I kod nas stigla afrička kuga! |

Miloica

Član
Učlanjen(a)
13 Jun 2017
Poruka
1.929
Lokacija
Kraljevo
Referentna laboratorija u Madridu potvrdila da su uginule svinje bile zaražene opakom bolešću. Ugroženo područje oko Mladenovca u poluprečniku od tri kilometra

06kuga%20(3)_620x0.jpg


http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...eno-U-Srbiji-registrovana-africka-kuga-svinja

Ubijeno je više od 200 svinja, a pojedina domaćinstva su već dobila od države naknadu za eutanazirane i uginule životinje. Inače, država bi trebalo da isplati svaku ubijenu svinju.
 
Да се не би нагађало,било би лепо да чланови овог форума који су ветеринари,поближе објасне ову болест и дају препоруке као вид превенције кад то нису учинили запослени у министарству пољпоривреде и у управи за ветерину државе Србије.
 
Pod broj jedan je povećanje biosigurnosti u svakom domaćinstvu koje drži svinje. Postaviti dezinfekcione barijere pre objekte ili deo gde se drže svinje.
Da se koristi obuća samo za rad sa svinjama, po mogućnosti i odeća.
Da se spreči ulazak lica u objekte sa svinjama koji ne pripadaju tom gazdinstvu, ako mora da udje neko ko nije iz tog gazdinstva, onda da se izvrši dezinfekcija njegove obuće, ili mu da čizme koje su sa tog gazdinstva.
Obeležavanje i vakcinacija protiv klasične kuge svinja su obaveza vlasnika i bez toga će biti ood znakom pitanja nadoknada štete. Inače ova vakcinacija neće zaštiti da svinje ne obole od afričke kuge.
Ne hraniti svinje pomijama, tj mesom koje nije termički obradjeno.
Ukoliko su vlasnici svinja i lovci voditi računa o opremi i obući koja se koristi u lovu da se drži odvojeno od sve ostale obuće i odece, da se izvrši dezinfekcija posle svakog lova.
Kupovina svinja i prasadi samo sa obaveznom veterinarskom dokumentacijom.
Svako oboljevanje svinja prijaviti veterinaru.
Inače ljudi ne oboljevaju, već swmo domaće i divlje svinje. Virus je neotporan na visoke temperature, redovno kuvanje ga uništava, a niske temperature ga čuvaju. U zamrzivaču će se održati i 3 godine.

- - - - - - - - - -

Да се не би нагађало,било би лепо да чланови овог форума који су ветеринари,поближе објасне ову болест и дају препоруке као вид превенције кад то нису учинили запослени у министарству пољпоривреде и у управи за ветерину државе Србије.

Inače ima mnogo informacija o bolesti baš na sajtu Uprave za veterinu.
 
Mislim da većina proizvođača inače poštuje ove gore navedene mere zaštite.
 
Čekaj ljudi čitam da su u Mladenovcu, ubijali sve svinje u krugu od 3 km a izgleda da je samo jedna krmača imala kugu, šta mi onda vredi što ja sve primenjujem, i šta sad zbog nekog tamo koji je blizu mene i koji ima jednu svinju i hrani je pomijama i govnima, meni treba da ubiju 400 svinja, to treba da se radi selektivno gde ima bolest, a u mladenovcu su ubili 200kom po raznim domacinstvima zbog jedne svinje. Razumem da su napravili te regione i to pozdravljam odakle nemoze da se prodaje. Moze li neko ako je na forumu od veterinara da pojasni ovo sto sam naveo... kako ce to funkcionisati ako se nedaj boze pojavi novo zariste...
 
Koliko sam razumeo, ne prenosi se vazduhom vec samo kontaktom zdrave zivotinje sa virusom. To znaci, s obzirom da su zarista u Bugarskoj i Rumuniji, da je virius DONET, jer nema sanse da je neka divlja svinja presla pola srbije i zarazila neko selo tek u Mladenovcu. Pretpostavljam da je neko doneo zarazeno meso od negde i hranio doticnu krmacu pomijama!
 
Taj koji je drzao jednu krmacu taj je sigurno hranio pomijama pa eto i virusa, ali ipak ne verujem u to.Sve je ovo politicki.
Sad kad je trebalo da krene izvoz za Kinu u neogranicenim kolicinama cena bi dotakla sa kratko vreme preko 220din zive vage, ali ipak smo mi Srbija banana od drzave tako da su javili odmah da je virus u srbiji,kad se setim samo koje novine su objavile prve vesti o virusu, neke leve tamo prvi put cuo za njih kao sto su one lazne afere.Virus u Rumuniji nije ni blizu granica sa Srbijom vec je negde virus kod njih udaljen od nase granice 400km.

Ali naravno sve kontrole stroge treba produzeti, kod mene na farmi vec odavno nema ko da ulazi seme mene i oca.Kad ulazimo u farmi imamo tamo odecu i obucu koju nosimo samo u farmi kad smo.Imamo par dezbarijera.Sve stroge mere su preduzete odavno, jos kad se pojavio virus u rumuniji.

ALi ja se pitam kazem i tvrdim sve je ovo politicki, u Nemackoj zasto tamo nema pojave bolesti?zato sto je to Nemacka nema ga i nece ga ni biti, i ako ga slucajno bude negde oni ce to sve u tisini raditi ubijati par komada koji su zarazeni nema buke i frke oko toga da bi zastitili ekonomiju drzave,a ovi nasi nisu ni bili sigurni da je taj virus u pitanju odmah digli buku AFRICKA KUGA u Srbiji i to svi mediji.
 
