Hladnjače za voće

zovem se Vladislav, i iz Cacka sam. poljoprivreda ( vocarstvo) me interesuje od skoro (od kad sam kupio neku zemlju). Inace sam vlasnik firme koja se bavi rashladnom tehnikom ( hladnjace - stabilne i kamionske). Imamo veliko iskustvo u skladistenju poljoprivrednih proizvoda pa ako nekome treba savet slobodno neka se javi na PM
Dobrodošao,dobro je da neko ko se razume u rashladnu tehniku bude ovde sa nama.
Evo oa početak bi mogao malo da nas posavetuješ šta bi za nas male voćare sa 1-5 ha bilo najoptimalnije da napravimo i koje bi rashladne uređaje prporučio,malo o ceni,novo-polovni,održavanje....itd.Mene konkretno interesuje za Jabuku.
 
''Ovdje su većinom ljudi sa iskustvom oko hladnjača i čuvanja voća, pa imam jedno pitanje.
Interesuje me koliko vremena može da stoji cijela višnja (neiskoštena) u hladnjači i na kojoj temperaturi, naravno da je ubrana ručno bez peteljke?''

knjige kazu 2-3 sedmice na temperaturi -0.6 do 0 celzijusa, vlaznost 90-95 %. bitno je brati SA peteljkom jer peteljka tvori tzv cep. kvarenje robe pocinje gde je kozica najtanja ili gde je ostecena. kad nema peteljke meso ploda postaje izlozeno vazuhu i bakterije i gljivice pocinju da rade svoje tako da to skracuje vek cuvanja. ako se visnja zaledi moze se cuvati do 2 godine.
 
friziderdzija dobro dosao na forum.
Tvoje znanje ce dobrodocice clanovima.
Pisi malo vise o hladnjacama , na sta bi svako ko planira izgradnju trebao da obrati paznju gde moze da ustedi a sta ni slucajno nesme da izostavi.
 
Dobrodošao,dobro je da neko ko se razume u rashladnu tehniku bude ovde sa nama.
Evo oa početak bi mogao malo da nas posavetuješ šta bi za nas male voćare sa 1-5 ha bilo najoptimalnije da napravimo i koje bi rashladne uređaje prporučio,malo o ceni,novo-polovni,održavanje....itd.Mene konkretno interesuje za Jabuku.

Gledajuci sta sve ima po terenu, sta iskustvo kaze, sta nauka kaze, sta finansije dozvoljavaju mozemo razglabati ovde 5 dana bez prestanka. obicno su to komore od 100-120 m3 zapremine do oko 250 m3. e sad oko uredjaja: ima sve i svasta na trzistu i uvek je bilo, kao i za sve, koliko para toliko muzike. ima dosta priucenih majstora koji rade na principu'' video sam da ovo radi solidno pa ako napravim i ja isto tako trebalo bi da bude dobro'. treba obratiti paznju na kvalitet (renome) proizvodjaca i ne dozvoliti da vam neko prica price tipa: e ovo ja najbolje sto postoji itd. treba gledati uslove garancije, naravno cenu, cenu rada tog sistema (potrosnju struje) i sistem kao celinu. nemojte nasedati na pricu kako je neki kompresor bolji od drugog, te ovo je sr*nje a ovo sto ja nudim je vrh i slicno. ako vam neko kaze da je kompresor ili neka druga komponenta najvaznija u sistemu njega odmah odbacite jer taj ne gleda sistem kao celinu. cesto se moze naci primer da neki sistem radi kvalitetnije sa nekim jeftinijim komponentama koje su sastavljene postujuci pravila nauke i struke nego neki sa skupim koji je sastavljen zbrda-zdola.

konkretno za vas je komora oko 150 m3 i uredjaj sa oko 11-12 Kw rashladne snage koji radi na dt=5-6K, i naravno nov.
polovnjaci znaju da budu jeftini u pocetku, a posle...........
nema vise na trzistu zapada kvalitetnih polovnjaka kao sto je bilo. jednostavno rasprodalo se, a sada tim trziztem u evropi vladaju rusi sa kojima se ne mozes takmiciti. pricam vam iz sopstvenog iskustva jer sam ja uvozio polovnjake pre 4-5 godina.
znaci novo, sa proracunom (analizom), garancija MINIMUM 1 godina

