Hladnjače za voće

valhalla

Član
Učlanjen(a)
9 Apr 2010
Poruka
133
Lokacija
Vršac
Ima li ko (manju) hladnjaču za voće? Kakva su vaša iskustva, na šta treba obratiti pažnju?

Ja planiram da za nekih mesec dana podignem manju hladnjaču (20 kubika) kako bi u njoj držao voće koje ide na maloprodaju (5-7t) tokom zime, dok mi kao neostvaren san ostaje da završim hladnjaču od 100m2 al kad se nema ::novac::
 
Odg: hladnjače za voće

Imam ja malu hladnjacu, 8t jabuka staje. Pravljena je pre 4 god. soba u suterenu, zazidana vrata i prozori, oblozeno stiroporom, tada je potrebe zadovoljavala. Kostala je oko 4000 eura.
 
Odg: hladnjače za voće

Imaš li samo uređaje za hlađenje ili i nešto od opreme za kontrolisanje atmosfere,vlažnosti?
Na kojoj temperaturi držiš jabuku? Kako ti podnese boravak u hladnjači?

Ja hoću da kombinujem 1t kruške i resto da stavim jabuku (4-6t) pa me malo plaši to kombinovanje...Vidim da se za krušku preporučuje 1 stepen a za jabuku -1...
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: hladnjače za voće

@ markodim

Jesi li stavljao obican stiripor ili neki malo kvalitetniji i dali si taj stiropor necim zastitio ili samo tako stoji.
 
Odg: hladnjače za voće

Stiropor je 10cm debljine, valjda onaj koji ne gori (ako je to kvalitetniji), a premazan je jos jednim slojem lepka pa ofabano masnom bojom.
 
Odg: hladnjače za voće

Vrata su napravljena od panela 10 cm debljine i stavljena je ona brava i kvaka za hladnjacu da bi to dihtovalo kako treba. :D
 
Odg: hladnjače za voće

Za par dana bi trebalo da završim komoru, pa imam još neka pitanja za iskusnije ::namigivanje::

-sa čim bi valjalo dezinfikovati komoru pre upotrebe?
-da li je pametno oprskati palete i gajbice koje će ići u komoru sa nekim bakarnim preparatom?
-da li imate problema sa miševima u komorama? stvarno nemam ideju da li bi uopšte trebalo brinuti o tome, da li će im biti zima pa neće ni ići na voće :haha: ili bi bilo pametno postaviti lepak/mišolovke/nešto treće?
 
Odg: hladnjače za voće

Nisam cuo da neko dezinfikuje palete i gajbe pre ulaska u hladnjacu,pretpostavljam da nemoze da skodi
Ali za miseve pouzdano znam da su pravili ogromne probleme mojim komsijama u hladnjacama posebno na jabukama koje se dugo cuvaju ne samo da ih nacinju nego non-stop cirkulisu medju gajbama preko jabuka i gde prodju ostete jabuke noktima probiju pokozicu i ona posle kratkog vremena pocne da truli koliko znam najbolje resenje su ultrazvucni rasterivaci za glodare ostave se malo vrata i ukljuci posto je zatvoren prostor pobegnu u toku noci i zatvoris ujutru obicno se "isterivanje" uradi kada je berba zavrsena i vrata se posle nece otvarati i unositi nove gajbe u kojima moze da se uveze slepi putnik :ppozdrav:
 
Odg: hladnjače za voće

E pa ja zavrsio moju komoru, negde oko 5t bi trebalo da stane.
Jos da sredim fasadicu pa cu da postavim neke slike...
 
Odg: hladnjače za voće

Evo kruške u hladnjači, ove godine je slabo rodila, ali će jabuka da popravi stanje ::namigivanje::

34rhv89.jpg
 
Odg: hladnjače za voće

nebih da pogodim ali kako vidim ovde su bačene ::novac::. prvo jako nisko , voda sa isparivača odlazi vani, nema na podu kanalica (kako misliš da vlažnost bude preko 90%)visina gajbica koju slažeš nemože biti iznad donje zone isparivača, neznam dali na suprot isparivača imaš ventilator i klapne za provetravanje i isparivači su po pravilu uvek iznad ulaznih vrata
zwm6g3.jpg
 
Odg: hladnjače za voće

Evo i temperature koje se treba pridrzavati i vlaznost vazduha u hladnjaci.

