Podizanje novog zasada vinograda

Ja mislio da si na 6 a posejao oko 250 kalemova i utrosio oko 500 l vode.

Ali gresim oko 500 kalemova si posejao sa utroskom oko 500 l vode.
 
Kolege trebao bih ovih dana da prosadjujem vinograde. Prosadjivaće se hidroburom.
Nešto mi pade na pamet da ubacim malo ureju u vodu?
Dobio bih ubacivanje azota direkt odmah u korenov sistem kalema, tj. okolne zemlje.
Posle bi naravno redovno djubrio urejom...
 
Kod mene su "umakali" kalemove u blago rastvoren stajnjak pa ih potapali u rupe. Nemam iskustva sa ureom i kako bi to izgledalo ali ovako kad razmislim generalno s obzirom na svojstva vestackog djubriva deluje mi da neces tu mnogo dobiti. Generalno gledano rastvorena urea je dobra za prihranu preko lista jer je tu biljka odmah usvaja, a ovo sto ti planiras mi deluje da ce taj rastvor brzo da sidje dole u nize slojeve i "pobegne" korenu koji se u pocetku sporije razvija. Azot se brzo krece, ako ga vec stavis u dole u nivo korena i padne neka veca kisa ubrzo nakon toga nece mnogo azota ostati tu.

Opet kazem ovo pricam samo iz ugla djubriva, nemam iskustava sa tim mozda i nije losa ideja i mozda se pokaze dobro. U svakom slucaju javi kako si uradio pa da ispratimo napredak. :)
 
Za balegu znam, i moji su ranije tako sadili. Ali iskreno ne radi mi se to, jer sam kao dete ja bio zadužen za go.na 😀😀, tj. taj deo sadnje...
Prehranu azotom folijarno primenjujem baš dugo.
Mislim da ne može da škodi svakako....
 
Za balegu znam, i moji su ranije tako sadili. Ali iskreno ne radi mi se to, jer sam kao dete ja bio zadužen za go.na 😀😀, tj. taj deo sadnje...
Prehranu azotom folijarno primenjujem baš dugo.
Mislim da ne može da škodi svakako....
Koliko god ti je to gadno od balege nemas bolje i jeftinije a ako vec neces to da koristis bolje uzmi neko vodotopivo djubrivo sa viskokim procentnom fosfora i ubaci u tank koji je povezan sa burgijom. Za bolje ukorenjavanje takodje mozes dodavati zeolit.
 
Kolege trebao bih ovih dana da prosadjujem vinograde. Prosadjivaće se hidroburom.
Nešto mi pade na pamet da ubacim malo ureju u vodu?
Dobio bih ubacivanje azota direkt odmah u korenov sistem kalema, tj. okolne zemlje.
Posle bi naravno redovno djubrio urejom...
Има времена за вештак касније.
И сам овог пролећа садим још.
Пре тога треба да испарафинишем калем и истачкам.
Чека ме још који дан резидбе најпре.
Премишљамо се да ли ће садња бити сувом садиљком, хидробуром или добрим старим будаком.
 
Uzmi stavi ureje sto vise mozes da potera sest kondira za rod prve godine ako mozeee..............:devilish::devilish::devilish::devilish::devilish::devilish::devilish::devilish:.
Malo je crni humor ali ajde da razmislimo malo????
E vo navescu primer jednog mog brata od od ujaka:
Sadi vinograd klasicno u rupu fi 20x 30cm rucno se sadi sto je najbolje, ali umesto 1 zidarske fangle stajnjaka u dno rupe baca saku ureje pa kalem preko toga i sve ostalo kako spada. Od 450 posadjenih kalemova u junu su ooterali 50 komada i oni su do jeseni odumrli. Boze kolika ljudska glupost nema granica. Sutra cu skenirati knjigu i okacicu ovde da se vidi u vezi sadjenja vinograda misli na klasicnu sadnju ostali izvucite zakljucke,
ja sam tako radio i dan-danas radim a primanje je 95%.
Stim da mislim da je hidroburom daleko brze ali klasicno mislim da je daleko bolje ipak se rastrese zemlja oko sadnice itd, stim ako nije rigolovano zemljiste na oko 45cm dubine
Pri sadnjji vinograda vestacko djubrivo nema sta da trazi u smislu NPK ili NP varijanti i bolje je oplemennjivanje stajnjakom (zbog makrobioloske strukture zemljista) .
 
Više bih voleo 7 da istera.

Napisao sam lepo da prosadjujem, a ne da sadim novi vinograd a pošto su mi vinogradi u duploj sadnji (dva kalema, jedno mesto) hoću da na primer gde prosadjujem jednu poziciju iz para, novom kalemu maksimalno olakšam zbog konkurencije. Vrlo dobro znam šta pitam i zašto pitam. I ne prosadjujem 5~6 kalema nego 500~600...
Jedino ako si voljan da volontiraš pa odradi to propisno knjiški sa sve ručnim kopanjem i ubacivanjem stajnjaka itd.
Malo crnog humora, ne zameri....

Verujem da je u tvojoj literaturi koja je verovatno kao i moja "novijeg" datuma 80te najverovatnije a kamo sreće 90te lepo piše sve ali u današnje vreme ima toliko novih stvari i metoda u plantažnim sistemima koji se primenjuju i ja sam sklon eksperimentisanju tako da bih riljanje zaobišao... A i više volim nečije iskustvo nego nečije pisanje u literaturi zato i često pitam stvari koje mogu i da pročitam.
 
Poslednja izmena:
Има времена за вештак касније.
И сам овог пролећа садим још.
Пре тога треба да испарафинишем калем и истачкам.
Чека ме још који дан резидбе најпре.
Премишљамо се да ли ће садња бити сувом садиљком, хидробуром или добрим старим будаком.
Toplo preporučujem hidrobur, mada je kod mene, na primer, zemlja valjano natopljena, možda i može na suvo...
 
Toplo preporučujem hidrobur, mada je kod mene, na primer, zemlja valjano natopljena, možda i može na suvo...
Радили смо хидробуром.
Претходне године комшија од мене узео суву садиљку и било је одлично.
Садиљка је као она за хидробур само што на себи има још и мамузу.
Претходне године су по први пут овде садили са новом садиљком.
Она хвата са два пипка калем иза копите(жила) и угура калем у земљу.
 
Радили смо хидробуром.
Претходне године комшија од мене узео суву садиљку и било је одлично.
Садиљка је као она за хидробур само што на себи има још и мамузу.
Претходне године су по први пут овде садили са новом садиљком.
Она хвата са два пипка калем иза копите(жила) и угура калем у земљу.
Imaš sliku neku te sadiljke, koja hvata kalem? Nisam video takvu...
 
Планирам да је позајмим да видим како ради.
Ако буде код мене сликам и шаљем слике теби на фб.
 
Да тако изгледа.
Корен је приликом гурања у земљу изложен- мени се зато не свиђа.
Шта ако га том приликом оштетиш , неможеш знати шта је са њим у земљи.
Што се тиче сабијања садња оваквом садиљком корен је сабијен у земљу . Тако да су калему најбитнији део жиле утиснут .
У прпоришту исто калем само пободемо у земљу .
 
Nazad
Vrh