---------- Poruka napisana u 19:16 ---------- Prethodna poruka je at 18:43 ----------

Slazem se sa Talianu.
Mene interesuje hladnjaca 100-200 tona jabuka.

pitanje je suvise uopsteno. trebali bi da imamo vise detalja tipa jedna ili vise komora, gotov objekat ili treba nov da se pravi, otkupno mesto ili za sopstvene potrebe...........................
''hladnjaca 100-200 tona''= kamion nosivosti 10 ili 20 tona= solas mercedes 35'ak ili sleper actros 1846 sa TK SLX 400

da ne zatrpavamo temu i da se ne bavimo marketingom tipa ''e, zovi ovoga ili onoga'' jer mislim da je to protivno pravilima sajta a i reklami prostor se placa, javite se na privatnu poruku sa konkretnijim zahtevom

---------- Poruka napisana u 19:26 ---------- Prethodna poruka je at 19:16 ----------

friziderdzija dobro dosao na forum.
Tvoje znanje ce dobrodocice clanovima.
Pisi malo vise o hladnjacama , na sta bi svako ko planira izgradnju trebao da obrati paznju gde moze da ustedi a sta ni slucajno nesme da izostavi.

hvala svima na dobrodoslici. koliko pitanja za samo jedan dan, tesko da mogu svima da udovoljim.
hladnjaca kao i svaki drugi gradjevinski objekat i termotehnicka instalacija ima i suvise detalja da bi stalo u jedan post. predlazem da pricu podelimo u celine kao sto su izolacija, pod, vrata, isparivaci, kompresori(agregati) itd pa da obradjujemo teme jednu po jednu.
ako neko ima neki konkretan zahtev ili problem drage volje cu da uradim analizu i da dam predlog sta bi valjalo uraditi. proizvodjaci, modeli , cene..... to cemo da pisemo na privatnim porukama jer ipak je to marketing a cilj ovog foruma je, ako se ne varam, obrazovanje i razmena iskustava a ne promovisanje pojedinih firmi i pojedinaca.
 
Poslednja izmena od urednika:
U pravu si da je tema kompleksna i da bi bilo bolje da je razrađujemo po segmentima.
Zamolio bi te za par informacija kako bi nam bilo lakše naći polaznu tačku.

1.Kad se kaže 150 kubika koliko je to tona.To je u 1 m3 koliko stane kila ali me interesuje kako vi hladnjačari računate da po kubikaži ima korisnog prostora.Mislim da se svi bolje snalazimo u kilogramima zbog orijentacije.
2.Pošto predpostavljam da većinu nas zanima hladnjača za sopstvene potrebe i na sopstvenom imanju interesuje me na koliku instaliranu jačinu struje se možemo osloniti da nam domaćinstvo nebi trpelo posledice.
3.Šta predlažete po pitanju komora (segmenata) 1,2,3 komore?Koja je razlika u rashladnom sistemu zavisno od potrebe ako želimo jednu dve ili tri komore.
4.Troškovi izrade projekta,dozvole za gradnju ..itd ,savet zbog ostvarivanja prava na bespovratnusubvenciju.
5.Jedno laičko pitanje ali moram šta se dešava ako spoljna temperatura bude konstantno u recimo -15c (kao što je bilo ove godine)jel može doći do smrzavanju plodova u skladištuodnosno jel se unutra može ohladiti "više" nego što je potrebno.

mislim da je ovo dovoljno za početak osle prelazimo na samu izgradnju,materijale, vrata ...itd
pa tek onda da izaberemo najoptimalniji rashladni sistem.pozdrav
 
U pravu si da je tema kompleksna i da bi bilo bolje da je razrađujemo po segmentima.
Zamolio bi te za par informacija kako bi nam bilo lakše naći polaznu tačku.

