Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 69,1%
  • Ne

    Glasovi: 111 30,9%

  • Ukupno glasača
    359
Ne radi se bas 24h, preterao si malo, rade od 6 do 9, i sad kada je bas udarna sezona repe. Pa iz istog sam sela :osmeh: Prolaze svakodnevno do 9 sati, naravno da ima kvarova ali su uglavnom ljudi za to krivi, iscupaju rudu, prevrnu prikolicu ,i tako ti problemo, polomi se nesto, sve se to da zakripiti i zavariti :osmeh:

To je oko 450 radnih sati i od toga 210 sati prekovremenog.Gledakući ostale radničke plate ove su vrh.Gledajući koliko se radi i koliku zaradu donesu poslodavcu onda je mala.
 
Lazo druže, naraspravljam se ja sa tobom nego ti samo kažem... Moramo ja i ti sesti lednom lično u divan, pa da raspalimo šta i kako, dal se isplati ili ne... Ovako preko neta mnogo se kuca a malo se šta kaže.
 
Evo i ja pratim već par dana pisanje na ovu temu i od prvobitnog naziva svela se na to (dal namerno)slučajno kako sm stekao imovinu ili koliko zemlje obrađujete ,kolko plaćate radnike itd itd.Izvinite ali žalosno!Umesto da se vodi rasprava kako da se organizujemo jer ovako više ne ide,ovde se raspravlja o sasvim sporednim stvarima.Zar nije žalosno da u ovoj tzv.demokratiji u parlamentu ne sedi ni jedan seljak ,doduše svi su oni tamo "seljaci"(Rističevića ne računam u poloprivrednike)jer ne mare za one koji su ih birali i za naše probleme,bitna im je samo funkcija i kako da još više šišaju ovce jer smo to mi kad ne umemo da se organizujemo.Svima bi preporučio da pročitaju ovaj satirični post
http://forum.vidovdan.org/viewtopic.php?f=38&t=5241.Pisao sam već koliko je u Srbiji reg gazdinstava i koliko je polj.domaćinstav pa nek je samo tri glasa ,pa i dva to je skoro milion glasova nekoj opcijii ozbiljna snaga u parlamentu i sve dok ne naučimo da se ne povodimo za lepim rečima i praznim obećanjima šišaće nas ko musa jarca nama će iz godine u godinu rasti uši.
 
Koliko gazda u Srbiji ima te kombajne od 200 000 eura? Cisto sumnjam da ti placaju mesecno u rangu 700-800 eura. Radi se na dnevnicu po potrebi kada treba radnika, tako da zdravstveno, penziono placa ko hoce. Da je lako raditi nije, svaki posao je tezak na svoj nacin.
Da zadjes u ciganski sor pitas ko zna da tera kombajn,das mu 15oo din. dnevnicu kombajn od 200000e i kazes pici.
 
Mozemo se vratiti na temu protest? Videli smo francuske poljoprivrednike kako protestuju verovatno kada bi mi tako nesto uradili proterali bi nas iz Srbije ili bi nas osudili na neki duzi vremenski period zatvora, tako da od Francuske pobune nema nista. Ili da cekamo da Seselj srusi vladu kao sto se najavljuje na tv.
 
Bliže se skori(vanredni) izbori Pa se onda treba pripremiti ili oformiti jedinstveno udruženje poloprivrednika ili se prikloniti nekoj opciji koja nije prevaziđena.Tadnjih 20 god samo lažu i obećavaju i došlo je dotle da i seljak propada.Uvek se nekako koprcao ali šta sve spremaju da nam još natovare na grbači možemo samo da zamislimo jer računaju da su pare samo još kod seljaka pa ajde da punimo budžet.
 
Moram ove cene da pokazem poslodavcima u Staparu, da vide kako se zaradjuje lova u soferisanju.
 
:osmeh: Malo se salim, trenutno si najjaci sa placanjem. Tri eura po satu domacinsko nema sta. Ima nas male da pojedete za dorucak. :osmeh:
 
Veliki brod uvek pre potone nego mali plus kad taj veliki tone na dno povlaci i sve one koji su blizu njega.

