Zakup zemljišta - isplativo ili ne?

Hvala sale na odgovoru!Zanima me kilika je cista zaradna po jutru konkretno od do npr 60 do 200e ili kako god?Jel ne mogu da shvatim ovo-Npr zarada po kj 200e mada mislim da malo ko to ima e sad kako se tom isplati da da 200 ili vise za zakup.MOlim da m i neko objasni TAJ FENOMEN?

Nema tu pozitivne racunice,ako povrsina zakupa nije proporcionalna
zemlji u vlasnistvu
 
Ajd sto nemamo svi iste prinose to i nije toliki problem koliko je problem sto neki nadobijase bespovratna sredstva,kredite na fiktivna gazdinstva,drzavnu zemlju bez placanja zakupa pa onda po selu kad nabiju arendu 50-100e vecu od prosecne i mi obicni smrtnici se zavaravamo da tu ima neke zarade ne znajuci sta se radi "ispod zita".
 
Ozbiljno razmisljam dali se stvarno isplati raditi arendu po tim cenama,ja placm 100e i meni se isplati nekad vise nekad manjie ali isplati.Kad racunam da dam 200e odnosno 26 000din kako god da racunam to su neke smesne zarade po jutru.Ne mogu da shvatim da neko uslovno receno ima zaradu 200e po jutru a da da za zakup isto toliko???gde je tu racunica ulaganja,nafta,djubre,seme,hemija,kvarovi,amortizacija idt zaista ne razumem,i pored svega toga kolju se daju i vece cena n licitacijama valda imaju bolju racunicu cim toliko placaju.:sta:
 
NA potpuno si u pravu,ima i slucajeva da se parcele koje se vode kao pasnjaci,livade i slicno registruje i za to se dobijale subvencije a isti ti sto to rade i "nabiju" cene zakupa i to su od "juce" paori bar ih tako ja zove jer znam koliko su zemlje radili i kako su radili.Realna cena u mom ataru trebala bi da bude oko 150 evra po kj ali na zalost ona je daleko vise i tesko ce se promeniti mozes da biras ili jesi ili nisi...
 
ja nekad imam 100 nekad 200 a nekad i 00 a kad radiš 10-20-30 k.j to pomnozi sa zaradom i izračunaj moje mišljenje je uvek mije lakse to odraditi i imati kakvu takvu zaradu nego kod nekog privatnika za 200 ili300 eu dase izivljava i psuje ovako laganica pa kako kad opali
 
Pazi prijatelju ta rec ili jesi ili nisi sta znaci? pa jbt kako neko moze nesto da radi na svoju stetu?Ja sam za ono radim da zaradim a ne da se takmicim sa komsijom....oko licitacije samo da ne bi uzeo on,sad da mi neko kod mene ponudi 50 20 10 kj po 150e ja ne bi uzeo jel mi se ne isplati i kraj.
 
Kod mene, svi oni koji rade puno zemlje u zakupu, su postali vrlo imucni, posebno oni koji su radili vece povrsine, nakupovali su sebi novih masina, sopstvene zemlje itd, ja ne radim zemlju u zakupu, imao sam poslednje 3 godine samo 5 ha drzavne zemlje, prve sam pukao, druge bio na nuli, a poslednje trece zaradio, subvencije nisam dobio na toj zemlji (iako je dogovor bio da podelimo), da je bilo subvencija prosli bi naravno jos bolje. Cena kod nas je 300e ili malo jace po kj.
 
Evo Dusane konacan odg si ti dao bravo!Sve ovo sto pisem mislim na nas koji zivimo od nje.....Ove sto spominje Dusan u postu imucne i bogate to su sve mucke i ko zna kakve malverzacije pranje para itd.Odakle meni sad od jednom 100 ha zemlje a do juce moj deda i tata radili 20ak?E ti neki veliki bi da nas pojedu i da oni samo zive....a odakle im kapital i ti silni novci odjedared ulozeni u zemlju ne znam a do juce zemlje samo u ripnama od guma.Mislim da u nasoj drzavi nikad nece biti kako mi hocemo pa ni kako hoce vlast(trenutna,ne bitno koja)mislim da se pitaju i o nasoj sudbini odlucuju ovi preko Okeana I komsije iz Eu!
 