1.Kad se kaže 150 kubika koliko je to tona.To je u 1 m3 koliko stane kila ali me interesuje kako vi hladnjačari računate da po kubikaži ima korisnog prostora.Mislim da se svi bolje snalazimo u kilogramima zbog orijentacije.

racunate oko 500 do 600kg/ m3 zavisi od nacina slaganja i pakovanja minus prostor za manipulaciju i prostor do donje zone isparivaca. najtacnije vidite ako se nacrta komora u razmeri, ucrtaju se koridori za manipulaciju, isparivac i onda ucrtate palete, pa koliko redjate na paletu u visinu, sve se to lepo sabere i pomnozi i eto.... malte ne u gajbu koliko mozete da nagurate i jos malkice vise moze da stane kad se dobro nataba. salim se za ovo zadnje.

2.Pošto predpostavljam da većinu nas zanima hladnjača za sopstvene potrebe i na sopstvenom imanju interesuje me na koliku instaliranu jačinu struje se možemo osloniti da nam domaćinstvo nebi trpelo posledice.

ovako, zavisi od apetita potrosaca tj uredjaja. recimo za komore do 180 m3 preporucijem uredjaj model B380M (javi se na privatnu poruku za detalje
) koji zahteva limitator od 16- 20 A. pokazalo se u praksi da bez problema radi na klasican kucni prikljucak, presek dovodnog kabla na uredjaj treba biti 5x2,5mm2. cak moze i da ide B392B (do 250 sa boljom izolacijom 270m3) na limitator 20-25 A, dovod 5x2,5 minimum bolje 5x4

3.Šta predlažete po pitanju komora (segmenata) 1,2,3 komore?Koja je razlika u rashladnom sistemu zavisno od potrebe ako želimo jednu dve ili tri komore.

po mom misljenju bolje vise manjih nego jedna veca komora. moze se raditi 1 na 1 sistem (jedna komora - jedan uredjaj) ili centralizovan sistem ( jedan uredjaj sa regulacijom kapaciteta na sve komore, naravno da svaka komora ima svoj isparivac i da radi nezavisno od ostalih)
jedna komora - vise manjih komora
jedna velika komora je svakako jeftinija od vise manjih komora ali cesto imate situaciju da recimo lagerujete npr 100 t jabuke i dodje kupac i kupi recimo 20, pa sledeci jos 20 ili 40 pa sledeci jos 10 i tebi ostane npr 20 -30 tona u kapacitetu od 100 tona pa stane prodaja. e to je onda katastrofa neisplativo za cuvanje jer hladite prostor za 100 tona a cuvate 20-30, jeste da uredjaj manje radi nego da je tu svih 100 tona ali ne toliko manje da bi bilo isplativo drzanje. i onda komora zvrji prazna a troskovi pojedu celu zaradu. komore su najisplativije kad se prazne skroz a donja granica isplativosti je 50-60 % kod vecih komora.
vise komora: praznite jednu po jednu i to su kapaciteti za po 2 eventualno 3 slepera po komori, gradite ih sukcesivno kako vam se posao siri, a uredjaj moze biti centralni (takozvani multipack ili centrala) koji trpi preopterecenja i do 120-130%. a to znaci da ako imate 120 KW u komorama uredjaj (kompresori) imaju 100 KW i to je dovoljno za rad jer nikad sve komore ne rade istovremeno tj nemaju u isto vreme zahtev za hladjenjem. banalizujem primer da bi vam bilo jasnije. mozete da podelis robu po sortama, kako se prodaje roba tako se gase komore, smanjujete troskove struje, eventualne havarije mnogo manje udaraju po dzepu i mnoge druge prednosti. doduse ukupna cifra za izgradnju je veca ali se sirite koliko imate para, a za veliku komoru moras da se imaju sve pare odjednom na gomili. mislim da manje boli vise puta po manja cifra nego odjednom velika.

