide svojim tokom greske koje si imao ako mozes ispravi ako ne popravice se to,ja stavljam govedji stajnjak a kiselost snizavam ureom.Ako imas 5 humus moj ti je savet stavljaj govedji stajnjak svake druge trece godine po malo i ufreziraj ga nekako jer ako samo stavis na zemlju efekta nema i stavi malo odozgo piljevine od cetinara idi samo ureu ali ne prevelike kolicine jer je zeznuta moras biti oprezan i ureu stavljaj do pocetka jula posle ne.Moj kpk je obicno okiten crevo pola cola na njemu izbusim specijalnom zumbom rupe gde hocu da stavim kapaljku stavis kapaljku i to je to one su komenzirajuce tako da su odlice. ,desi da zapuse odvijes ocistis i ode dalje ako se nesto zezne zamenis membranu i ide dalje ...ja sam to kupio i video prvi put u smederevu ali ima tih kapaljki ,skala green znam da ima ...
Kakav je kod tebe sada situacija ocekujes li neki rod i ako ti nije problem slikaj ih pa ih okaci ovde.
Post je spojen: [time]1273300074[/time]
_________________________________________________
Zaboravih jesi li se uclanio u zadrugo ZZ prima
 
Odg: Borovnice

cao Dejane! :cao:
Ja sam bio zagrejan za borovnicu, ali sam odustao zasad...
zanima me kolika ti je povrsina pod borovnicom, da li si imao koju berbu i ako jesi, kako si prodao?
 
Odg: Borovnice

Pozdrav Aleksandru j , Povrsina je oko 27 ari tu ima 600 biljaka prosle godine sam nabrao oko 150 kgpolovinu sam prodao zasruzi u belanovici ciji sam clan ,a drugu polovinu u bgd na pijacama posto sam isao u bgd cesto .Inace zadruga je sve to prodavala Maksiju i bilo je malo problema.Ove godine ja ocekujem manji rod jer su mi bile prerodile prosle god i tokom zime srne su mi opalse mladare sve do snega tako da su iz zime izasle sa pola metra visine a bile su metar Tako da ove godine ocekujem rod ispod 100 kg .
 
Odg: Borovnice

auuuu... ::lose::
Moras ih zastiti.
Bio sam kod Djuknica proslog leta, i sve to lepo zvuci ali ja sam resio da zapocnem sa jagodama dok se borovnica "prokrcka" jos neku godinu. Da vidim ima li sta od toga. Ipak, ovo je Srbija ::namigivanje::
Hvala na informacijama :ppozdrav:
 
Odg: Borovnice

preprosle godine sam bio na cacanskom institutu za vocarstvo i pricao sa Acom Leposavic o borovnici.
pricao mi je da je preko ministarstva isao u Chile u zvanicni obilazak (ili kako se to vec zove)
kaze da oni dole forsiraju proizvodnju borovnica, ali kaze da se njihova u 4. godini ne moze porediti sa nasom u drugoj. a kvalitet ploda pogotovu. pokazivao mi je fotke, i nije to to, vidi se. nekako zakrzljalo deluje sve to kod njih. ja sam jos uvek zagrejan, ali kazem sacekacu malo...
tebi se vidi da su dobre i da im sve odgovara ( osim bambia :haha: )
 
Odg: Borovnice

Ja sam takodje povremeno u kontaktu sa acom kada zapne recimo prosle godine mi napao neki pauk zeleni , preprosle godine mi napao botritis i tako ... aca deluje ok i mislim da je dosta strucan za jagodicasto voce gde spada i borovnica.
Ti u sustini ostani zagrejan samo nemoj da okolisas previse sacekaj jos ovu godinu pa odlucuju ides u ivesticiju ili ne imaj na umu da ministarstvo ove godine cinimi se daje 800.000 po hektaru .
 
