Hladnjače za voće

Evo jedne tabele sa pocetka ove teme o cuvanju voca i povrca.

 
Ok je tabela ali samo kao smernica. Rezimi cuvanja zavise od vise faktora. Od vrste voca koje se cuva, ali i od podneblja, stepena zrelosti pa i same sezone. Npr. vidim da ovde stoji da se jabuka cuva na od -1 do -0.5 i rvv 80-85 % u trajanju od 8 meseci. Sam period je vec na ivici da bude predugacak, narocito za pojedine sorte u Srbiji. Npr. Greni smit ne mozete sacuvati 8 meseci bez ULO hladnjace ili tretmana antiskald preparatima jer bi to znacilo da bi ga trebalo cuvati marta-aprila.
Iako se ovaj podatak moze uzeti kao teorijski tacan jako je bitno koju sortu cuvate ali i kakva vam je proizvodnja. Npr. nece se isto cuvati Zlatni delises koji nije imao dovljno vode tokom godine i onaj koji je imao navodnjavanje cak iako su u trenutku berbe zadovoljavali parametre I klase i bili u slicnom stepenu zrelosti. Jer se najverovatnije sadrzaj Ca u plodovima razlikuje pa ce onaj koji nije bio navodnjavan imati manji sadrzaj Ca. Plodovi sa manje kalcijuma su podlozniji pojavi gorkih pega i samim tim ce duze cuvanje za njega biti rizicije nego kod onog koji je navodnjavan. Ovo je samo jedan od primera.

Ovakvi podaci su dobri da se dobije predstava sta bi trebalo raditi ali nemojte ih prihvatati zdravo za gotovo. Cuvanje je prilicno kompleksan problem i zahteva dosta iskustva u cuvanu plodova sa odredjenog podrucja, nekada su i karakteristike mikrolokacije bitne. Samim tim potrebno je da prodje nekoliko godina kako bi se definisali idealni parametri za cuvanje plodova iz odredjenog regiona.
 
Njoko izbaci neke slike ZD iz hladnjače sad će 5 meseci.Ima li promena na jabuci ,jel prolazi u trgovini?
Zlatni je još zelene boje,isto tako jonagold zeleno-crven, kruška ostala passe-crassane ,voće je soćno i puno soka,sve zahvaljujuči velikoj vlazi koja je oko 90-95%.
Stavim slike za koji dan,prodaja hmm što da kažem kruška odlično a jabuke kako tako jer ljudi kupuju od proizvođača koji prodaju 10 kg za 2 eura,što ja ne želim i nije mi sila,za sada.imam svoje kupce pa se puno ne žalim,biti će bolje jer još jedino kod nas je idared i greni,a to velika večina ne voli najbolje plasirana jabuka je jonagold i zlatni koje bez hladnjače nisu baš jestive u ovo doba.
 
Ovo je interesantan podatak jel obično se zlatni svrstava u grupu koja se čuva do 4 meseca u običnim hladnjačama.Ti si dokaz da to nije sveto pismo.Ja sam spremio sutra za pijacu, ujedno je to poslednja količina zlatnog i jonagolda . Kvalitet jonagolda je zadovoljavajući a zlatni je u lošem stanju.Mada je potražnja za njim najveća bez obzira na stanje.
 
Ja sam danas dobio gajbu jonagolda iz hladnjače od prijatelja i njemu se odlično održala. I fizički i po ukusu je voće u jako dobrom stanju.
 
Ovo je interesantan podatak jel obično se zlatni svrstava u grupu koja se čuva do 4 meseca u običnim hladnjačama.Ti si dokaz da to nije sveto pismo.Ja sam spremio sutra za pijacu, ujedno je to poslednja količina zlatnog i jonagolda . Kvalitet jonagolda je zadovoljavajući a zlatni je u lošem stanju.Mada je potražnja za njim najveća bez obzira na stanje.
Tako je,nevjerovatno ali istinito,večina više voli uvoraniji zlatni samo da je žut,nego zeleni iz hladnjače.
Sutra slike stavim.
 
17.2.2014. 5 mjeseci u hladnjači, vani 20 stupnjeva unutra 0.3 stupnja-93% vlaga




 
Zdravo. Zovem se Miodrag. Novi sam clan, pa mi malo fali iskustva.
Trebaju mi saveti i sugestije za pocetak :)
Radim otkup voca i zitarica vec nekih pet sest godina (usluzno vrsenje otkupa poljoprivrednih projzvoda). Poceo sam sa malim kolicinama i svake godine unapredjivao poslovanje.
Sada mi je u planu izgradnja mini hladnjace (jer u nasem kraju je trenutno otvoren konkurs preko programa "Fruits & Berries" za podsticaj poljoprivrede). Plan mi je mini hladnjaca povrsine 13m x5m x4m (plusna 0 - 4C). U planu mi je da hladnjaca ima dve komore manju 5x5m koja bi imala brzi stepen hladjenja i jednu vecu 8x5m. Bila bi radnjena monazno od panela.
Interesuje me da li neko zna koliko to okvirno kosta, vasi saveti, sugestije... ::pomoc:;
 
Da bi se definisale potrebne snage rashladnog agregata za forsiranu podhladu moras napomenuti koju vrstu voca zelis podhladjivati ,kao i koji ti je najveci moguci dnevni otkup i vrema za koje zelis podhladiti tu robu.Ova druga komora predpostavljam da ce biti lager vec podhladjene robe.Takodjer se trebas odluciti za kvalitet opreme koju zelis ugraditi. Kad definises napomenute parametre lako cemo proracunati cenu !
 