4.Troškovi izrade projekta,dozvole za gradnju ..itd ,savet zbog ostvarivanja prava na bespovratnusubvenciju.

o parama se ovde ne prica, a subvencije su cudo, ako ministarstvo objavi konkurs, obicno to sazna mali broj odabranih i dobije jos manji broj jos odabranijih. ali se u principu dobijaju. potrebno je svakodnevno pratiti sajt ministarstva, mozda neka dojava iz opstine ili banke jer ono to medju prvima saznaju, potrebno je priloziti u vecini slucajeva profakturu ili fakturu i ako je vec objekat gotov naravno dokaz o izvrsenoj uplati na racuna izvodjaca radova. nemojte me drzati za rec uslovi su svaki put drugaciji. radilo se na subvenciju x puta, moram pitati moje saradnike sta smo davali od papira, ipak sam samo inzenjer, za papire ima drugi koji se zanima sa tim

5.Jedno laičko pitanje ali moram šta se dešava ako spoljna temperatura bude konstantno u recimo -15c (kao što je bilo ove godine)jel može doći do smrzavanju plodova u skladištu odnosno jel se unutra može ohladiti "više" nego što je potrebno.

retko kad se desava da dodje do smrzavanja jer sama transpiracija robe u komori obezbedjuje dovoljno toplote da tamparatura bude iznad 0C. naravno da se podrazumeva da je izolacija komore adekvatna jer kako ona leti ne dozvoljava da ''hladnoca'' izadje napolje tako zimi cuva da ne udje unutra.''hladnoca'' kao fizicki pojam ne postoji tako da ne bude nesporazuma, pricamo na srpskom, znaci bez nekih inzenjerskih i naucnih fazona. moze se ugraditi i alarm, vecina termoregulatora ima tu opciju samo je treba iskoristiti. ako nema lako se pravi. a po zahtevu rashladni uredjaj moze i da greje samo zavisi koliko je inzenjer kreativan. jos uvek srbija nije sibir pa da nam treba da grejemo jabuke i kruske.

mislim da je ovo dovoljno za početak posle prelazimo na samu izgradnju,materijale, vrata ...itd
pa tek onda da izaberemo najoptimalniji rashladni sistem.pozdrav

hvala na brojnim porukama, stvarno mi je zadovoljstvo da odgovaram na pitanja i da se druzim sa vama na ovom forumu. dajte neki konkretan zahtev pa da probam da vam postavim izvestaj racunarske analize snage uredjaja, uticaja debljine izolacije, uticaja robe, rasvete, manipulacije itd.
 
Evo pokušaću da stavim šta sam dobio ponudu iz CH.
Ne mogu da zakačim fajl pa moram ovako
S tim što oni tehnički podaci treba da stoje jedni naspram drugih.
Ovo mi je našao Šogor ali polovno.Ne možemo se nikako ukapirati tako da neće biti najverovatnije ništa od trgovine.
Cool EVO 081
21 kW Chiller

Features
This fully packaged chiller contains a single hermetic
Scroll compressor with optional non-ferrous food
safe cooling circuit and one axial fan.
With quick-release water and power connections,
Cool EVO 081 has been designed for a fast rental
installation and start up.
The chiller can be supplied with an atmospheric or
pressured set-up and can manage a wide range of
temperature requirements (-10 to +20°C).
Benefits
The 21 kW rental chiller contains a large integral
140 litre thermal buffer tank and a 3 bar circulation
pump, which draws from the tank to supply the
incumbent cooling system.
The chiller cycles off when the set outlet tempera-
ture in the evaporator has been achieved. This light-
weight unit has been built to a width of less than
1 m to reduce the space required on site.
This chiller can be run in parallel with the Cool
Energy range of rental chillers and has been de-
signed to connect to the range of rental AHU’s.
2.250 x 770 x 1.650 mm
474 kg
2“ Bauer Quick Release
21 kW at 7/12°C and
32°C Ambient
1 x Scroll hermetic
1
R 407C
3,60 m³/h
4 – 10 K
6 bar
11 kW
400 V / 50 Hz / 3 Ph
19 amp
32 amp C form plug
53,6 dB(A) / 10 m free field
Technical Specification
Dimensions (L x W x H)
Weight
Water Connections
Nom. Cooling Capacity
Compressor
Refrigeration Circuits
Refrigerant
Nom. Water Flow
Delta T min / max
Max. Working Pressure
Electr. Power Absorbed
Power Supply
Max. Running Current
Power Connections
Sound Pressure Level
For example
compatible with
Air Handling Units