- - - - - - - - - -

Kad sam radio u Svajcarskoj apsolutno nigde nisam cuo a ni video da se kaze da treba imati stotine hektara da bi ste bili rentabilni i uspesni kao sto se to kod nas non stop insistira.Posto moja profesija nije bila u sferi poljoprivrede mada smo radili dosta kopnstrukcija za skladista silose cesto i za industriju imao sam priliku da vidim kako tamo vlasnici firmi razmisljaju.Moj gazda je imao vise firmi i to me je cudilo da su bile iz razlicitih bransi.Posto se tamo radnik ne pita gotovo nista izvan sfere svojih radnih zadataka nisam bio u prilici da saznam zasto je to tako i zasto nije sav kapital ulozio u recimo ovaj posao koji mu je zaista isao odlicno.Nisam znao nista o njegovom poreklu sve dok nisam imao prilike da me gazda angazuje da radimo kod njega na njegovom seoskom imanju.Iznenadio sam se kad sam video da covek koji je industrijalac ima jednu staru kucu u okolini Chur-a koju je zaista lepo renovirao ali nista preterano luksuzno . Na tom imanju su ziveli njegovi stari roditelji koji su imali dvadeset prelepih krava .Krave su bile na slobodnom ispustu setale su po travnatim pasnjacima a po putevima na sve strane su bili znaci da upozore vozace na prisustvo zivotinja koje po tamosnjim propisima uvek imaju prvenstvo prolaza i veca prava nego sto ih imaju pesaci.Toliko krava koje se setaju po okolini nikad video nisam.Tada sam iz razgovora sa njegovim ocem saznao da je bio turisticki vodic u obliznjem nacionalnom parku ali se on paralelno sa tim poslom bavio proizvodnjom sira i da pored sira sakuplja lekovito bilje i da su od tog porodicnog posla nastala sve sinove firme.Stari covek me je tada iznenadio svojom vitalnoscu i rezonom da ne treba sve novce ulagati u jednu bransu ma kako ona bila profitabilna jer je to rezon po kom funcionise cela privreda Svajcarske da ne podsticu megalomaniju nego male porodicne firme i da tu lezi kljuc njihovog uspeha.
Deco taj njegov sir je kostao tacno dplo vise od onog iz ducana a pravio ga je u drvenim kachicama i susio na planinskom vazduhu u drvenoj susari dakle nije bilo ni visoke tehnologije ni inoxa ni komjuterizovane kontrole fermentacije .Sir je prodavao tako sto ste morali da ga rezervisete i porucite ga unapred.
 
Gledam ovde sta se pise i ne verujem...To da li Laza placa ili ne placa radnike me bas briga,nemam nista s tim/njim.
Ali ajd sad realno jel ima neko ko ne bi voleo da ima SVOJE zemlje kao on ?
Kao ne vole "megalomane",niko njih ovde ne voli zbog njih,nego ih ne voli jer on ne moze da se siri,jer je onaj jaci od njega.

Inace Pavle to je bilo nekada,sada je taj zapad otisao toliko napred da npr u Holandiji razvijeni povrtari ne rade cak ni nekoliko kultura,nego samo npr paradajz,zelena salata... Kad neko radi samo jednu kulturu,to je znak da je na vrhu tehnologije i da ima obezbedjeno trziste i kontinuitet proizvodnje.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast ljudima koji su uspeli da se prosire na par stotina hektara za 5-10 godina. Nemam ja nista sa njima. Ja ako nastavim da se bavim poljoprivredom i za zivota kupim jos 10-20 hektara, od mene dosta. U svakom mestu ima ljudi koji su se za kratko vreme obogatili pa o njima kruze razne price. Nisam javni tuzilac, pa poreklom tudjeg kapitala se ne bavim, mada se zalazem za uvodjenje Zakona o poreklu imovine. Iskreno nikad ne bih ni radio toliko puno zemlje. Sve to iziskuje vise vremena, zivaca.... Volim da imam slobodnog vremena, da mogu ujutru na makar pola sata otici u kafanu da popijem kafu i procitati novine, da mogu uvece da pozovom drustvo kod mene na druzenje ili da ja odem kod njih. Nisam u fazonu "avioni-kamioni", samo zelim da zivim normalno od svog rada.
Na proteste cu ici samo ako budem procenio da je moj licni interes ugrozen. U svakoj drugoj situaciji mogu samo moralno da podrzim kolege i da im donesem gajbu piva na barikade.
 
Мој мегаломни пријатељ или мегаломни газда, је летос опрскао тоталом 20ха своје репе, грешком, јер је ето заборавио са чиме треба да је прска у свој тој журби...Највећи проблем је што уопште није схватио шта је урадио док није било касно по ту јадну репу...

Реално 50так ХА по домаћинству је сасвим лепа површина са које се може солидно зарадити, без превише јурцања, ломљења, кидања живаца....Е сад је проблем у нама људима што нам никада није доста. Увек тежимо да имамо још више. На крају престајемо да будемо људи и губимо људскост у себи. То је проблем човечанства генерално, тежња за неком моћи...Кроз ову транзицију, која нас је задесила, изгубили смо ту људскост, неко више, неко мање. Нема више пријатељстава као некада, све се гледа кроз тај проклети новац, кроз неку корист...И где је напослетку поента живота, у коме се не ужива...
 
Normalna drzava vodi racuna o ravnomernom razvoju i opstem boljitku a ne da se za racun jednog alavog desetine hiljada uniste.
Nema veceg motiva i ispravnijeg nego raditi za sebe i ziveti od plodova svog rada.
Nije sve u novcima i ne sme biti jer sta ce se desiti ako jedan alavac pokupi vecinu zemlje po ataru ili po damping cenama unisti ostale.
Selo ce da napuste mladi izumrece oni stari i sta onda imamo od toga sto je on navodno produktivniji kad je nestalo naroda.
Narod vredi vise od svih prinosa i mehanizacije.
 
Nazad
Vrh