 
Odg: hladnjače za voće

juki je napisao(la):
nebih da pogodim ali kako vidim ovde su bačene ::novac::. prvo jako nisko ,

Morao sam da napravim manju komoru sa kojom bih preziveo 2-3 godine pa sam adaptirao prostorije koje nisu za tu namenu. Krenuo sam da pravim posebnu zgradu od 100m2 za komoru ali nema ::novac::
Biće dovoljno da 4-5t voća (kruška,jabuka) čuvam tokom jeseni dok se to ne proda na pijaci. Ukoliko prodaja bude prosečna, do januara ću isprazniti komoru.

juki je napisao(la):
voda sa isparivača odlazi vani, nema na podu kanalica (kako misliš da vlažnost bude preko 90%)

Lik koji mi je pravio komoru mi je garantovao da ce ovako biti vlaznost od 90%
U isparivaču postoji mala posuda gde se skuplja voda, i tek kad se posuda napuni do vrha voda otiče napolje a ostaje uvek izvesna količina vode koju isparivač izbacuje...
Videću da nešto napravim na tu temu, neku posudu u koju će se slivati voda ili tako što...

juki je napisao(la):
visina gajbica koju slažeš nemože biti iznad donje zone isparivača,

Ovo ne razumem? Misliš da ne treba ređati gajbice ispod isparivača? Na slici se ne vidi ali postoji skoro 1m razmaka pre nego li gajbice počnu, što je više nego dovoljno za ovu kubikažu (15m3)

juki je napisao(la):
neznam dali na suprot isparivača imaš ventilator i klapne za provetravanje i

Jok

juki je napisao(la):
isparivači su po pravilu uvek iznad ulaznih vrata

Nije bilo mesta da se tu montira...

U svakom slučaju puno hvala na primedbama, znaću gde da zakeram kad budem pravio veći objekat :)
 
Odg: hladnjače za voće

pozdrav svima! ja imam hladnjaču od 420 m3 ! stane oko 10 vagona robe luka, jabuke... Prve dve godine sam držao luk a prošle jabuke! jabuke su bile u njoj do maja meseca bez ikakvih problema! koštala je oko 25000 evra! prošle godine sam je izdao u zakup za jabuke a i ove godine ću. ako ima zainteresovanih nek se jave. Ja sam iz Vajske (opština Bač)
 
Odg: hladnjače za voće

mozete li mi dati kontakt nekoga ko radi hladnjace, pokusavao sam da nadjem na netu i nikao mi ne ide.

hvala svima unapred
 
Odg: hladnjače za voće

vlajksone svaka cast.upravo sam hteo da postavim isto pitanje jer imam prijatelja koji gaji samnom borovnicu, a po struci je frigomaticar i covek je ipak doveo strucne ljude da mu to odrade jer ne moze se to praviti bilo kako bilo , ne bih nikoga da uvredim jer i ja sam isto beskintos ali cu ipak kada budem hteo da pravim angazovati one koji su placeni za to jer sam pokusavao u zivotu vise puta da prodjem jeftinije a posle me ispalo skuplje pozzz svima ps u subotu se vidjam sa drugarom pa ako nije kasno da vam ostavim br tel od ljudi koji to rade
 
Odg: hladnjače za voće

gotovi paneli za hladnjacu namontirano u postojecoj prostoriji za neki dan stizu motori :bravo: :D
 
Kako postizete vlaznost u hladnjacama?
Ja planiram da ubacim one rasprskivace kao kafici sto imaju, Cini mi se da one dizne kod njih bas prave maglu.
 
Nazad
Vrh