---------- Poruka napisana 25-02-12 u 00:17 ---------- Prethodna poruka je 24-02-12 at 23:35 ----------

Frižiderdžija ,drago mi je da hoćeš da nas edukuješ i da nam razrešiš dileme koje smo imali.
Evo za početak ja bih napisao šta mi je u planu a ti analiziraj.
Hladnjača isključivo za jabuku.
Mesto -domaćinstvo znači kućna struja.
kapacitet 150 t
Trenutna potreba za sledeću sezonu 50 t.
Znači da bi je gradio segmentno 2x25 t + naknadno 2x50t ova opcija bi mi bila najidealnija.
Razlog za to je što jabuku prodajem isključivo na malo (zbog bolje cene,ista zarada a manja površina),tako da baš iz tog razloga da mi ne bi hladnjača radila za 10t jabuka nego da radi jedna komora.
Dimenzije mogu biti po tvojoj preporuci jer meni nikakvu ulogu ne igra da li je npr 4x20 ili 8x10 plac je veliki i ima mesta.Plan je bio da se gradi od termopanela (nisam još ništa izabrao ).
Nadam se da si dobio dovoljno podataka i da zanemarimo "skupu" i "jeftinu" varijantu nego da vidimo prvenstveno da bude kvalitetna zbog dobijanja GG sertifikata. A naknadno će mo analizirati gde može da se uštedi.
Napiši šta misliš i kakav bi rashladni uređaj bio najoptimalniji možeš i cene staviti (makar okvirne)nadam se da moderatori to neće shvatiti kao reklamu jer je bitno da imamo u vidu kakva je investicija u pitanje i kako da se prema tome ophodimo.pozdrav
 
Evo pokušaću da stavim šta sam dobio ponudu iz CH.
Ne mogu da zakačim fajl pa moram ovako...

e ovako: uredjaj koji ti taj rodjak predlaze tesko da moze da ti odgovara. pre svega to je kao sto i pise CHILLER. taj uredjaj hladi vodu ( antifriz) koja cirkulise sistemom i preko hladnjaka hladi prostorije. sam sistem i nije los ali da bi ga ti iskoristio potrebni si ti specijalni hladnjaci u komorama ( pravljeni za vodu) i relativno komplikovan sistem upravljanja tim hladnjacima (trokraki ventili sa motornim pogonom i tzv. step kontrola koja se vrsi sa plc kontrolerom za tu namenu). sve to kosta poprilicno tako da nije isplativo. taj uredjaj je prvenstveno namenjen za klimatizaciju. sam uredjaj da se prepravi za koriscenje u DX sistemu (klasican isparivac) takodje nije pogodno jer uredjaj radi na R407C koji je gas namenjen prvenstveno za klimatizaciju, a njegova zamena sa sobom povlaci zamenu jos nekih komponenata koje imaju opet neku cenu, tako da okreni-obrni (du.. odpozadi) se svodi na isto. TO NIJE ZA TEBE.

kapacitet koji ti trazis je manje vise uobicajen, tako nesto traze svi individualni proizvodjaci. ALI (uvek ima ali) to se ne moze prikljuciti na kucni prikljucak. Prvo deo moze (2 x 25t), ovo ostalo (2 x 50t) nema sanse.

posto sam u guzvi ( terenski rad i ostalo) mogu ti dati ugrubo sta sam radio prosle godine i za koje pare.