Svi ti imucni-bogati nisu cistih ruku i to je 1000% tako, al sto se ti @grunt bavis njima, ne razumem sta hoces da dokazes? Da je voda mokra, pa znamo svi to. Ne volim ni da ih pominjem, da ne kazem nesto ruznije!
A reci ti sta je sa srednjim slojem paora ipak je taj sloj jos uvek u vecini naspram ovih mutljavina, kako oni opstaju na tim cenam i tim zaradama sto ti navodis?
Evo imas ovde na forumu brdo ljudi koji placaju lepe cene arande i idu napred i lepo zivotare.
Eno sale ti izveo neku racunicu, samo je trebao i na svojih 43ari da ubaci u trosak arendu to mu je nekih 15000din.(po ceni arende koju on placa) i vidi se da mu osalo 50000din na 2kj.
 
Upravo i pricam o tom da nazovemo srednjem sloju,lepo si napisao zivotare....Licno ja se ne zalim jel placam cenu arende koja mi odg i zaradim nekad vise nekad manje.Ne moj pogresno da me shvatis ali ako u jutro zemlje treba uloziti arendu i sve ostalo a zaraditi neku sicu imali stvarno smisla raditi?ZNAM ja da se mora raditi ali upravo tezim i voleo bi kad bi cene arende u globalu bile manje sav taj novac bi nama seljacima ostajao kao zarada.Problem su te cene zakupa koje nemaju veze za mozgom i zdravim razumom,npr kod mene je crkvenazemlja placena 376e po ha 30ha ja sam prvi imao informaciju o tome ali nisam hteo(mogao sam)Zemlja je 6 klase koja ne moze da da neki rod ni u najboljim uslovima al jebi ga umalo se na licitaciji nisu poklali ja gledam i smejem se.Hvala na odg:ppozdrav:
 
Imucni - bogati, puni novca, a za sada nikom nista nisu uzele banke.....
mogu da budu,cast izuzecima,znam jedan slucaj koji je 100%tacan,kad je jedan od njih kupio preko 2500ha po ceni od 500e sa zadrugom koja je i 90 ih godina,poslovala u plusu,radnici su imali odobren kredit da kupe ali nisu mogli,jer je morao neko drugi da kupi.dobro ste procitali 500 evra po hektaru,parcelisana zemlja.
 
Manite tajkune-vele bogatase sa strane, ovde se radi o nasim lokalnim bogatasima-komsijama-rodjacima, oni prave probleme oko cene arende...

- - - - - - - - - -

Upravo i pricam o tom da nazovemo srednjem sloju,lepo si napisao zivotare....
Al sam napisao i da idu napred, sto podrazumeva da se grade objekti kupuje mehanizacija znaci ulaze se u posao, svako srazmerno kolicini zemlje koju radi, a kad ulazes u proizvodnju nemozes i ziveti extra, to je zivotarenje :ppozdrav:
Svako normalan nebi voleo da se njegova zarada pretoci kod Zakupodavca, ako sam njemu platio 200e toliko treba i meni ostati cisto, ako njemu dam 250 a meni ostane 150 da prostis, jebes poso taj!
Ja se nadam da ce stagnirati malo ova ludnica za arendom inace smo nadrljali...
 
Kod mene u selu cena 40e po ha. Ali nema nekih prinosa, i manje su cene zitarica u mom kraju.
I sa takvom rentom, nekima ne ostane 200e po ha. Ja sam npr. zadovoljan, kada mi ostane 300-350e po ha.
 
mogu da budu,cast izuzecima,znam jedan slucaj koji je 100%tacan,kad je jedan od njih kupio preko 2500ha po ceni od 500e sa zadrugom koja je i 90 ih godina,poslovala u plusu,radnici su imali odobren kredit da kupe ali nisu mogli,jer je morao neko drugi da kupi.dobro ste procitali 500 evra po hektaru,parcelisana zemlja.
Pa taj je puno i platio kod nas je 200 evra ,po hektaru sa kompletnom infrastrukturom ,silosi ,mehanizacija ,stoka ,zalivni sistem na neki 500 hektara,i naravno radnici koji su 90 % dobili otkaz.Taj vas je to onda preplatio::novac::
 
Gde ide ovo, kod mene sada najvise placaju 320 evra ali za kj, ratarstvo. Od clana foruma iz Pivnica sam cuo da je tamo 370, naravno samo veliki, jer na toj ceni mali nemaju zaradu ni na vidiku.

- - - - - - - - - -

Gde ide ovo, kod mene sada najvise placaju 320 evra ali za kj, ratarstvo. Od clana foruma iz Pivnica sam cuo da je tamo 370, naravno samo veliki, jer na toj ceni mali nemaju zaradu ni na vidiku.
 
Nazad
Vrh