Moguće i da je afera,da cena stagnira, ne verujem ja ni mnogo Madridu. Ali ako je stvarno se desio slucaj africke kuge evo kolega sorin je pomenuo prenosi se kontaktom. A moze da se desi i kontakt preko zarazenih pomija i govana meni je zao sto je ovakvo stanje u nasoj zemlji na 1000 stanovnika imas najmanje 100 budala. A evo kako moze i do kontakta doci Evo molim admina da ne brise sve je istina primer iz mog kraja nudim decku prosle godine u sezoni da me odmeni, kod mene da radi 2000 dnevnica 60 dana. Ali naravno on nece za njega ponizenje da radi kod mene na mesaoni i ulazi medju svinje. Posle par dana dolazi njegov pijani otac koji pije rakiju i pivo umesto vode i prica kako mu sin ide u rusiju tri meseca da radi za 800 dolara i kako ce da se :sta:obogati. I sta se desava odlazi mali i vraca se posle tri meseca radio kod neke mafije nije skupio ni tih 120hilj koji bi dobio od mene mrsav usput je nasao kurvu pa pokupio sifilis ili neko sranje pa izgleda tri godine starije nego kad je otiso. E sada je pitanje moze li on da donese virus africke kuge iz recimo Ukrajine. Mislim da moze npr najede se pred poletanje kobasica iz ukrajine koje su naravno zarazene, ih ukrajina i kontrola. Dodje ovde posere se u poljski wc izkoga sve kipi jer se nikad necisti a njegov cale bas tu cuva krmacu bas tu iza WC ona pojede to i eto ti Kuge. Radnici iz ukrajine su na slican nacin doneli africku kugu u Madjarsku. A bio sam u nemackoj kod njih je to industrija, a divljih svinja imaju najvise u eu ali cute nisu ludi....
 
Kad samo poledam koliko se mesnih preradjevina iz Madjarske donese na nase pijace, cemu se cuditi! Nista od toga nije kontrolisano, a svest ljudi svi znamo na kakvom je nivou. Narod neobavesten i nezainteresovan, institucije postoje sebe radi, i naravno evo gde smo.
Btv kao tovljac moram sam da dezinfikujem vozila kad tovarim, jer naravno vet stanica naplati dezifekciju, izda potvrdu o prisustvovanju utovaru (?) a NIKAD nisu bili prisutni, a o dezinfekciji vozila da ni ne pricamo. Glavu dam da ni sada po pojavi africke kuge nece raditi dezinfekciju, a uredno ce naplacivati i izdavati potvrde !
 
I ovde kod nas na jugu ima prerađevina iz Mađarske. Kupuju ljudi šta je jeftinije.
 
Nemačka ne bi slala uzorke u Madrid jer ima svoje laboratorije, ne bi imala Nedimovića za ministra i ne bi dozvolila da ima upravu za veterinu kakvu imamo mi.

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Sve je ovo politicki.
Sad kad je trebalo da krene izvoz za Kinu u neogranicenim kolicinama cena bi dotakla sa kratko vreme preko 220din zive vage

Ko je poverovao u priču da će biti masovnog izvoza u Kinu je politički nepismen i trebalo bi da prestane sa praćenjem režimskih medija (upućeno svima, a ne tebi lično).

Ova "afera" verovatno i jeste iz domaće kuhinje, jer im je to idealno opravdanje za činjenicu da izvoza neće biti, a pritom opravdava i uvoz, i olakšava da se rade malverzacije sa cenama. Naime, koliko sam informisan, zbog vakcinisanja svinja protiv klasične kuge koje se u Srbiji još uvek radi, EU zabranjuje uvoz i prevoz srpskog svinjskog mesa preko svojih teritorija... To je navodno i jedan od razloga zašto Tenis još uvek nije započeo izgradnju onih najavljivanih sega-mega svinjaca...

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, Srbija je u 2018. godini uvezla smrznutnog svinjskog mesa u vrednosti od 71.7 miliona USD - http://publikacije.stat.gov.rs/G2019/Pdf/G20193008.pdf - a navodno imamo i najmanji broj svinja od 1955. godine - https://www.ekapija.com/news/242032...arstvu-alarmantno-broj-goveda-konstantno-pada

Dakle, niti imamo dovoljno svinja za izvoz, niti imamo način da ih jeftino transportujemo do Kine - prosto rečeno, za razliku od vremena YU, više nismo konkurentni na međunarodnom tržištu.

 
Nemačka ne bi slala uzorke u Madrid jer ima svoje laboratorije, ne bi imala Nedimovića za ministra i ne bi dozvolila da ima upravu za veterinu kakvu imamo mi. Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
Imamo mi svoje laboratorije koje takodje dobro rade ispitivanje na afričku kugu svinja, koja je i ovog puta prva uradila ispitivanje ovih uzoraka.Slanje uzoraka u Madrid je drugi par opanaka.
 
Добро, хоћемо ли ми да поједемо те побијене свиње? Пошто, кажу, није опасно за човека, значи термичака обрада... Закључујем да треба мерити свињама температуру нон-стоп и код првог повећања, да не размишљам, под нож па на ражањ и у печењаре (печене ваљда могу да се транпотрују беу бојазни).
По теорији завере, ту су прсте умешали Матијевић, Златиборац и остали којима је поскупео увоз па им таман фали да још поскупи и домаћа производња.
 
Nazad
Vrh