konkretno: celicna konstrukacija (objekat) u osnovi 11 x 6 ( ciste supljine), cista visina 3,5 m, sa nadstesnicom sa strane za prilaz vozila 11 x 3 m, kancelarija pod nastesicom 3 x 3 m, u sastavu i mokri cvor, uredjaji B380M ( 2 kom), paneli 100mm zid, 120 mm plafon, pokriveno TR lim, oluci, komplet opsivke procelja i streha, klizna hladionicka vrata 1,50/2,50 , rasveta u komori fluo i halogeni reflektori napolju, elektro instalacija komplet.sve isporuceno i uradjeno prvoklasno uvozno, nije tipa ''komsija mile vario profile''. mi smo isporucili sve osim iskopa temelja, betoniranja, 2 PVC prozora i 2 PVC vrata za kancelariju i sanitarija, i prikljucka na mrezu i kostalo je malo manje od 22 000 evropskih para. to je odkupno mesto koje kupuje sljivu, za tebe su sasvim dovoljni uredjaji B364M koji su slabiji i jeftiniji oko 450 eur/ kom a daju prosecan unos oko 8-10 t dnevno, i trebala bi ti dvoja vrata umesto jednih i pregradni zid izmedju komora, kancelarija ti ne treba i jos neki detalji tako da mozes racunati da ti je cifra 22 000 priblizna. ostali radovi ne mogu da predju 3000 sa materijalom tako racunaj oko 25 000 komplet useljivo i prase i gajba piva posle zavrsenog posla.

prikljucak struje je bio sa limitatorima od 40 A i to je podmirivalo potrosnju svega komplet sa kancelarijom bez problema. ne verujem da je tvoj kucni prikljucak jaci. ako ovo budes radio savetujem ti da trazis novi prikljucak za hladnjacu jer ces manje imati ''crvene zone '' u obracunu struje a na dva brojila ce ukupni racun biti manji ( manje crvene zone pojedinacno)

ako treba vise detalje javi se na privatne poruke.
 
Poslednja izmena od urednika:
Samo da dodam da imam 2 priključka,jedan se trenutno ne koristi (nemam potrebe) .
Što se tiče kancelarije ni to mi ne treba .Jel je moguće da se obezbede dokumentacija da se sve to legalizuje.Hvala na iscrpnom odgovoru.
 
dokumentacija?......... pa naravno da moze. mozes dobiti projekat izvedenog stanja ili kompletan prijekat koji posle koristis za dobijanje potrebnih gradjevinskih dozvola i saglasnosti. podrazumeva se da to nosi posebnu tezinu u eurima ali mislim da ti to nije potrebno jer koliko sam shvatio ti planiras da modifikujes postojeci objekat i za to ti niko nece praviti pitanje ili mozes navesti da ti je hladnjaca pomocni objekat tj pravimo nadstesnicu za seno dok ne prodje guzva a kad se inspekcije razidju za par dana niknu paneli, vrata, uredjaji i sviramo razlaz. odakle hladnjaca-nemamo pojma. iz sopstvenog iskustva ( legalizovao kucu prosle godine, a pre 15 dana zavrsio legalizaciju radionice) nije moguca legalizacija objekata koji su izgradjeni i stavljeni pod krov posle nekog datuma 2010. godine jer postoje detaljni avionski snimci i na osnovu toga usvajaju molbu ili ne usvajaju molbu za legalizaciju. ne treba zuriti, izbori su na pragu a neke moje veze i vezice kazu da legalizacija vrlo lako moze da se desi da bude besplatna ili simbolicna. znaci : cuti radi a kad bude trebalo da se prave papiri tu smo.

dva prikljucka struje.e to je vec nesto, koliki su ti limitatori na tom sto se ne koristi? koliki su ti limitatori na ovom sto je u funkciji i sta imas prikljuceno na njemu?
 
Koje je voce/povrce naj isplativije cuvati u hladnjacama kod nas. Ako moze neko malo da posavetuje.

Poz!
 
to je vrlo tesko odgovoriti, svake godine neka kultura ''pogodi'', jedne godine luk, druge kupus, trece sljiva, cetvrte tresnja.....
iz mog delokruga posla vidim da je kupus poprilicno stabilan stim sto svake 3. ili 4. godine je katastrofa, luk takodje. od voca vidim da je sljiva (narocito stone sorte koje kupuju rusi) i jabuka ( delises, ajdared i greni smit)najstabilnija sa cenom i potraznjom iz godine u godinu.
 
