Hladnjače za voće

I ja pripremam hladnjaču od 50m3, a za vlažnost vazduha sam planirao te male rasprkivače kao što je u kafićima.
 
Kompletan sistem iz kafića je dosta skup, ja sam malo eksperimentisao sa malim diznama na pritisak oko 3 bara i daje zadovoljavajuću maglu. Recimo za 50m3 treba dovod vode oko 3 bara jedna mala dizna ,ventilator ispred dizne (a mislim da se može koristiti i ventilator od isparivača), jedan elektro magnetni ventil ako je voda iz gradskog vodovoda i termostat za regulaciju vlažnosti vazduha.
 
Kompletan sistem iz kafića je dosta skup, ja sam malo eksperimentisao sa malim diznama na pritisak oko 3 bara i daje zadovoljavajuću maglu. Recimo za 50m3 treba dovod vode oko 3 bara jedna mala dizna ,ventilator ispred dizne (a mislim da se može koristiti i ventilator od isparivača), jedan elektro magnetni ventil ako je voda iz gradskog vodovoda i termostat za regulaciju vlažnosti vazduha.
Jel mozes to malo pojasniti, prostorija 5x5x2 je 50m3 a ako ventilator duva sitne cestice vode jel pokrivas to sto imas u hladnjaci ili je sve oroseno.
 
Ja tek sada zatvaram prostoriju, od sistema za hlađenje nisam još ništa radio samo ispitujem teren, a što se tiče vlažnosti vazduha malo sam isprobao malu diznu oko 0,8mm na 3 bara sa ventilatorom i nije mi se svidjelo jer nemože ventilator da rasprši vodu po čitavoj prostoriji. Mnogo bi bilo bolje da se cijevi razvedu ispod plafona i da se kompletna površina pokrije sa finim diznama ali i to bi kvasilo dole robu. Možda to kvašenje recimo paprike nebi ni smetalo jer paprika i onako traži vlagu 90-95% i vjerovatno bi paprika na toj vlagi vazduha bila mokra bez obzira kojim se sistemom podiže vlažnost vazduha. Što se tiče onih sistema u kafićima za tende to je skupo. Pronašao sam na internetu te sisteme, pumpe rade na 70 bari a dizne su od 0,1- 0,7 mm . Cijena samo pumpe je od 750e - 4000e. Pitao sam ljude i odgovorili su mi da može da se koristi i za hladnjače u plus režimu .
 
Pozdrav drugari, planiram na prolece da zidam podrum hladnjacu 8x4x2,10visina pa me zanima dali bi trebao na nesto obavezno da obratim paznju posto sa ovim nemam nikakvog iskustva. Postavljace se termo king na trofaznu struju pa me zanima koja bi tu trebala jacina kompresora za ovu kubikazu i da li treba jos neki poseban dodatak za pravljenje te vlaznosti unutra ili to odradjuje taj kompresor. Ako neko ima neki broj tel. od neke firme bijo bi vam zahvalan i koja bi se tu mogla kolicina jabuke smestiti na ovu kubikazu, mada ja radim malinu i jagodu i zato je naj vise i pravim.
 
Ja sam sa mojom stao ali ću nastaviti ove godine barem se nadam. I ja sam pokušao da dođem do zaključka koja snaga treba za određenu kubikažu i pošto se ne izjašnjavaju nešto puno ovi koji imaju već hladnjače moraćeš izgleda sam da doneseš neku odluku. Moj prijatelj iz susjednog sela ima oko 400m3 a motori su snage oko 5-6 kw, po mojoj procjeni sporo hladi mislim da trebaju jači motori. Meni su prodavci predlagali za 50m3 6kw, to mi se opet čini prejako. Za povrće bi trebalo da se što prije ohladi po mogućnosti za nekoliko sati a možda za voće to nije toliko bitno. Kod motora za hlađenje je isto kao i sa grijačima za grijanje, ako staviš jači motor prije će ohladiti i manje će biti opterećen, ako staviš slabi motor može da se desi da motor stalno radi ili još gore da nemože da dovoljno ohladi ali i to može da se popravi dodavanjem još jednog motora ili već koliko treba motora. Moje neko razmišljanje da je možda najpametnije imati motor koji je jači od kapaciteta za 30% ali imati takva dva motora i da je jedan uvijek rezerva. Što se tiče vlažnosti vazduha to sam eksperimentisao sa paprikama i krastavcem i došao sam do vrlo bitnog zaključka a to je da hladnjača bez kontrole vlažnosti vazduha za papriku i krastavac nije skoro ništa. Primjera radi paprika na 5 stepeni i vlaga vazduha 50% već treći dan počinje da mekša, a na 5 stepeni i vlažnost vazduha 90-95 % može da izdrži oko 20dana. Za voće neznam kolika je potrebna vlažnost vazduha znam jednog čovijeka koji ima hladnjaču za jabuku i nema regulaciju vlažnosti vazduha ali poljeva patos vodom i tako mu vlaga bude 80% ali kaže da nije dovoljno i da će morati postaviti sistem za regulaciju vlažnosti vazduha.
 
