Zakup zemljišta - isplativo ili ne?

Rtv.rs:

[h=1]Откос корупције: Злоупотреба закона о земљишту[/h]НОВИ САД - Нови Закон о пољопривредном земљишту, чије се усвајање очекује током ове године, требало би да исправи пропусте у актуелном закону, попут злоупотреба око закупа државне земље, речено је у Министарству пољопривреде.

Никола Бодрожић из општине Алибунар учествовао је у доказивању малверзације око закупа државне земље, како нам је рекао 10.000 евра била је неформална тарифа за гаранцију коју је председник општине тражио како би му осигурао закуп државне земље.
"Мени председник комисије каже - еј ти знаш да не можеш да лицитираш? Ја кажем како не могу да лицитирам, о чему причаш ти? Па не, као, ниси испоштовао председника. Ја назовем једног пријатеља и кажем дај молим те узми 5.000 евра и однеси председнику општине Данијелу Кишмартону" прича Бодрожић за РТВ Војводине. Према речима Николе Бодрожића, када је новац дошао до председника општине уследио је нови неспоразум јер "ја сам мислио да је 10 000 евра тарифа за закуп земље на три а не једну годину". "Тада сам се обратио полицији" каже Бодрожић.
poljoprivreda-kombaj,-psenica-zetva_660x330.jpg
wikimedia.org

У акцији полиције спроведене на јесен 2011. године председник општине Алибунар Данијел Кишмартон приведен је због злоупотребе службеног положаја и сумње да је примао мито. Две године касније Виши суд у Панчеву осудио је Кишмартона на седам година затвора због низа малверзација док се оптужбе за примање мита још увек доказују.
Пример општине Алибунар је само један од неколицине општина у којима су забележене малверзације са државном земљом. Према тврдњама наших саговорника од почетка примене закона о пољопривредном земљишту до данас кристалисало се неколико кључних проблема који у пракси прате његову примену.
"Злоупотребе се догађају у кршењу закона о пољопривредном земљишту и то на начин да се поједине парцеле које нису у фонду државног земљишта не издају на лицитацију, да се лицитације проглашавају спорнима да би неко у том периоду користио земљу пар година, пример Зрењанина. У тим случајевима у игри су сви!" каже Чедомир Кецо, уредник интернет портала Агросервис.
Иако нису желели да о томе говоре пред камерама, саговорници РТВ Војводине наводе да се међу најчешћим начинима нелегалног закупа државне земље истичу - директне уцене и застрашивања потенцијалне конкуренције као и подмићивање чланова надлежне општинске комисије па и самог председника општине.
Подсећамо, посланици Скупштине Србије 2006. усвојили су Закон о пољопривредном земљишту по којем је државна земља предата локалним самоуправама на управљање. Према истом закону локалне самоуправе добиле су право да државну земљу издају путем јавног надметања пољопривредницима.
Идејни творац закона Ивана Дулић Марковић, некадашња министарка пољопривреде, рекла је за РТВ да није могла ни да претпостави на који начин се све може злоупотребити закон.
Ивана Дулић каже да је закон у суштини добар и да је покренуо пољопривреду Србије. "Они који су дошли до те земље, они су страховито напредовали и није њих мало. Увек се прича о негативним примерима, било би феноменално да неко крене и почне да прича о позитивним примерима напретка у сваком селу. Они који су са 10 дошли на 30 или 40 хектара или они који су са два дошли на 10 хектара", каже Ивана Дулић Марковић.
Према најавама из Министарства пољопривреде, нови закон о пољопривредном земљишту требало би да буде усвојен током 2015. Новина је и то да ће држава субвенционисати домаћинства која обрађују максимално 20 а не 100 хектара, како је то до сада чинила. Очекује се да ће наведена мера утицати на већу продуктивност земљорадника али и нижу цену закупа државне земље.
Како нам је речено очекују се многе измене и око начина закупа државне земље.

Нова емисија из серијала Откос корупције: Аграркор, на тему злоупотребе Закона о пољопривредном земљишту, биће емитована вечерас у 21 час на Првом програму Радио Телевизије Војводине.
 
Zna li neko od Progaraca valja li čemu zemlja na potesu Leštanska bara (5. klasa, čini mi se najveći deo godinama neobrađivan). I kolika je okvirno cena za kupovinu/zakup u tom kraju?

Pozdrav
 
Nazad
Vrh