Interesuje me koji je postupak sadjenja,prosecna cena,koliko uspeva na nasim podrucju,koliko moze da izadje tona na hektar i ostale informacije...Hvala unapred!
 
cao, zovem se Srdjan i iz Bg-a sam.. interesujem se dosta za uzgoj borovnice, a imam i nesto zemlje u blizini Arandjelovca... Svi pricaju neke bajke o tome, kao sto je bojcetic napisao, ali posto je ovo Srbija i drzavu boli uvo da zaastiti svoje proizvodjace, postavlja se pitanje da li je ovo uopste isplativo tj da li ce kroz par godina biti sanse da se pokriju samo troskovi proizvodnje, a da ne pricam o nekoj boljoj zaradi... ulaganja su poprilico velika a rizik jos veci zbog nesigurnosti trzista.. takodje sam cuo iz mnogo izvora da se na podsticaje ceka po dve do tri godine, a da se nekad cak ni ne dobiju, sve je to lepo na papirima i izgleda fino, krasno...ali da li je tako u stvarnosti?? ja bih evo voleo da cujem od nekoga ko ima vec possadjenu borovnicu u punom rodu kako je prosao ove god, gde je plasirao proizvod i po kojoj ceni?? ::namigivanje::
 
Poslednja izmena od urednika:
meni to pre lici na bajku a to iz vise razloga, prvo jedini ko je do sada zaradio su prodavci sadnica i to dobro zaradio. cena borovnice jeste bila 800 dinara ali u pitanju je divlja borovnica ubrana u sumi i u pitanju su bile manje kolicine , (kollko kostaju sumske jagode i koliko ih ima u ponudi) to je isto i sa borovnicom. zato je i bila cena 800 dinara kazem bila jer to je bilo mislim pre oko 2 godine i to samo kratko ali vidite kako se to primeti a tada je i kupina bila 110- 120 din a sad je 20. ja bih sebi kada bih se odlucio da gajim borovnicu kupio 100 tinak sadnica a onda se potrudio da ih sam razmnozimi za par godina bih imao to sto hocu , razmnozavanje nije jednostavno kao za kupinu ali nije ni toliko komplikovano da nemoze svako da izvede. pa i da se polovina primi uspeh je.

ako neko zeli da proba
sa biljke majke se iseku grancice mogu i zelene kao i one bez lista zabiju se u substrat i tu puste zile to taje od 8 do 15 nedelja razmnozava se od maja do juna a sve pri temperaturi od 25 do 30 stepeni substrat neb trebao da se zaliva vec se voda dodaje velikom vlaznoscu vazduha . sve se to radi normalno u stakleniku ili plasteniku ko radi na vece. a postoji i preparat u koji se grancica "umoce" da bi pustile zile na zalost neznam kako se zove u srbiji,
a u domacoj radinosti to izgleda ovako : kad zena ili u slucaju darosavca mama nije na vidiku maznes joj tablu za tortu sa providnim plasticnim " zvonom" nadam se da znate na sta mislim onda ispod njega posadis u nekoj drugoj odgovarajucoj posudi grancice i to poklopis tim providnim zvonom a onda ostavis na kuhinjskom prozoru tu mu je najtoplije a i ima svetla, stim sto vise puta tokom dana pumpicom (plasticna flasa od sredstva za ciscenje prozora ili slicno samo da ima pumpicu) podignes zvono i sto je moguce vise u vidu magle sve poprskas onda spustis zvono sedne pored i molis se da raste, :haha: dobro mozes da probas i bez ovog zadnjeg, a mozes i iz semena samo sto tada nebi dobio tu sortu i na rod bi morao malo vise da cekas
moja proba uspela sa 30% ali se bas nisam trudio i nisam koristio nikakav preparat da pusti zile hteo sam samo da vidim jel funkcionise a onda je zeni trebalo zvono za tortu hahahha salim se.

najbolje ako se biljka sa koje se uzima "kalem" godinu pre toga Malo "zesce" oreze tako da pusti mladjare 50- 60 cm pa se onda drvenasti deo isece na stapice da ima 5-6 okca i zabije u supstrat da ostane samo 1 ev. 2 okca iznad problem je sto ce prvo da krenu listici a ne koren pa je tad potrebna velika vlaznost u vidu magle da se ne osusi a pomaze i da se makazicama prepolove listici ( isprobana metoda)

tip mi je rekao da moze i drugacije da se grancica polozi i zatrpa deo sa zemljom pa se taj deo uzili i dogodine imas novu sadnicu nisam probao a ako je neko probao nek napise jel uspelo.
 