Hvala na odgovoru. Slazem se da je tesko odgovoriti i vjerovatno nema konkretan odgovor jer ima dosta toga. Ali cisto iz perspektive pocetnika koji bi hteo da napravi hladnjacu trebo bi da zna sta mu se isplati i za koju vrstu voca povrca da pravi hladnjacu, broj komora, temperaturu itd...Pozdrav
 
sta bi ljudi, sta ce ucutaste, prolece stiglo, za mesec-dva stize prvo voce, a hladnjace nista. nije moguce da niko nista ne planira da gradi.
 
Pozdrav friziderdzija,

Imam par pitanja za tebe pošto vidim da znaš o čemu pričaš. Moj otac se bavi šljivom već 20 godina i imamo 3000 stabala uglavnom stenleja i ove godine smo se odlučili da pravimo hladnjaču. Objekat ćemo praviti sami, brat mi je arhitekta i što se tiče svega oko objekta mislim da nemamo mnogo nedoumica. Treba nam prihvatna hladnjača pošto uglavno radimo sa rusima po principu rashladimo šljivu i oni teraju:). Planirani kapacitet je 100 tona. E sad dolazimo do opreme i tu mi treba tvoja pomoć: paneli? kakvi? uređaji?.....itd! Svaki predlog oko izolacije i rashladne tehnike je dobro došao.

Hvala unapred,
Milan
 
daj vise nekih detalja oko komore/komora tj dimenzije i planirani dnevni unos. ostalo ja racunam. kazes da biste objekat raditli sami, vodite racuna oko panela tj izolacije. ako zidate objekat jeftinije resenje vam je stiropor ne manje od 15 cm a ako radite celicnu konstrukciju onda idete panel za zidove ne manje od 10 cm a plafon ne manje od 12 cm. sve u svemu svaki dinar dat na izolaciju ce vam se vratiti kroz manje racune za struju u roku od 1 do 2 godine. kad gledas panele gledas POLIURETANSKE a ne STIROPORNE jer kad pogledas cenu i koeficijent toplotne otpornosti pobedu u odnosu cena/izolacija odnosi poliuretan. treba voditi racuna o debljini lima jer kad pogledas cenu jeftiniji su sa tanjim limom (sto je i logicno) ali su i losiji u pogledu mehanickih osobina. korektna debljina je 05/05 (spoljni /unutrasnji lim). gledas transport (nije jeftin) i kvalitet pene. svi su najmanje 40 kg/m3 ali da li su svi ravnomerno napunjeni. trazi uzorke pa gledas da li se pena kruni sto ne valja, gledas da li je relativno tvrda pod pritiskom, ne sme da utone ceo nokat kad pritisnes. sama montaza ima nekih tajni zanata sto se ne moze savladati putem dopisne skole na forumu ali i nije neka preterana nauka. ako bude prilike pokazacu ti kako a i imam neke literature o tome. proizvodjace i dobavljace ne bih da reklamiramo jer reklamni prostor se placa.

vidi pp.
 
Pozdrav,ja sam Luka iz Bgd,32 godine,masinski tehnicar energetike.Na forumu sam samo zbog posla kojim planiram uskoro da se bavim,nikako da bih se dokazivao u poznavanju materije.Postujem svaku informaciju datu na forumu I unapred se radujem konstruktivnoj saradnji za opstu dobrobit.Posedujem univerzalnu fabricku halu od 300m2 (10m x 30m x4m),od toga 250m2 je proizvodni deo,a 50m2 kancelarijski.Objekat je izgradjen klasicnom cvrstom gradnjom.Moj interes je da formiram hladnjacu za duboko smrzavanje za povrce l voce,pre svega papriku I spanac pa sve ostalo.Interesuje me koja varijanta dobra po odnosu cena kvalitet za takav objekat I taj program pocev od izolacije(da li ici sa splnom ili unutrasnjom ili obe,da napomenem untra na zidovima su plocice pod je beton,krov je uradjen drvenim binderima na kojima je lim 0,5mm,na donjoj strani bindera su usnjirane table stiropora od 5cm u metalne profile.Objekat je tako uradjen jer je pravljen za preradu voca I povrca.Interesuje me I optimalna snaga kompresora kao I sistem sa vise komora ali za pocetak izolacija.
 
Nazad
Vrh