Koji si Miladine stiropor postavljao kao izolaciju debljine ja planiram 2x po 10cm. jedan na beton a drugi iznutra na ciglu ja mislim da je to dovoljno i gore na plocu 10 polepiti i sve to lepo pregletovati a dole plocice podne. Dali si upucen u cenu za taj sistem regulaciju vlaznosti vazduha ako bude bilo mogucnosti odradijo bi i to odma ako nije preterano ::novac::.
 
Ja sam samo započeo jedan zid sa peticom spolja a planirao sam peticu i unutra, a te dvije desetke su super to je još bolje. Iznutra moraš nešto uraditi po stiroporu neku masnu farbu da zid iznutra ne upija vlagu. Što se tiče regulacije vazduha nemam još podataka o cijeni samo sam gledao u hladnjači da taj uređaj veličine polulopte stoji iza isparivača i kada se upale ventilatori vuku taj vlažan vazduh kroz isparivače.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li je neko razmišljao o kamionskim hladnjačama?
Naime ja planiram da kupim dve i postavim na betonski temelj i nakon toga da pokrijem i uradim betonirane prilaze radi prilaza kasnije paletarom i viljuškarom.
Ako neko ima iskustva sa ovim, molim za mišljenje.
 
Koji si Miladine stiropor postavljao kao izolaciju debljine ja planiram 2x po 10cm. jedan na beton a drugi iznutra na ciglu ja mislim da je to dovoljno i gore na plocu 10 polepiti i sve to lepo pregletovati a dole plocice podne. Dali si upucen u cenu za taj sistem regulaciju vlaznosti vazduha ako bude bilo mogucnosti odradijo bi i to odma ako nije preterano ::novac::.
Evo dobio sam odgovor za uređaj za povećanje vlažnosti vazduha za 50m3 kolika je moja prostorija. Cijena je navodno 380E + avionski troškovi 100-150 E isporuka za 3-4 nedelje.
 
Juce sam zvao jednu firmu u Subotici koja se bavi sa rashladnim uredjajima za hladnjace i pitao ih koliko me izadje ugradnja za moju prostoriju 4x5x2,10 sa pred komorom 2,5x4x2,10= 3.300eur.+pdv sa montazom (Copeland scroll agregat i ECO-Luvata isparivac).
 
Sa ovlazivacem do 90%. Moram jos da pitam i jednu Beogradsku firmu da vidim koliko je kod njih isto su jako dobri i kvalitetnu opremu postavljaju i daju garanciju na radove i opremu pa cu ti javiti. Mozda jednom i svrnem do tebe posto idem za Brcko tamo mi je rodbina na prolece.
 
i ja bi nesto radio na ovu temu...


posto li su one ram palete metalne za hladnjacu,posto su drvene gajbice za krusku duboke i plasticne za malinu...

:ppozdrav:
 
Ako imate neke kontakte firmi koje izradjuju hladnjace, telefon, sajt,... i neka iskustva sa njima mogli bi ih postaviti ovde.
Da li je protiv pravila foruma ostaviti ove podatke?


Sve što je od opšteg interesa i korisno za članove može se postaviti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Možda bi se za manje pogone moglo koristit kontejnere?
Kupe se polovan s izolacijom i komplet aparatima.

Na brzinu ne nađem cena, a traži se u googlu pod refrigerated containers.
 
zovem se Vladislav, i iz Cacka sam. poljoprivreda ( vocarstvo) me interesuje od skoro (od kad sam kupio neku zemlju). Inace sam vlasnik firme koja se bavi rashladnom tehnikom ( hladnjace - stabilne i kamionske). Imamo veliko iskustvo u skladistenju poljoprivrednih proizvoda pa ako nekome treba savet slobodno neka se javi na PM
 
Ovdje su većinom ljudi sa iskustvom oko hladnjača i čuvanja voća, pa imam jedno pitanje.
Interesuje me koliko vremena može da stoji cijela višnja (neiskoštena) u hladnjači i na kojoj temperaturi, naravno da je ubrana ručnobez peteljke?
 
Nazad
Vrh