najveci problem ovog posle je sto je veooooma rizicno.....evo npr....zasadim 1 ha borovnice ulozim 30000 evra...stavim i protivgradnu mrezu.....i rodi lepo i oberem i sta ako nemam gde da prodam ili mi on lupi cenu 200 i kaze ,,Hoces/Neces,, i mogu da se popisam na sve sto sam ulozio.........suvise je ovo rizicno...... :nono:
 
sve je rizik cak i spavanje a ti kao poljoprivrednik moraces celog zivota da zivis sa time a sto se tice tih 30 000 hiljadarke , dao sam ti ideju traje par godina ali manja ulaganja a ti meni dodjes :ppozdrav:
jednog jelena ja sam skroman covek :haha:
 
pa i ja kao i ti planiram za sada samo, ali kao sto si napisao to su velika ulaganja, a trziste je neizvesno, ova drzava umesto da pomogne samo odmaze... ti ove god posadis a za 5-6 god kad budes imao ozbiljniji rod moze da bude cena 10dinara... ::lose:: bio sam i u Belanovici kod Ivana Djuknica, on prodaje te sadnice i kao prvi je poceo da gaji borovnicu, on mi prica neke price o izvozu mada u praksi je ja mislim sve to drugacije...
 
Ja neznam zbog cega ste toliki pesimisti ? Nemoze cena biti tako mala . Nije stvar samo posaditi i obrati i cekati na kucnom pragu da vas neko moli da mu prodate robu. Roba se mora pristojno upakovati i naci trziste. Na zapadu je kg. Borovnice u veleprodaji od 3-6 € u zavisnosti od sezone . Cena ispod 3 € nepada. U Srbiji je sigurno prednost da je nasa borovnica ranije na trzistu nego Nemacka , to znaci da je cena isto veca. Ako jedan kraj ima 10-15 hektara borovnice lako je naci trziste u zapadnoj evropi ili rusiji . Neko je ranije postavio video snimak iz Austrie kako tamo covek radi na 3 hektara zasto u Srbiji ne bi moglo ? U Austriji mora beraca ili uopste radnika da plati 10€ bruto kod nas taj isti radnik pod najboljim uslovima ( za radnika ) za 5 godina nece kostati vise od 4-5 € bruto. Kako moze onda da se ne isplati ? Srbija nije vise pod sankcijama i na viznom sistemu. Svako moze da ode do Münchena i da vidi trznicu i da nadje kupca u cemu je problem ? Ovde u prodavnicama vidim pecurke lisicarke i sljive iz Srbije zasto ne bi mogla i borovnica da se prodaje ? Ljudi rasirite malo vidike i nemojte samo gledati na pijacu u svojoj okolini . SVET JE POSTAO JEDNO GLOBALNO SELO .
 
sve je to lepo sto si ti napisao Marko i sve aj to znam.. ja sam godinu dana razmisljao optimisticki i jurio sam gde sve nisam da se raspitam sta kako, a sad kad sam dosao do svih raspolozivih informacija skoro da me prosla volja za tim...:((( jeste, ako jedno selo ima 15ha moze se naci kupac, ali treba naci selo sa 15ha(kvalitetnog ploda) i treba organizovati sve to, pokrenuti jer su ljudi vecinom nezainteresovani, a i kad im organizujes oni misle samo kako hoce neko da ih prevari itd i sl.. nadam se da ce stvarno biti bolje i da ce moci da se investira uz nesto manji rizik... trenutno je sve jako neizvesno i nesigurno ovde kod nas...
 
Nemoj me bukvalno shvatati kada sam napisao 15 ha. to sam napisao u smislu transporta za udaljen kupce kao stu je EU. Niko ziv na svetu mi nemoze objasniti da se neisplati iz jednostavnog razloga. Ako se isplati Izraelcima da izvoze u Nemacku svezu sargarepu i mlad krompir onda nemam o cemu vise da pisemo.

Sta znaci to trenutno je sve nesigurno kod nas ? Gde je sigurno ?
 
Nazad
Vrh