Pevashodno to bi pre svega bila jabuka u najcescem slucaju. E sad sto se dnevnog unosa tice to bas i ne znam, mozda nekih 5t na primer. Inace uredjaji i paneli bi morali da budu novi, jer da bi aplicirao za povracaj moraju da budu ugradjene sve nove stvari. Povracaj je nekih 40-45% od ukupne cene.
http://www.fb.org.rs/sr/Konkurs za opremu i mehanizaciju - februar 2014.htm

I da li neko mozda zna kolika je usteda tj. odnos cena polovne i nove hladnjace iste zapremine i dimenzija. Mislim svi znamo da je novo zakon, ali mogucnosti su nesto sasvim drugo ::novac::
 
Mogu i firme koje se bave prepradom voća, samo nemojte da se nadate da ćete dobiti povraćaj tako brzo. Ja sam predao papire za traktor kod njih prošle godine u februaru, konkurs je završen u aprilu, na jesen sam kupio traktor a povraćaj još čekam. Znači morate imati svoja sredstva a od njih novac kad dođe došao je.Inače ljudi iz F&B u Nišu su maksimalno korektni ali je problem što i naši daju pola para za tu subvenciju pa otežu...
 
Zdravo. Zovem se Miodrag. Novi sam clan, pa mi malo fali iskustva.
Trebaju mi saveti i sugestije za pocetak :)
Radim otkup voca i zitarica vec nekih pet sest godina (usluzno vrsenje otkupa poljoprivrednih projzvoda). Poceo sam sa malim kolicinama i svake godine unapredjivao poslovanje.
Sada mi je u planu izgradnja mini hladnjace (jer u nasem kraju je trenutno otvoren konkurs preko programa "Fruits & Berries" za podsticaj poljoprivrede). Plan mi je mini hladnjaca povrsine 13m x5m x4m (plusna 0 - 4C). U planu mi je da hladnjaca ima dve komore manju 5x5m koja bi imala brzi stepen hladjenja i jednu vecu 8x5m. Bila bi radnjena monazno od panela.
Interesuje me da li neko zna koliko to okvirno kosta, vasi saveti, sugestije... ::pomoc:;

vidim da te svi savetuju a niko cenu da kaze,to ce da ti izadje oko 30 000e,mada ako imas kes i hoces da stedis a da bude novo stavljace ti tanje panele losijeg kvaliteta,agregati su vecinom italijanski kao i isparivaci,vrata klizna skuplaja a ti stavi okretna koja u rumi kostaju oko 400e neka turska proizvodnja naravno plusna,ja sam napravio minusnu 7x5 izasla 14 000e sa panelima 18cm novi ali u b klasi, vrata ta turska.isparivac nov kopeland mislim da je i agregat dorin,imas krovnu konstrukcuju i pokri sa limom koji je oko 6e kvadrat,imas tu dosta da ustedis ako imas gotov kes i malo sacekas

- - - - - - - - - -

vidim da te svi savetuju a niko cenu da kaze,to ce da ti izadje oko 30 000e,mada ako imas kes i hoces da stedis a da bude novo stavljace ti tanje panele losijeg kvaliteta,agregati su vecinom italijanski kao i isparivaci,vrata klizna skuplaja a ti stavi okretna koja u rumi kostaju oko 400e neka turska proizvodnja naravno plusna,ja sam napravio minusnu 7x5 izasla 14 000e sa panelima 18cm novi ali u b klasi, vrata ta turska.isparivac nov kopeland mislim da je i agregat dorin,imas krovnu konstrukcuju i pokri sa limom koji je oko 6e kvadrat,imas tu dosta da ustedis ako imas gotov kes i malo sacekas

probaj panele da nadjes "birac sistem" ukucak mislim da imaju povoljno,paneli su ti oko 1,5-2e po cm debljina,isparivac za tebe oko 2500,agregat 5000e a tebi mora 2,vrata su ti po 400e,kontrolni ormar 200e,podna izolacija 10-20 cm stirodur ili polovni paneli bez lima,pojacavanje struje na 32a i to da uradis na divlje da te ne bace u industrisku,i za to ces da placas struju oko 200e mesecno kad je otvaras cesce leti da ti ne prica neko da to trosi kao blesavo,meni trosi oko 80e agregat od 7,5kv na -18,2 minuta radi 8 odmara,samo ne stavljaj slabe agregate da ti ne zuje stalno
 
Evo jednog sajta u italiji sa polovnom opremom za hladnjace. Mogao bi neko ko se bolje razume, da prokomentarise cene, i ostalo.
Pozdrav
http://www.cellafrigo.com/prodotti-usati?limitstart=48&orderby=`p`.created_on&order=DESC
 
..ljudi..ako neko zna da mi da odgovor bio bih mu veoma zahvalan..interesuju me mini hladnjače za malinu..koja je neka okvirna cena za izgradnju iste..naime imam zasad malina i hteo bih da unapredim proizvodnju izgradnjom mini hladnjače za skladištenje svoje i maline od par komišija..napominjem da me ne bi interesovale neke hladnjače velikog kapaciteta..hvala unapred na odgovorima..
 
Tipovi i vrste CA hladnjača - izvor tehnologijahrane.com

Po oglasima se mogu naći neke sa cenom koja kreće od 2 000 eura pa naviše. Verovatno ih donose iz inostranstva u delovima, tamo kupe polovne. Sad sve zavisi koja bi veličina trebala.
 
Nazad
Vrh